Genel

Çeşitli konularda yazdığım makaleler ve derlediğim yazılar mevcuttur.

PCR testi nedir ve nerede yapılır?

pcr-covid-testi

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

PCR testi, Polimeraz Chain Reaction (poliemeraz zincir reaksiyonu) kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmışıdır. En ileri moleküler bir tanı tekniğinin adıdır. Bu test son günlerde COVID-19 (Coronavirus) hastalığı ile çok fazla duyulmaya başlandı.

Devamını Oku »

Hantavirus: Çin’deki Yeni TEHLİKE

Tahmini okuma süresi: < 1 dakika Çin’in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın haberinde, ülkenin batısındaki Yunnan eyaletinde Hantavirus tespit edilen bir kişinin iş için Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi.

Devamını Oku »

Koronavirüs: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

El Yıkama

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Halk sağlığı yetkilileri insanları yeni koronavirüs (COVID-19 olarak da bilinir) için panik yapmamaya hazırlamaya çağırıyorlar. Bu çağrılar, Çin dışındaki ülkelerde virüs vakalarının artmaya başlamasıyla aciliyet kazandı. Kendinizi korumak için bilmeniz gerekenler:

Devamını Oku »

Kara Ölüm (Veba Salgını)

Veba Doktoru

Tahmini okuma süresi: 4 dakika

Kara Ölüm, Kara Veba ya da Büyük Veba Salgını. Veba salgını, Orta Çağ’da (1347-1351 yılları) Avrupa’da büyük yıkıma yol açan bulaşıcı bir hastalıktır. Salgına Yersinia pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı düşünülmektedir.

Devamını Oku »

Domuz Gribi neden Tehlikeli?

domuz gribi h1n1

Tahmini okuma süresi: 4 dakika

H1N1 virüsünün neden olduğu A tipi influenza virüsü olarak da bilinen domuz gribi, kışın yaygın olan ve mevsimsel grip hastalığı ile aynı semptomlarla ortaya çıkan bir hastalıktır. Domuz gribinin İngilizcesi (Swine Flu disease) olarak yazılır.

Devamını Oku »

Tıbbi Terimler Sözlüğü

Tıbbi Terim Sözlüğü

Tahmini okuma süresi: 20 dakika

Sağlık alanında en çok kullanılan tıbbi terimler ve açıklamaları yer almaktadır. Tıbbi Terimler A – B – C – Ç – D – E – F – G – H – İ – J – K – L – M – N – O – Ö – P – R …

Devamını Oku »
Translate »