Kategoriler
Deri

İşte Memenin 7 tane iyi huylu kitlesi

İyi huylu (kanser olmayan) meme topakların birçok nedeni vardır. En sık görülen kist ve fibroadenomdur. Memedeki her kitle sizi hemen üzmesin ve korkutmasın. Çoğu meme kitleleri iyi huyludur. Bazen üzüntünüz kitleden daha zararlı olabilir. Biraz sakin olun..

Kategoriler
Deri

Genital Siğiller (KONDİLOM): Nedenleri, belirtiler ve tedavi seçenekleri

Genital siğiller, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların en yaygın türlerinden biridir. Cinsel açıdan aktif olan tüm insanlarda, neredeyse yaşamları boyunca bir noktada genital siğillere neden olan virüs (Human papilloma virüsü HPV) bulaşmıştır. Enfeksiyon oranı kadınlarda daha yüksektir.

Kategoriler
Deri

Meme protezi kanser yapar mı?

nadir görülmesine rağmen ciddi risk teşkil eden bir kanser türüne neden olabileceği için meme protezleri yasaklandı

Kategoriler
Deri

Ödem nedir ve nasıl oluşur?

Çoğu zaman bu gibi sözler duyarsınız; kolumda ödem oluştu, ayaklarımda ödem var, filmlerde ödem görüldü, karında ödem toplandı, parmaklarımda ödem gelişti, vb. Evet tahmin edeceğiniz gibi bu makalemin konusu “Ödem” 🙂

Kategoriler
Deri

Keloid nedir ve nasıl tedavi edilir?

Keloid (papirüs üzerine kaydedilen) ilk açıklaması M.Ö. 1700’de Mısır’da kullanılan cerrahi tekniklerle ilgilidir. Ardından, 1806’da Alibert, dokunun etkilenmemiş deriye yanal gelişimini tanımlamak için Yunan chele’sinden veya yengeç pençesinden türetilen terimi kullandı.

Kategoriler
Deri

Parça alma işlemi (Biyopsi) Nasıl yapılır?

Aslında tedaviden önce veya sonra kullanılan ve çok duyduğumuz bir cümle vardır ; parça alınması gerekir. İşte alınan parçaya biyopsi diyoruz. Gelin bakalım biyopsi hangi durumlarda alınır?

Kategoriler
Deri

Topuk Dikeni – Belirtileri ve nedenleri

Topuk dikeni topuğun alt kısmında oluşan ve yüksek oranda kalsiyum içeren kemik uzantısıdır. Ayak röntgen grafisinde (X-ray) adeta büyük bir dikeni andıran görüntüden dolayı da “Topuk Dikeni” olarak bilinir.

Kategoriler
Deri

Sünnet Sonrası Neler Yapılmalı?

Her anne ve babanın hayatında bir defa veya birden fazla kendi kendine sorduğu bir sorudur. Çocuğum sünnet oldu, peki sonrasında nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Kategoriler
Deri

Hidradenitis nasıl tedavi edilir?

Koltuk altında oluşan iltihaplanmalara tıpta hidradenit denir. Erken dönemde tedavi edilirse başarı oranı çok yüksek olur.

Kategoriler
Deri Sindirim

Göbek ve Karın ağrısı nasıl tedavi edilir?

Göbek ve karındaki şiddetli ağrı ve sancıları sebebi nedir? Karın ağrısı için hangi bölüme gidilir? Göbekten akıntı gelmesi neyi gösterir? Göbek iltihabı nedir?

Kategoriler
Deri

Meme Taramasında Kullanılan Testler

Me­me kan­se­ri bayanlarda en sık gö­rü­len ve sedanter yaşam koşulları ile giderek artan bir kan­ser­dir. Her 8 bayandan birisi yaşamının bir kesitinde meme kanseri hastalığına yakalanabilir. Kanser sıklığında coğrafi değişiklikler görülebilir.

Kategoriler
Deri

Jinekomasti tehlikeli mi?

sevgili anneler ergenliğe ayak basan oğlunuzun memesindeki şişlik çoğu zaman temizdir merak etmeyin. derin bir nefes alıp bu makaleyi okuyuverin

Kategoriler
Deri

Lokal (bölgesel) Anestezi Nedir ?

Lokal anestezi, vücudun sadece belirli bir bölgesini uyuşturan bir anestezi türüdür. Bu tür anestezi uygulandığında hasta uyanık ve bilinci yerindedir

Kategoriler
Deri

Meme Kanseri – Belirtileri ve nedenleri

Meme kanseri, süt bezleri veya sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücrelerden gelişiyor. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu memede kanser riskini artırıyor.

Kategoriler
Deri

Ganglion nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ganglion içi jöle veya jel ile dolu kistik oluşumdur. Genelde vücutta eklemlerin veya tendonların bulunduğu bölgelerde görülür; örneğin el bileği, ayak bileği ve dirsek.

Kategoriler
Deri

İşte Nasırdan İlelebet Kurtulmanın Yolu

Nasır, derinin kalınlaşmasıdır ve bilimsel adı Kallus‘tur. Bazen çok ağrılı olabilir, bazen de sessiz sedasız.. Sürekli basınç veya sürtünmeye uğrayan deri tabakası altında bulunan diğer dokuları koruması için kalınlaşır ve nasır olarak adlandırılır. En sık ayak tabanında (basınçtan dolayı) ve ellerde (sürtünmeden dolayı) görülür.

Kategoriler
Deri

Ameliyat Dikişleri Ne Zaman alınır? Nasıl Alınır?

Yüz — 3 günBaş ve boyun — 5 günKol ve bacak — 7 günEklem — 14 günGövde — 14 gün Siz veya sevdiğiniz birisi kısa bir zamanda ameliyat olmuştur. Şuanda bu makaleyi bu yüzden okuyorsunuz — Geçmiş olsun..

Kategoriler
Deri

Sebase Kist Adenom Nedir?

aslında toplumda yanlışlıkla yağ bezesi olarak adlandırılan çoğu kitleler gerçekte bir sabase adenomdur.