Takip edin   
safra_camuru

Safra kesesi (gallbladder) vücudumuzun safra deposudur. Karaciğerde üretilen safra sıvısı burada depolanır ve gerektiğinde ince barsaklara (duodenum) salgılanır.

Normalde safra akışkan ve sıvı kıvamındadır. Zamanla ve bazı nedenlerden dolayı bu sıvı katılaşır ve beraberinde bir çok sıkıntı ve hastalıklara yol açar.

Safra Çamuru Belirtileri

Safra kesesinde oluşan çamurların genelde belirtisizdir.

Safra kesesinin iltihaplanması veya çamurla birlikte safra kesesinde taş varlığında şikayetler gelişebilir. İlk belirtileri şöyledir:

Bir çok insan bu belirtiler olduğunda safra kesesi çamurundan endişelenebilir ancak bu belirtilerin bir çok hastalığın da ortak noktası olduğu unutulmamalıdır. Uzman doktor kontrolünde tanı ve takip yapılması çok önemlidir. Zaman kaybedilmeden ve Safra çamuru safra taşlarına dönüşmeden tedavi edilmesi  gerekir.

Safra Çamuru Tanısı

Karın ağrısı çekiyorsanız, doktorunuz tıbbi geçmişinizi ve belirtilerinizi soracaktır. Daha sonra karnınızdaki farklı yerlere basarak fiziksel bir muayene yapacaklar. Safra kesenizin ağrının kaynağı olabileceğinden şüpheleniyorlarsa bazı laboratuvar testleri istenebilir.

Safra çamuru genellikle başka rahatsızlıklar için ve periyodik kontroller esnasında karına yapılan ultrason, CT veya MR gibi filmlerde tesadüfen tespit edilir.

Safra Çamuru neden oluşur?

Safra sıvısı → Safra Çamuru → Safra kumu ve kristalleri → Safra Taşı

Safra Çamuru

Safra kesesi çamurlarının artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs., örneğin katı zayıflama diyetleri, obezite için uygulanan tüp mide veya gastrik bypass ameliyatları, çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da neden olmaktadır. Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Safra Çamuru Tedavisi

Şayet şikayet yapmıyorsa, çoğu safra kesesi çamurları zamanla kendiliğinden çözülüp kaybolur ve başka bir tedavi gerektirmez.

Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için her zaman ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Op. Dr. Ertan BEYATLI

Diyet (safra kesesi çamuru diyeti) ve ilaç tedavisine (örneğin ursodeoksikolik asit, ursofalk, ursactive) rağmen devam eden safra çamurları için cerrahi ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatlarda safra kesesi kapalı veya açık bir yöntemle tamamen çıkartılır. Bu ameliyatın adı Kolesistektomi‘dir. Bu konuyla ilgili makalem: Safra Kesesi Ameliyatı (Yararlar & Zararlar)

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Sohbete katılın

6 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, yeni sezeryan doğum yaptım ve eve geldikten birkaç gün sonra sağ üst batmda ağrı hissettim. Dr. kontrolünde safra kesemde çamur gözüktü. Perhiz ve ilaç tedavisine başlandı. Fakat emzirdiğim için ne yemem gerektiği konusunda tedirginliklerim var. Baklagil, yumurta, yağlı yiyeceklerden uzak duruyorum. Kırmızı et tüketmiyorum. Kahvaltı da ve yemeklerde ne yiyebilirim. Peynir ve zeytin, yağsız haşlanmış hindi eti de tüketmem de mi sıkıntı yardımcı olabilir misiniz?

  2. İyi günler doktor bey,oğlum bir haftadır karın ağrısı sebebiyle yemek yemiyor ve boş mideyle yeşil renkte kusuyor hastaneye gittik tetkikler yapıldı safrada çamur saptandı şu an hastanedeyiz ikinci günümüz amaliyet gerekebilir mi

    1. sadece safra çamuru için ameliyat gerekli değildir. ilaç tedavisi ve diyet uygulanabilir. ancak safra çamuru sık sık safra kesesi ve safra yolları iltihaplanmasına neden oluyorsa o zaman ameliyat düşünülebilir

  3. İyi çalışmalar hocam ben hamileliğimin son aylarında mide krampı şikayetleri yaşadım bu durumu ikiz gebeliğe bağladım hatta bir kere acile gittim serum taktılar ve eve gönderildim doğumdan 18gün sonra yine aynı şikayetle acile gittim yine gaz sıkışması denildi serum taktılar eve geldim dün yine acillik oldum bu seferde detaylı tetkikler sonucu karaciğer enzimlerim yüksek çıktı sonra ulturasonda safra da çamur var denildi yatış vermek istediler tedavi için ama iki küçük bebeğim olduğundan istemedim ne yapıcam çok çaresiz hissediyorum bu yatış süresi ne kadar olur başka çaresi yok mu acaba

    1. yatış önerildi ise yatmanızı tavsiye ederim aksi takdirde safra kanallarında iltihap gelişebilir ve riskleri arttırabilir. yatış süresi 2-3 günlük olabilir ve amacı ise sindirim sistemini rahatlatmak ve safra üretimini ve akışını normale çevirmektir. Bunu evde sağlamanız mümkün değildir. geçmiş olsun.