Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Safra çamuru ve Safra Kesesi Tembelliği

Safra çamuru ve Safra Kesesi Tembelliği

safra_camuru

Safra kesesi (gallbladder) vücudumuzun safra deposudur. Karaciğerde üretilen safra sıvısı burada depolanır ve gerektiğinde ince barsaklara (duodenum) salgılanır. Normalde safra akışkan ve sıvı kıvamındadır. Zamanla ve bazı nedenlerden dolayı bu sıvı katılaşır ve beraberinde bir çok sıkıntı ve hastalıklara yol açar.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

Safra kesesinde oluşan çamurların ilk belirtileri terleme, titreme, üşüme, geğirme ve bulantıdır. Bir çok insan bu belirtiler olduğunda safra kesesi çamurundan endişelenebilir ancak bu belirtilerin bir çok hastalığın da ortak noktası olduğu unutulmamalıdır. Uzman doktor kontrolünde tanı ve takip yapılması çok önemlidir. Zaman kaybedilmeden ve Safra çamuru safra taşlarına dönüşmeden tedavi edilmesi  gerekir.

Safra sıvısı → Safra Çamuru → Safra kumu ve kristalleri → Safra Taşı
Safra Çamuru

Safra kesesi çamurlarının artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs. çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da neden olmaktadır. Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Safra Çamuru Tedavisi

Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için her zaman ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlaya bilirsiniz.

Op. Dr. Ertan BEYATLI

Diyet ve ilaç tedavisine (örneğin ursodeoksikolik asit, ursofalk, ursactive) rağmen devam eden safra çamurları için cerrahi ameliyat gerekebilir.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Hocam peki camuru veya kumu hizli bir sekilde temizlemem icin ne onerirsiniz

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir