Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?
Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Tahmini okuma süresi: 4 dakika

Canlıların vücudunda bulunan hiçbir organ veya doku gereksiz değildir.

Bugünkü tıp bilgilerimiz dahilinde bazı organların veya dokuların tam olarak hangi görevleri icra ettiğini bilemeyebiliriz bu gayet normal ve kabul edilmesi gereken bir durumdur.

Safra kesesi

“Safra kesesi vücudumuzda bulunan ve kendi başına ayrı bir organdır. ”

Ertan BEYATLI, MD, PhD.

Bu organa giden ayrı kan damarları ve sinirler vardır. Günümüz bilgisi dahilinde ise Safra kesesinin vücuttaki görevi safra sıvısını depolamaktır (safra Deposu). Bu organın cerrahi müdahale ile alınması elbette bazı belirtilere neden olabilir.

Bu belirtilerin derecesi hastadan hastaya değiştiği gibi dönem dönem aynı hastada bile artış gösterebilir. Bu belirtilerin arasında kilo artışıdır.

Gözlemlediğimiz kadarıyla hastaların %85 gibi oranında kilo artışı olabiliyor. Bu artış bazı hastalarda 2-3 kg gibi iken bazılarında 30-50 kg kadar varabiliyor.

Kilo artışının nedenleri

  1. Gerçek kilo artışı
  2. Yalancı kilo artışı

Gerçek kilo artışı

safra kesesindeki hastalıktan dolayı (taş, iltihap, vb.) ameliyat öncesi özellikle yiyeceklerle tetiklenen belirtiler (ağrı, şişkinlik, bulantı, vb) ameliyattan sonra azalır ve kaybolur. Böylelikle hastaların yeme ve içme düzeni değişebilir. Bu durum tek başına kilo artışına yola açabilir.

Bazı durumlarda ise safra sıvısı mideye doğru yükselebilir (Safra Gastriti) ve hasta safra asidini dengelemek için sürekli birşeyler yemek veya atıştırmak ihtiyacı duyabilir.

Yalancı kilo artışı hissi

safra deposu olmayınca, karaciğerde üretilen safra (bilirubin) düzensiz bir şekilde barsaklara salgılanır. Bu durum gıdaların yeterli bir şekilde sindirilememesine ve barsaklarda gaz toplanmasına neden olur. Yani karında sanki kilo artışı varmışcasına gaz şişkinliği olur, bazı hastalar bunu gebelik şişkinliği olarak tarif eder.

Ayrıca, safra kesesi ameliyatlarından sonra barsaklarda belli bir oranda tembellik gelişebilir. Bu durum gıdaların barsaklarda daha yavaş ilerlemesine ve oran olarak artmasına neden olabilir.

Makalemin başında da izah ettiğim gibi vücudumuzdaki hiç bir organ veya doku gereksiz değildir elbette (buna apandiks, sünnet derisi bile dahil edilebilir) ancak kriterler çerçevesinde ameliyat edildiğinde minimum yan etkilerle hayatımızı sürdürebiliriz.

Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için (SAFRA Kesesi Taşı Ameliyatı (YARARLARI ve ZARARLARI) başlıklı makaleme göz atabilirsiniz.

Kilo artışı ve şişkinliği önlemek veya azaltmak için ara ara diyet uygulanabilir. Bu konu hakkında ise (SAFRA KESESİ OLMAYANLAR NASIL BESLENMELİ?) başlıklı makaleme bakabilirsiniz.

Yaptığımız Anket sonuçları

13 Şubat 2018 tarihinde Safra Kesesi Grubumuzda yaptığımız ankete safra kesesi ameliyatı olan 111 kişi katılmıştı. Anket sonuçları aşağıdaki şekildedir:

Ankete göre safra kesesi ameliyatında sonra kilo alanların oranı %60.3 (67 kişi). Ankete katılıp “HAYIR” cevabı veren hastaların bir kısmı ise henüz yeni ameliyat olan hastalardır ve bu hastaların ileride kilo alıp almama durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Safra Kesesi Taşları: Obezite Bağlantısı (Safra kesesi taşı kilo yaparmı?)

16.03.2019

Fazla kilolu olan veya hızlı kilo veren kişilerde safra taşı oluşma riski daha yüksektir. Bu bağlantının neden var olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, şüphe safrada bulunan kolesterol üzerine odaklanmaktadır.

Safra Taşı: Fazla Kilo, Fazla Risk

Safra kesesi taşlarının kesin nedeni bilinmemekle birlikte, fazla kilolu olmak, safra kesesi sorunlarının oluşma riskini artırabilir (Harris Metodisti, MD, Texas Health, Fort Worth)

Dr. Berenzweig, “İdeal vücut ağırlığınızın yüzde 120’sinden fazlasında, safra kesesi taşlarının görülme sıklığı artmaya başlar” diyor. “Aşırı kilolu insanlar, safralarında daha fazla kolesterol taşırlar ve safra kesesi taşları gerçekten kolesterol birikintileridir. Safrada ne kadar fazla kolesterol varsa, safra kesesi taşları oluşması o kadar olasıdır. ”

Dahası, vücuttaki yağ dağılımı , safra kesesi taşlarının gelişimine de katkıda bulunabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, karınlarında daha fazla şişman olan erkeklerin, daha küçük bel çizgileri olanlara göre daha problemli safra kesesi taşı geliştirme şansı olduğu bulundu.

Safra Taşları: Kilo Verme, Sorunları Önleme

Fazla kilodan kaynaklanan safra kesesi taşlarını önlemek için Dr. Berenzweig, sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak veya korumak için aktif kalmanızı önerir. ABD Tarım Bakanlığı’nın Amerikalılar için en son Diyet Kılavuzları, yetişkinlerin vücut ağırlığını korumak ve haftanın çoğu günü 60 ila 90 dakika arasında olmak üzere en az 60 dakika orta derecede yoğun egzersiz yapmasını önerir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları safra kesesi taşlarının önlenmesine de yardımcı olabilir.

Berenzweig “Ne kadar çok bitkisel protein yerseniz, safra taşı elde etme olasılığınız o kadar düşük” diyor. Bitki bazlı yüksek proteinli yiyeceklerin örnekleri fasulye, bezelye ve soya gibi tofu gibi ürünleri içerir.

Tofu — Japonya, Çin ve Tayland gibi ülkelerde soya ile yapılan tipik Uzak Doğu yemeği olan tofu, son dönemde Uzak Doğu’nun dışında da oldukça popüler bir hale geldi. Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen bir çeşit peynir olan tofu özellikle, vejetaryen ve vegan beslenme tarzını seçenler için vazgeçilmez bir besin. (Kelebek)

Safra Kesesi Taşları: Kademeli Olarak Kilo Verin

Ancak kilo vermek istiyorsanız, denize düşmeyin – hızlı kilo kaybının safra taşı problemleri olasılığını arttırdığı da tespit edildi. Berenzweig “Neden olduğu belli değil” diyor. “Safra içindeki proteinin kötü tanımlanmış bir şekilde kompozisyonunu değiştirir ve kolesterolün çökelme olasılığını arttırır.” Kilo kaybı durduktan sonra safra taşı riskinin azaldığını ekliyor.

Dr. Berenzweig, gastrik bypass ameliyatı (Tüp Mide, Sleeve gastrektomi) geçirenler gibi hızlı kilo veren bazı hastaların bazen ursodiol (Actigall, Urso) gibi reçeteli ilaçlar olduğunu söylüyor. Berenzweig, bu ilacın vücuttaki kolesterol üzerine etki ederek – “safranı kolesterolü çözmede daha verimli kılıyor” diyor.

Ancak eğer bariatrik cerrahi uygulamıyorsanız veya tıbbi nedenlerden dolayı katı bir diyet uygulamıyorsanız, kilo vermenin ve yine de safra taşlarından uzak durmanın en iyi yolu, mantıklı ve kademedi bir kilo verme programını izlemektir. Haftada yaklaşık bir buçuk kilo kilo kaybı çoğu insan için güvenli kabul edilir. Çok düşük kalorili bir diyete başlamadan önce daima doktorunuza danışın.

Safra kesesi taşları ile geleneksel olarak ilişkili herhangi bir semptomunuz yoksa – sağ üst karnınızdaki en az bir buçuk saat süren ani ve sürekli ağrı gibi – o zaman safra kesesi taşları olup olmadığına dair çok fazla endişelenmemelisiniz.

Semptomsuz safra kesesi taşları nadiren tedavi gerektirecek kadar rahatsız edici hale gelir. Berenzweig, “Tesadüfi bir bulgu olarak safra taşlarına sahipseniz, gelecekte sorun çıkmayacak olma ihtimalleri çok büyük” diyor.

Translate »