Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Üst GİS » Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Canlıların vücudunda bulunan hiçbir organ veya doku gereksiz değildir. Bugünkü tıp bilgilerimiz dahilinde bazı organların veya dokuların tam olarak hangi görevleri icra ettiğini bilemeyebiliriz bu gayet normal ve kabul edilmesi gereken bir durumdur.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz

“Safra kesesi vücudumuzda bulunan ve kendi başına ayrı bir organdır. “

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?
Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Bu organa giden ayrı kan damarları ve sinirler vardır. Günümüz bilgisi dahilinde ise Safra kesesinin vücuttaki görevi safra sıvısını depolamaktır (safra Deposu). Bu organın cerrahi müdahale ile alınması elbette bazı belirtilere neden olabilir.

Bu belirtilerin derecesi hastadan hastaya değiştiği gibi dönem dönem aynı hastada bile artış gösterebilir. Bu belirtilerin arasında kilo artışıdır.

Gözlemlediğimiz kadarıyla hastaların %85 gibi oranında kilo artışı olabiliyor. Bu artış bazı hastalarda 2-3 kg gibi iken bazılarında 30-50 kg kadar varabiliyor.

Bu kilo artışının nedenleri ise :

1- Gerçek kilo artışı

safra kesesindeki hastalıktan dolayı (taş, iltihap, vb.) ameliyat öncesi özellikle yiyeceklerle tetiklenen belirtiler (ağrı, şişkinlik, bulantı, vb) ameliyattan sonra azalır ve kaybolur. Böylelikle hastaların yeme ve içme düzeni değişebilir. Bu durum tek başına kilo artışına yola açabilir.

Bazı durumlarda ise safra sıvısı mideye doğru yükselebilir (Safra Gastriti) ve hasta safra asidini dengelemek için sürekli birşeyler yemek veya atıştırmak ihtiyacı duyabilir.

2- Yalancı kilo artışı hissi

safra deposu olmayınca, karaciğerde üretilen safra (bilirubin) düzensiz bir şekilde barsaklara salgılanır. Bu durum gıdaların yeterli bir şekilde sindirilememesine ve barsaklarda gaz toplanmasına neden olur. Yani karında sanki kilo artışı varmışcasına gaz şişkinliği olur, bazı hastalar bunu gebelik şişkinliği olarak tarif eder.

Ayrıca, safra kesesi ameliyatlarından sonra barsaklarda belli bir oranda tembellik gelişebilir. Bu durum gıdaların barsaklarda daha yavaş ilerlemesine ve oran olarak artmasına neden olabilir.

Makalemin başında da izah ettiğim gibi vücudumuzdaki hiç bir organ veya doku gereksiz değildir elbette (buna apandiks, sünnet derisi bile dahil edilebilir) ancak kriterler çerçevesinde ameliyat edildiğinde minimum yan etkilerle hayatımızı sürdürebiliriz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için (SAFRA Kesesi Taşı Ameliyatı (YARARLARI ve ZARARLARI) başlıklı makaleme göz atabilirsiniz.

Kilo artışı ve şişkinliği önlemek veya azaltmak için ara ara diyet uygulanabilir. Bu konu hakkında ise (SAFRA KESESİ OLMAYANLAR NASIL BESLENMELİ?) başlıklı makaleme bakabilirsiniz.

13 Şubat 2018 tarihinde Safra Kesesi Grubumuzda yaptığımız ankete safra kesesi ameliyatı olan 111 kişi katılmıştı. Anket sonuçları aşağıdaki şekildedir:

anket safrakesesi olmayanla - Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Ankete göre safra kesesi ameliyatında sonra kilo alanların oranı %60.3 (67 kişi). Ankete katılıp “HAYIR” cevabı veren hastaların bir kısmı ise henüz yeni ameliyat olan hastalardır ve bu hastaların ileride kilo alıp almama durumları göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhaba ultrasonumda safra kesesi boyutu artmıştır,duvar kalınlığı normal sınırlardadır.Lümeni içerisinde 15 mm çapında olmak üzere multiple taşlar mevcuttur.koledeok normal genişlikte olup lümeni içerisinde patoloji saptanamadı yazıyor,hiç ağrım sızım yok ameliyat olmam gerekirmi? teşekkürler iyi çalışmalar

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir