Takip edin   
Oturma Banyosu - plastik oturma küveti

Oturma banyosu herhangi bir leğen veya küvet içinde yapılabilir. Ayrıca, sadece bu amaçla geliştirilmiş ve klozet içine oturan özel plastik oturma küvetleri vardır.

Bu oturma küvetlerinin avantajı; hem gereksiz su tüketimini önlemeleri ve hem de hastanın çömelmesine gerek bırakmamalarıdır.

Oturma banyosunu hastanın 15-20 dakika süre ile dirseğini yakmayan ısıdaki ılık suyun içine oturarak ve günde 2-6 kez gerçekleştirmesi uygundur. Hastaların oturma banyosunu ne kadar sık yaparlarsa, o denli rahatladıkları gözlemiştir.

oturma banyosu nasıl yapılır

Ancak, Lang ve ark. 2011 yılında dört ayrı randomize kontrollü çalışmayı inceledikleri araştırmalarında, oturma banyosunun makattaki ağrıyı azaltmada ve makat çatlağında yara iyileşmesinde pek katkısının olmadığı vurgulanmaktadır.

hangi durumda yapılır?

Oturma banyosu aşağıdaki durumlarda önerilebilir:

Yukarıdaki duurmlarda özellikle ameliyat sonrasında ağrıyı azaltmak ve ayrıca yara iyileşmesine katkıda bulunmak amacı ile hastalara oturma banyosu (sitz banyosu) önerilir.

Suyun ısısı nasıl olmalıdır?

Suyun kaynar düzeyde olması, makat bölgesinde ödem yaparak ağrıyı arttırabilir.

Suyun 38oC ısıda (ılık su) olması hastaların makat basınçlarının en düşük olduğu ve bu şekilde rahat ettikleri tespit edilmiştir.

Riski var mı?

  • Makat Yanığı. Aşırı sıcak ve buharalar çıkan su ile oturma banyosu yapanlarda makat bölgesinde yanıklar gelişebilmektedir.
  • Anal Spazm. Çok soğuk su ile yapılan banyolar, makat kaslarındaki spazmı arttırabilir.
  • Enfeksiyon. Makat bölgesindeki Herpes enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.

Oturma banyosunda suyun içine ilaç koymaya gerek var mıdır?

Bu çok sık olarak gündeme gelen bir konudur. Bazı oturma banyolarının içine alkollü solüsyonlar (Rivanol vb.), iyotlu solüsyonlar (Batticon®, Betadine®, batikonlu su vb.), soda veya tuz eklenmesini önerenler vardır.

Deniz suyunun, makat bölgesindeki yaraların iyileşmesini belirgin şekilde hızlandırdığı gözlemlenmektedir.

Oturma banyosu suyunun içine iyotlu solüsyonların eklenmesi yara iyileşmesini geciktirebilirler. Alkollü solüsyonlar ise bazı mikropların orada sabit kalmasına neden olarak sorun yaratabilirler.

En pratik olanı sade ılık çeşme suyu ile oturma banyosunu yapmaktır.

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmenin etkisi nedir?

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmek çok olumlu katkılar sağlar ve yara iyileşmesini belirgin şekilde hızlandırır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında ameliyat olan hastalarda denize girmek ve uzun süreli kalmak yarar sağlar.

Ancak, fazla soğuk deniz suyunun makatta spazm yapacağını bilmekte yarar vardır. Denize girme imkanı olmayan hastaların havuza girmesi söz konusu olabilir.

Havuza veya denize girince yara mikrop kapar mı?

Makat bölgesi ameliyatları sonrasında hastaların havuza veya denize girmesi sonrasında hastaların çok büyük bir bölümü yaranın mikrop kapacağı endişesi taşırlar.

Denizdeki tuzlu suyun yara iyileştirici etkisi vardır.

Bol miktarda mikrop içeren ve vücudun en kirli bölgelerinden birisi olan makat bölgesinin güçlü bir antiseptik olan klor içeren havuz suyu veya deniz suyundan mikrop alması söz konusu olmaz.

Oturma banyosu sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Makat bölgesinde dışkı artıklarının birikmesi, makatta huzursuzluk ve makat kaşıntısına neden olabilir. Makat bölgesini ılık su ile sabah ve akşam yıkamak (taharetlenme) ve böylelikle ter ve dışkı artıklarından bölgeyi arındırmak gerekir.

Ardından, nemli tuvalet kağıdı veya nemli bir bez ile nazik bir şekilde mümkünse sadece temas ettirmek sureti ile, makatı kurulamak gerekir. Normal tuvalet kağıdı kullanımından ve makat bölgesinde kaşınan bölgeye hoyrat sürtünme hareketlerinden kaçınmak gerekir.

Her işlemden sonra enfeksiyondan korunmak için, küvetin içi güzel bir şekilde temizlenmelidir. Bazı kişilerde 10 dakikadan fazla oturma banyosundan oturma sonucunda baş dönmesi olabilmektedir, bu nedenle özellikle ilk uygulamalarda hastaya ikinci bir kişinin refakat etmesi yararlı olacaktır.

Oturma banyosunda hangi doğal yöntemler tercih edilmektedir?

Makat hastalıklarında oturma banyosu amacı ile kullanılan en doğal yöntem, sade ılık çeşme suyu veya deniz suyu kullanımıdır.

Bu amaçla, oturma banyosu içine deniz suyu, papatya suyu veya kaynatılmış kuru incir veya patlıcan sapı suyunun eklenmesinin yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, bir pamuğa sürülen zeytinyağının makat bölgesine sürülmesinin yararları vurgulanmaktadır.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir