Menü Kapat

Mide Katlama Ameliyatı – Gastric Plication

Güncelleme tarihi:

Gastrik Plikasyon veya halk arasında yaygın olarak Mide Katlama/Küçültme ameliyatı olarak bilinen cerrahi müdahale bir kilo verme yöntemidir. Bu ameliyat esnasında midenin yaklaşık %70’ı kendi üzerinde katlanarak dikilir ve küçültme işlemi uygulanır.

mide katlama
mide katlama

İşlem midenin geniş kavisli bölgesine uygulanır (büyük kurvatur). İşlem esnasında midenin herhangi bir bölümü kesilmez ve ilerleyen zamanlarda dikişler geri alınarak mide katlantısı düzeltilebilir (revesible). Bu işlemden sonra zaman sürecinde geriye kalan mide kısmında az olsa da genişleme ve büyüme gözlenebilir. Bu husus çok önemlidir çünkü kilo verme yöntemi olarak uygulanan birçok mide katlama (Gastrik Plikasyon)  ameliyatında ne yazık ki midenin sadece %50’si katlanır  ve zamanla mide dokusunda tekrar büyüme ve genişleme görülür. Bu ameliyat açık veya kapalı (laparoskopik) olarak uygulanabilir.

Mide Katlama ameliyatının Avantajları

 • invazif olmayan (noninvasive) bir mide ameliyatıdır (geri döndürülebilir)
 • mide bypass ameliyatı sıkıntılarından kurtulmak (örneğin, protein ve vitamin eksikliği, barsak tıkanması, kansızlık “anemi”, ve kemik erimesi”osteoporoz”)
 • işlem sonrası hazımsızlık (dumping sendromu) ve mide ülseri riskinin düşük olması
 • barsak bypass cerrahisinin uygulanmadığı durumlarda rahatlıkla uygulanabilir olması (örneğin; anemi, crohn’s hastalığı,vb.)
 • Tip 2 şeker hastalarının %50-65’inde iyileşme (remisyon) görülmesi

Mide Katlama ameliyatının Riskleri ve Dezavantajları

Operasyonla ilgili nedenler

 • Katlama/Küçültme işleminin yetersiz olması
 • Mide dokusunda atılan dikişlerden sızıntı olması (leakage)
 • Midenin gereğinden fazla küçültülmesi

Hasta ile ilgili nedenler

 • çok aşırı şişman olması (morbid obese)
 • Kontol edilmeyen şeker hastalığı
 • ameliyat sonrası diyete sadık kalınmaması

Kapalı ve Açık ameliyat arasındaki Farklılıklar

Açık Mide Katlama/Küçültme ameliyatının ortalama süresi 90 dakikadır. Ameliyat göbek üstü bölgede yapılan yaklaşık 10-15 cm insizyonla gerçekleşir. Bu yöntemde kanama riski daha az olup ameliyat sonrası komplikasyon oranı daha düşük olmasına rağmen iyileşme süresi daha uzundur (ortalama 12 gün)

Kapalı Katlama/Küçültme ameliyatının ortalama süresi 180 dakikadır. Ameliyat karında yapılan 6 ayrı delikten gerçekleştirilir. Bu yöntemde ameliyat sonrası komplikasyon oranı daha yüksek olmasına rağmen komplikasyon gelişmeyen vakalarda iyileşme süresi daha kısadır (ortalama 8 gün)

Her iki yöntemde de uygulanan primer cerrahi işlem aynıdır.

Mide Katlama/Küçültme ameliyatı kalıcı olmayan ve geri dönüşümü olan bir müdahaledir. Midenin herhangi bir bölümü kesilmez ve çıkartılmaz ve bölgedeki anatomi değiştirilmez. İstendiği zaman ikinci bir operasyonla mide eski haline getirilebilir. İşlem öncesi kesin endikasyon belirlenmelidir.

Ne yazık ki gönümüzde uygulanan bir çok mide katlama/küçültme ameliyatı gereksiz olduğundan dolayı ameliyat sonrası yetersiz verim alınmaktadır. Hastaların ameliyat öncesi endokrinolojik ve psikolojik açıdan detaylı bir şekilde araştırılması şarttır.

Posted in Sindirim Sistemi Hastalıkları

İlgili Yazılar