Her bayan hayatının bir bölümünde kendisinde veya çevresinde bu durumla karşılaşabilir. Bu gibi cümleler çok duyulur: “memede kist var” veya “mememde kist görüldü” veyahut “meme kisti çıktı bende“.

Bu makalemde bu hastalıkla ilgili bazı önemli bilgiler vereceğim, faydalı olmasını temenni ederim..

Meme kisti nedir?

Meme kisti, memenin içinde bulunan ve genellikle iyi huylu sıvı dolu kese anlamına gelir. İngilizce ve Latincesi “Breast cyst” dir. Bir veya daha fazla göğüs kisti olabilir ve bunlar bir veya iki göğüste olabilir. Genellikle farklı kenarları olan yuvarlak veya oval topaklar olarak tanımlanırlar. Bir göğüs kisti genellikle bir üzüm tanesi ya da su dolu bir balon gibi hissedilir, ancak bazen bir göğüs kisti sert hissedilebilir.

Meme kistleri, çok büyük, ağrılı veya rahatsız edici olmadığı sürece tedavi gerektirmez. Bu gibi durumlarda, kist içerisindeki sıvının boşaltılması (kist ponksiyonu, aspirasyonu) semptomları giderebilir.

Menopoz öncesi kadınlarda, 35-50 yaşları arasında meme kistleri sık görülür. Fakat her yaşta kadınlarda bulunabilir. Ayrıca hormon tedavisi gören menopoz sonrası kadınlarda da görülebilir.

Meme Kisti Belirtileri

Meme kistleri bir veya iki memede bulunabilir. Meme kistinin belirti ve semptomları şöyledir:

  • Şişlik. Farklı kenarları olan sınırları düzgün, pürüzsüz, kolay hareket eden (mobil) yuvarlak veya oval bir şişlik, topak veya yumru (tipik olarak her zaman olmasa da iyi huylu olduğunu gösterir)
  • Meme Akıntısı. Berrak, sarı, saman rengi veya koyu kahverengi olabilen meme ucu (başı) akıntısı
  • Meme Ağrısı. Kistin bulunduğu bölgede göğüs ağrıları veya hassasiyet
  • Regl (adet) öncesi kistin bulunduğu bölgede şişlik ve ağrıda artış
  • Regl (adet) sonrası kistin bulunduğu bölgede şişlik ve ağrıda azalma

Meme kistleri olması meme kanseri riskini arttırmaz. ANCAK kistlere sahip olmak, yeni meme topaklarını veya doktorunuzun değerlendirmesini gerektirebilecek diğer değişiklikleri bulmayı zorlaştırabilir.

Kendi kendine meme muayenesi

Bu konu hakkında buradaki makaleme bakabilirsiniz: Meme Taramasında Kullanılan Testler

Ne zaman doktora görünmeli?

Normal meme dokusu genellikle topaklı veya nodüler tarzdadır. Ancak, adet döneminden sonra devam eden herhangi bir yeni meme topağı hissediyorsanız veya mevcut bir meme topağı büyürse veya değişirse, derhal doktorunuzu görün.

Kist Nedenleri

Memelerinizin her birinde, papatya yaprakları gibi düzenlenmiş, bez dokusu lobları bulunur. Loblar hamilelik ve emzirme sırasında süt üreten daha küçük loblara bölünmüştür. Memeye şeklini veren destekleyici doku, yağ dokusundan ve lifli bağ dokusundan oluşur. Meme kistleri, göğüslerdeki bezlerin içinde sıvı birikmesi sonucu gelişir.

Meme kistleri boyutlarına göre iki grupta tanımlanabilir:

  • Mikrokistler
  • Makrokistler

Mikrokistler, elle muayenede hissetmek için çok küçüktür, ancak mamografi veya ultrason gibi görüntüleme testleri sırasında görülebilir.

Makrokistler, muayene esnasında hissedilecek kadar büyüktür ve çapı yaklaşık 2.5-5 cm’dir. Büyük meme kistleri yakındaki meme dokusuna baskı yaparak meme ağrısına veya rahatsızlığa neden olabilir.

Meme kistlerine neyin neden olduğu bilinmiyor. Aylık adet kanamasından kaynaklanan hormonal değişiklikler sonucu gelişebilirler. Bazı araştırmalar meme dokusunu uyaran aşırı östrojenin meme kistlerine yol açtığını öne sürüyor.

Tedavisi nedir?

Boyut olarak büyük (>2.5cm) veya şikayetlere yol açan kistler küçük cerrahi müdahale ile alınabilir.

Lokal anestezi altında gerçekleştirilecek işlemin adı Meme Biyopsisidir. Bu işlem basit, kısa (10-20dk) ve riski çok düşük günübirlik yapılabilecek bir cerrahi girişimdir. İşlem esnasında çıkartılan kistler histopatolojik incelemeye gönderilir. Sonuçlar genelde 3-10 gün arasında belli olur.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir