Lazer Hemoroid (basur) tedavisi

Lazer hemoroid dönemi

Bu makalemde sizlere lazer hemoroid tedavisi hakkında önemli ve yararlı bilgiler vereceğim. Ayrıca, makalenin en alt kısmında video sunumu mevcuttur.

Lazerle hemoroid tedavisi için muayeneye gelen hastaların hemen hemen tamamı şikayetlerden çok mustarip olduğu içindir.

 • Makat bölgesinde ağrınız mı var?
 • Makattan kan gelmesi artık sizi rahatsız ediyor mu?
 • Yıllardır aynı şikayetler devam ediyor mu?

O zaman; derin bir nefes alın ve bu makaleyi detaylı okuyun. Çünkü bu makale sizin için yazıldı.

Ameliyatsız tedavi Dönemi

Toplumumuzda “şikayet yapmayan hemoroid tedavi gerektirmez” düşüncesi daha yaygındır. Hemoroid şikayetleri ise derecesine ve komplikasyon durumuna göre farklılık gösterir. Hemoroid hakkında daha kapsamlı bilgi için: Hemoroid Basur Hastalığı

Hemoroid Evreleri - Derecesi -Sınıflaması - Grading

Lazerin Avantajları Nelerdir?

Son zamanlarda halk arasında “Lazerli Hemoroid Tedavisi” olarak bilinen bir durum vardır. Perianal ve anorektal hastalıkların tedavisini gerçekleştiren bölümün adı Lazer proktolojidir.

Lazerle damarlar kapatılarak hemoroid memesinin küçülüp kaybolmasına ve kanamanın hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasında katkı sağlar.

Bu yöntemle hemoroid pakelerinin (basur memeleri) bağlı olduğu damarlara özel bir iğne aracılığı ile lazer uygulanır. Dolayısıla Lazerle hemoroid tedavisi bir ameliyat yöntemi değildir. Bu işlemin gerçek adı Lazer uygulaması veya lazer tedavisidir.

Latince kaynaklarda ve tıbbi literatürlerde bu işlemin adı Laser hemorrhoidoplasty veya Laser hemorrhoidopexy (LHP) olarak yazılır.

Lazerle hemoroid işlemi yeni bir yöntem olduğundan dolayı her merkezde aynı başarı oranını yakalamak zordur ancak tecrübeli hekim tarafından yapıldığında ise başarı oranı cerrahi yöntemle neredeyse aynı seviyededir.

Özellike makat çatlağının (Anal Fissür) eşlik ettiği vakalarda ise lazer tedavisi daha konforlu bir seçenek olarak görülmektedir.

Üstelik lazer ile tedavi yönteminde ağrısız, kanamasız ve hızlı iyileşme sürecini sağlamak daha kolaydır.

Genel cerrahi uzmanı olarak lazer hemoroid uygulamasını tercih etmemin altında birkaç önemli neden vardır ve bunu sizlerle paylaşmak isterim:

 • İşlem öncesi çok özel bir hazırlık gerektirmez
 • Kolay, hızlı (5-15dk) bir yöntemdir.
 • Daha az ağrı ve kanama. Dokular kesilip dikilmediği için komplikasyon riski yok denecek derecede düşüktür
 • Dikişsiz
 • İyileşme süresi kısa. işlem sonrası şikayetlerin (kanma, ağrı vb) kaybolma süresi oldukça kısadır (48-72 saat)
 • Başarı oranı yüksek
 • Günübirlik uygulanabilir
 • Tedavi yöntemi ameliyattan ziyade basit bir uygulama olarak nitelendirilebilir. Özel lazer iğnesi ile basur memelerinin ve damarların içine lazer akımı uygulanır
 • Hemoroid ameliyatı ile lazer tedavisi arasında ana fark şudur, ameliyatla basur memeleri kesilip geriye kalan dokular dikişlerle kapatılır, lazer yönteminde ise basur memeleri olduğu yerde iğne tedavisi ile kurutulur.

İltihaplı hemoroid dokusunun ameliyatla alınması agresif yaklaşım olmakla birlikte aynı zamanda tedavide en etkili yaklaşımdır.

Geçmişte hemoroid-basur için uygulanan geleneksel cerrahi yöntemlerin ana amacı ağrıya ve kanamaya neden olan genişleyen damar ve dokuların (memelerin) kesilip alınması ile geriye kalan normal dokuları dikme ve onarma aşamasını kapsıyordu.

Ancak, bugün teknolojideki ilerlemeler sayesinde lazerle hemoroid tedavi seçeneği dünya çapındaki hemoroid cerrahisinde yerini almış durumdadır.

Lazer prosedürü geleneksel cerrahi kadar etkili ve aynı zamanda birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, tüm hastaların lazer prosedürleri için aday olmadığını vurgulamak gerekir. (Kaynak: Los Angeles Colon and Rectal Surgical Associates)

Lazerle hemoroid tedavisi kaç günde iyileşir

Normal şartlarda, müdahaleden 1-2 gün içerisinde hemoroida bağlı kanama ve ağrılar ciddi bir şekilde azalır (%50). Bunu takip eden 4-5 gün içerisinde kanamalar tamamen kesilir ve ağrı hafif bir sızı şeklinde seyreder.

Birinci haftanın sonunda hemoroid memeleri iyice küçülür ve hissedilemez hale gelir, kanama ve ağrı kaybolur. Lazer uygulamalarında hemoroid memeleri adeta delinmiş bir balon gibi giderek hacim kaybeder ve küçülür. Bir ayın sonunda basur memeleri artık yok 🙂

Lazer tedavisinin Dezavantajları

Dünya çapında bir çok ülkede basur tedavisi için hala geleneksel cerrahi yöntem kullanılır. Bunun birçok neden vardır, özetle:

 • Lazer tedavinin yeni bir yöntem olması
 • Lazer tedavi için kullanılan malzemelerin ithal ve pahalı olması ve her yerde bulunmaması
 • Lazer Cihazı. Lazer hemoroid uygulaması lazer cihazı (Yeni nesil lazer, NEOV lazer, Neolazer, Celas lazer, Velas lazer, diod lazer, vb.) ile yapılabilir.

Bu nedenlerden dolayı Lazer tedavisinin toplam maliyeti geleneksel cerrahi müdahalelerinden biraz daha fazla olabilir.

Lazer işlemi nasıl yapılır?

Lazer Basur Tedavisi günübirlik işlem olarak yapılabilir ve aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu olabilir. İşlem için uygulanacak anestezi türü ise genel, spinal veya lokal olabilir.

Hastaların bir kısmında iç ve dış hemoroidler birlikte olur. Bu durumlarda hem iç hemoroid memelerine hem de dış basur pakelerine lazer uygulaması yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus ise lazer atışları sayısının çok fazla olmamasıdır. Fazla atışlar postop dönemde biraz fazla ağrı oluşmasına neden olabilir.

İleri derece hemoroid veya anal fistülün eşlik ettiği durumlarda belden uyşturma (yani SP spinal anestezi) tercih edilir. Komplike olmayan hemoroid vakalarında sadece makat bölgesi uyşuşturularak yapılabilir (yani LA lokal anestezi).

Aslında hemoroidu bir buzdağına benzetebiliriz, hastalar buzdağının sadece tepesini farkedebilirler. Ancak, asıl hastalık makat bölgesinin yani barsakların iç tarafındadır. Ancak hekim bunu rektoskopi, Kolonoskopi veya ameliyat esnasında görebilir. Dolayısıyla evet Hemoroid Buzdağı gibidir!

Lazerle Hemoroid tedavisi

İşlemin detayları Anestezi safhasından sonra hasta jinekolojik veya litotomi pozisyonuna alınır (lokal anestezi ile yapılan durumlarda önce pozisyon verilir). Makat bölgesi antiseptik solüsyon (batikon, betadin vb.) ile boyandıktan sonra steril temiz örtüler örtülür. Makat (anus) bölgesinin iç yapısını görüntüleyecek alet (anoskop) yardımı ile basur memeleri ve varsa anal fissür ve fistül oluşumları tekrar gözden geçirilir. Daha sonra lazer iğnesi hemoroid memelerinin köküne doğru ilerletilir ve lazer atışları uygulanır. Anal fistüllerde ise önce fistül kanalı renkli bir solüsyonla (metilen mavisi) tespit edilir. Daha sonra stile yardımı ile fistül kanalı ve fistülün iç (internal) ve dış (eksternal) orifisleri tespit edilir. Sonra özel bir fırça yardımıyla fistül kanalı temizlenip serum fizyolojik (SF) ile yıkanır. Özel lazer uçları fistül kanalından çekilerek atışlar yapılır ve fistül kanalı yok (oblitire) edilir. Bütün bu işlemlerde dokular kesilip dikilmez.Ve işlem sonrası..

Ve işlem sonrası..

İşlem sonlandıktan sonra hasta dinlenmek için odasına alınır. İşlemden 30 dk sonra hasta yeme ve içmeye başlayabilir.

Emziren anneler emzirmeye devam edebilir. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde hasta 1-2 saat sonra evine dönebilir. Spinal anestezi işlemlerinde ise hasta 4-5 saat sonra evine dönebilir. Genelde lazer işleminden sonra hastanede yatış gerekmez.

İşlemden bir gün sonra hasta normal hayatına devam edebilir. Yürüyüş yapabilir, banyoya girebilir, araba kullanabilir, işe gidebilir.

Hemoroid Lazer iğnesi prob

Geleneksel cerrahi hemoroid ameliyatlarında kullanılan neşter, makas, koter aleti ve diğer enstrümanların yerine lazer tedavide özel ve hassas lazer uçları kullanılır. En az zararla hastalıklı dokular kesilir ve kanamaya neden olan damarlar çevre dokulara minimum hasarla yakılır ve kapatılır. Bu işlem geleneksel cerrahi yönteme göre daha hızı ve daha spesifiktir. (Hemoroidopeksi)

Hem geleneksel cerrahi yöntem hem de lazerle hemoroid tedavisi hemoroidektomi olarak kabul edilir. Her iki işlem esnasında da hemoroid memeleri (pakeler) ortadan kaldırarak tekrarlama şansını büyük ölçüde azaltılır. Her iki prosedür de bir klinikte, ameliyat merkezinde veya hastanede ameliyathanesinde yapılabilir. (kaynak: researchgate.net)

Detaylı bilgi için : Tel +90 531 618 8964

Whatsapp Mesaj Gönder

Tedavi sonrası

Lazerle hemoroid tedavisinin komplikasyonları

Herhangi bir tedavi yönteminin elbette riski vardır. Özellikle hemoroid ameliyatlarında ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem, enfeksiyon riski her zaman mevcuttur. Lazerle hemoroid tedavisi olanlarda bu komplikasyonla en düşük seviyededir.

Ağrı – Bir çok hastada işlem öncesi ağrılar işlem sonrası ağrılardan çok daha fazladır. Özellikle tedavi sonrası ilk gece ve ilk büyük abdest çıkışı biraz sızı ve ağrıyla seyredebilir. Bu ağrı 24 saat sonra ciddi bir şekilde azalır. Daha sonra 4-5 gün içerisinde iyice azalan ağrı birinci haftanın sonunda tamamen kaybolur.

Kanama – Gözlemlerimiz neticesinde çok ileri hemoroid kanamaları dahi lazer tedavisine çok iyi yanıt vermektedir. İşlem öncesi en şiddetli basur kanamaları bile (hastaların deyimiyle, makattan kan musluk çeşme gibi akmakta) 1-2 gün içerisinde kontrol altına alınıp ve ortalama 7 gün içerisinde kanama tamamen kesilebilir. İşlemden sonra bir aya kadar ara ara birer damla kan görülmesi memelerin küçülmesine bağlıdır ve hemoroidun iyileştiğini gösterir.

Ödem – Lazer tedavisi sırasında özel lazer iğnesi aracılığıyla dokularda çok ciddi bir ısı artışı gözlenir. Bu ısı artışı vasıtası ile hemoroid memeleri kurutulurken çevre dokularda geçici ödem oluşabilir. Bu ödem durumu maksimum 10 gün içerisinde kendiliğinden çözülür. Bu süre zarfında hastalar makat bölgesinde dışkı varmışcasına hafif bir dolgunluk hissedebilir. Bu dolgunluk hissi onları her seferinde tuvalete götürüp ıkındırmamalı çünkü bu durum oradaki ödemin artmasına yol açabilir.

Kaşıntı – Bu durum hemen hemen her hastada gözlenir. Kaşıntının nedeni ise kurutulan ve içi boşaltılan hemoroid memelerinin küçülmesi, yapışması ve dokuların iyileşmesine bağlıdır. Elinizdeki bir yaranın iyileşirken kabuk tutup kaşınması gibi bir durumdur.

Tekrarlama

Yeterli ve usulüne uygun bir şekilde yapılan durumlarda tekrarlama görülmez. Genel olarak hemoroid tekrarlaması hakkında buradaki makaleme göz atabilirsiniz: Basur tekrarlar mı?

Lazer vs Klasik Cerrahi


Lazer Yöntemi
(Lazer Hemoroidopexi LHP)
Klasik Cerrahi Yöntem
Milligan Morgan Hemoroidektomi MMH)
Dr. Ertan BEYATLI – 2019
www.ertanbeyatli.com
KolaylıkGünübirlik, bazen 1 gece yatışen az 1 gün yatış
YöntemLazer iğnesiMakas, Bistüri, Dikiş, vb.
Süre
5-15 dk30-60
AğrıDaha azAğrılı
KanamaDaha az Kanama miktarı fazla
EnfeksiyonRiski çok düşükRiski daha fazla
İyileşme2-5 gün2-3 ay
MaliyetYüksekNormal
UlaşımHer zaman bulunmazHer hastanede bulunabilir

ilgili makale: