Menü Kapat

LAZER HEMOROİD DÖNEMİ

Güncelleme tarihi:

Bu makalemde sizlere LAZER hemoroid tedavisi hakkında çok ÖNEMLİ ve yararlı bilgiler vereceğim.

Lazerle hemoroid ameliyatı için muayeneye gelen hastaların hemen hemen tamamı şikayetlerden çok mustarip olduğu içindir.

🔵 Makat bölgesinde ağrınız mı var? Makattan kan gelmesi artık sizi rahatsız ediyor mu? Yıllardır aynı şikayetler devam ediyor mu?

O ZAMAN; derin bir nefes alın ve bu makaleyi detaylı okuyun. Çünkü bu makale sizin için yazıldı.

— Toplumumuzda “şikayet yapmayan hemoroid tedavi gerektirmez” düşüncesi daha yaygındır. Hemoroid şikayetleri ise derecesine ve komplikasyon durumuna göre FARKLILIK gösterir.

Toplumdaki Hemoroid Sıklığı

NE YAZIK ki toplumda ara ara basit bir ağrı ve ayda bir iki sefer makat bölgesinden gelen kanamalar NEREDEYSE normal olarak kabul edilmektedir. Bu şikayetler için muayene gereği bile duyulmamaktadır. Dolayısıyla muayene talebinde bulunan hastaların çoğu ya ileri evre hemoroid hastalığı veya enfeksiyon ve pıhtılaşma gibi komplikasyon durumları tespit edilir. Oysa ki 1., 2. ve hatta bazen 3. derece hemoroidler hiç ağrı yapmayabilir.

Hastaların haklı bahanesi var mı?

Muayene için tereddüt edip erteleyen hastalarda bir kaç neden sıralanabilir. Çoğu hasta der ki

 • basur utandıran bir hastalıktır
 • çevremde ameliyat olup iyileşen yok
 • basur ameliyatı çok zordur ve ağrılıdır
 • basur ameliyatından sonra tekrarlama oluyor (Basur tekrarlar mı?)
 • basur benim hayatımı pek etkilemiyor
 • basurla yaşamaya alıştım
 • bir fırsatını bulup da muayene olamadım
 • aklınıza gelebilecek diğer BAHANELER..

Bir hekim olarak bu bahaneleri tek tek çürütüp hastaların kafasındaki tüm soru işaretlerini gidermek ELBETTE zordur ancak genel anlamda ulaşabileceğim ve makalemi okuyan hastalara özetle şunları söylemek isterim:

 • yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi de basur bir hastalıktır
 • hiçbir hastalık utandırmaz
 • şikayet yapmayan basurlar zamanla vücuttaki kan depolarını boşaltır ve kansızlığa neden olabilir (bkz Hemoroid nelere sebep olabilir ?)
 • her hastalığın bir tedavi yöntemi vardır, bunu araştırmalısınız!
 • geçmişte uyguladığımız hemoroid ameliyatları evet biraz ağrılı ve iyileşme süresi uzundu

Hemoroid Buzdağı gibidir

Lazerle Hemoroid tedavisi
Lazerle Hemoroid tedavisi

Makalemin başlığında anlattığım gibi aslında hemoroidu bir buzdağına benzetebiliriz, hastalar buzdağının sadece tepesini farkedebilirler. ANCAK asıl hastalık makat bölgesinin yani barsakların iç tarafındadır. Ancak hekim bunu rektoskopi, Kolonoskopi veya ameliyat esnasında görebilir. Dolayısıyla evet Hemoroid Buzdağı gibidir!

Lazerle Hemoroid ameliyatı hakkında bilgiler, Lazer Proktoloji

Özellikle Son yıllarda toplumda “Lazer Basur Tedavisi” olarak oldukça yaygın bir kavram gelişti. Perianal ve anorektal hastalıkların tedavisini gerçekleştiren bölümün adı LAZER proktolojidir. Bu yöntem vasıtası ile hemoroid memelerinin bağlı olduğu damarların köküne özel bir iğne aracılığı ile lazer uygulanır.

Böylelikle damarlar kapatılarak hemoroid memesinin küçülüp kaybolmasına ve kanamanın hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasında katkı sağlar.

Latince kaynaklarda ve tıbbi literatürlerde bu işlemin adı Laser hemorrhoidoplasty veya Laser hemorrhoidopexy (LHP) olarak yazılır.

Lazerle hemoroid işlemi yeni bir yöntem olduğundan dolayı her merkezde aynı başarı oranını yakalamak zordur ANCAK tecrübeli hekim tarafından yapıldığında ise BAŞARI oranı cerrahi yöntemle neredeyse AYNI seviyededir. Özellike makat çatlağının (Anal Fissür) eşlik ettiği vakalarda ise lazer tedavisi daha konforlu bir seçenek olarak görülmektedir.

Üstelik lazer ile tedavi yönteminde ağrısız, kanamasız ve HIZLI iyileşme sürecini sağlamak daha kolaydır.

Lazer Basur ameliyatı Avantajları

Kısaca:

 • Kolay ve kısa sürede uygulanması (5-10dk)
 • Daha az ağrı ve kanama
 • Dikişsiz
 • İyileşme süresi kısa
 • Başarı oranı yüksek
 • Günübirlik uygulanabilir

İltihaplı hemoroid dokusunun ameliyatla alınması agresif yaklaşım olmakla birlikte aynı zamanda tedavide en etkili yaklaşımdır.

Geçmişte hemoroid-basur için uygulanan geleneksel cerrahi yöntemlerin ana amacı ağrıya ve kanamaya neden olan genişleyen damar ve dokuların (memelerin) kesilip alınması ile geriye kalan normal dokuları dikme ve onarma aşamasını kapsıyordu. ANCAK bugün, teknolojideki ilerlemeler sayesinde lazerle hemoroid tedavi seçeneği dünya çapındaki hemoroid cerrahisinde yerini almış durumdadır.

Lazer prosedürü geleneksel cerrahi KADAR etkili ve aynı zamanda birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, tüm hastaların lazer prosedürleri için aday olmadığını vurgulamak gerekir. (Kaynak: Los Angeles Colon and Rectal Surgical Associates)

Lazerle hemoroid ameliyatı kaç günde iyileşir

Normal şartlarda, müdahaleden 1-2 gün içerisinde hemoroida bağlı kanama ve ağrılar ciddi bir şekilde azalır (%50). Bunu takip eden 4-5 gün içerisinde kanamalar tamamen kesilir ve ağrı hafif bir sızı şeklinde seyreder. Birinci haftanın sonunda hemoroid memeleri iyice küçülür ve hissedilemez hale gelir, kanama ve ağrı kaybolur. Lazer uygulamalarında hemoroid memeleri adeta delinmiş bir balon gibi giderek hacim kaybeder ve küçülür. Bir ayın sonunda basur memeleri artık yok 🙂

Lazer Basur ameliyatı nasıl yapılır?

Lazer Basur Tedavisi günübirlik işlem olarak yapılabilir ve aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu olabilir. İşlem için uygulanacak anestezi türü ise genel, spinal veya lokal olabilir.

İleri derece hemoroid veya anal fistülün eşlik ettiği durumlarda belden uyşturma (yani SP spinal anestezi) tercih edilir. Komplike olmayan hemoroid vakalarında sadece makat bölgesi uyşuşturularak yapılabilir (yani LA lokal anestezi).

Anestezi safhasından sonra hasta jinekolojik veya litotomi pozisyonuna alınır (lokal anestezi ile yapılan durumlarda önce pozisyon verilir). Ameliyat bölgesi antiseptik solüsyon (patikon, betadin vb.) ile boyandıktan sonra steril temiz örtüler örtülür.

jinekolojik litotomi pozisyonu
jinekolojik litotomi pozisyonu

Makat (anus) bölgesinin iç yapısını görüntüleyecek alet (anoskop) yardımı ile basur memeleri ve varsa anal fissür ve fistül oluşumları tekrar gözden geçirilir. Daha sonra lazer iğnesi hemoroid memelerinin köküne doğru ilerletilir ve lazer atışları uygulanır.

Anal fistüllerde ise önce fistül kanalı renkli bir solüsyonla (metilen mavisi) tespit edilir. Daha sonra stile yardımı ile fistül kanalı ve fistülün iç (internal) ve dış (eksternal) orifisleri tespit edilir. Sonra özel bir fırça yardımıyla fistül kanalı temizlenip serum fizyolojik (SF) ile yıkanır. Özel lazer uçları fistül kanalından çekilerek atışlar yapılır ve fistül kanalı yok (oblitire) edilir. Bütün bu işlemlerde dokular kesilip dikilmez.

İşlem sonlandıktan sonra hasta dinlenmek için odasına alınır. İşlemden 30 dk sonra hasta yeme ve içmeye başlayabilir. Emziren anneler emzirmeye devam edebilir. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde hasta 2-3 saat sonra evine dönebilir. Spinal anestezi işlemlerinde ise hasta 5-6 saat sonra veya ertesi gün evine dönebilir. İşlemden bir gün sonra hasta normal hayatına devam edebilir. Yürüyüş yapabilir, banyoya girebilir, araba kullanabilir, işe gidebilir.

Geleneksel cerrahi hemoroid ameliyatlarında kullanılan neşter, makas, koter aleti ve diğer enstrümanların yerine bu ameliyatlarda özel ve hassas lazer uçları kullanılır. En az zararla hastalıklı dokular kesilir ve kanamaya neden olan damarlar çevre dokulara MİNİMUM hasarla yakılır ve kapatılır. Bu işlem geleneksel cerrahi yönteme göre daha hızı ve daha spesifiktir. (Hemoroidopeksi)

Hem geleneksel cerrahi yöntem hem de lazerle hemoroid tedavisi hemoroidektomi olarak kabul edilir. Her iki işlem esnasında da hemoroid memeleri (pakeler) ortadan kaldırarak tekrarlama şansını büyük ölçüde azaltılır. Her iki prosedür de bir klinikte, ameliyat merkezinde veya hastanede ameliyathanesinde yapılabilir. (kaynak: researchgate.net)

Lazer hemoroidoplasti (Basur) Kullanılabilirliği

Dünya çapında bir çok ülkede basur tedavisi için hala geleneksel cerrahi yöntem kullanılır. Bunun birçok neden vardır, özetle:

 • Lazer tedavinin yeni bir yöntem olması
 • Lazer tedavi için kullanılan malzemelerin pahalı olması ve her yerde bulunmaması

Peki ne yapmalı?

Genel cerrahi uzmanı olarak LAZER hemoroid tedavisini tercih etmemin altında birkaç önemli neden vardır ve bunu sizlerle paylaşmak isterim:

 • kolay, hızlı (5-15dk) bir yöntemdir.
 • ameliyat öncesi çok özel bir hazırlık gerektirmez
 • ameliyat sonrası şikayetlerin (kanma, ağrı vb) kaybolma süresi oldukça kısadır (48-72 saat)
 • tedavi yöntemi ameliyattan ziyade basit bir cerrahi girişim olarak nitelendirilebilir. Özel Lazer iğnesi ile basur memelerinin ve damarların içine lazer akımı uygulanır
 • Dokular kesilip dikilmediği için komplikasyon riski yok denecek derecede düşüktür
 • Hemoroid ameliyatı ile Lazer tedavisi arasında ana fark şudur, ameliyatla basur memeleri kesilip geriye kalan dokular dikişlerle kapatılır, lazer yönteminde ise basur memeleri olduğu yerde iğne tedavisi ile kurutulur.

Hemoroid Lazer cihazı

Lazer Hemoroid uygulaması LAZER CİHAZI (Yeni nesil lazer, NEOV lazer, Neolazer, Celas lazer, Velas lazer, diod lazer, vb.) ile yapılabilir.

Lazerle iç ve dış hemoroid tedavisi

Hastaların bir kısmında iç ve dış hemoroidler birlikte olur. Bu durumlarda hem iç hemoroid memelerine hem de dış basur pakelerine lazer uygulaması yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus ise lazer atışları sayısının çok fazla olmamasıdır. Fazla atışlar postop dönemde biraz daha ağrı oluşmasına neden olabilir.

Lazer Basur Komplikasyonları

Lazerle hemoroid ameliyatı zararları

Herhangi bir cerrahi operasyonun elbette riski vardır. Özellikle hemoroid ameliyatlarında ameliyat sonrası ağrı, kanama, ödem, enfeksiyon riski her zaman mevcuttur. Lazerle hemoroid ameliyatı olanlarda bu komplikasyonla en düşük seviyededir.

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası ağrı

Bir çok hastada ameliyat öncesi ağrılar ameliyat sonrası ağrılardan çok daha fazladır. Özellikle ameliyat sonrası ilk gece ve ilk büyük abdest çıkışı biraz sızı ve ağrıyla seyredebilir. Bu ağrı 24 saat sonra ciddi bir şekilde azalır. Daha sonra 4-5 gün içerisinde iyice azalan ağrı birinci haftanın sonunda tamamen kaybolur.

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası kanama

Gözlemlerimiz neticesinde çok ileri hemoroid kanamaları dahi lazer tedavisine çok iyi yanıt vermektedir. Ameliyat öncesi en şiddetli basur kanamaları bile (hastaların deyimiyle, makattan kan musluk çeşme gibi akmakta) 1-2 gün içerisinde kontrol altına alınıp ve ortalama 7 gün içerisinde kanama tamamen kesilebilir. Ameliyattan sonra bir aya kadar ara ara birer damla kan görülmesi memelerin küçülmesine bağlıdır ve hemoroidun iyileştiğini gösterir.

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası ödem

Lazer tedavisi sırasında özel lazer iğnesi aracılığıyla dokularda çok ciddi bir ısı artışı gözlenir. Bu ısı artışı vasıtası ile hemoroid memeleri kurutulurken çevre dokularda geçici ödem oluşabilir. Bu ödem durumu maksimum 10 gün içerisinde kendiliğinden çözülür. Bu süre zarfında hastalar makat bölgesinde dışkı varmışcasına hafif bir dolgunluk hissedebilir. Bu dolgunluk hissi onları her seferinde tuvalete götürüp ıkındırmamalı çünkü bu durum oradaki ödemin artmasına yol açabilir.

Lazer hemoroid ameliyatı sonrası kaşıntı

Bu durum hemen hemen her hastada gözlenir. Kaşıntının nedeni ise kurutulan ve içi boşaltılan hemoroid memelerinin küçülmesi, yapışması ve dokuların iyileşmesine bağlıdır. Elinizdeki bir yaranın iyileşirken kabuk tutup kaşınması gibi bir durumdur 🙂

Lazerle Hemoroid ameliyatı fiyatı

Geleneksel cerrahi yöntemlere göre lazer ameliyatlarının daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi de şudur bu tür girişimlerde kullanılan hassas lazer uçları ve cihazı yurt dışından ithal edilmekte olup birçok sigorta kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenden dolayı Lazer tedavisinin toplam maliyeti geleneksel cerrahi müdahalelerinden biraz daha fazla olabilir.

Hemoroid Lazer mi ameliyat mı daha iyi?

Lazer vs Klasik Cerrahi


Lazer Yöntemi
(Lazer Hemoroidopexi LHP)
Klasik Cerrahi Yöntem
Milligan Morgan Hemoroidektomi MMH)
Dr. Ertan BEYATLI – 2019
www.ertanbeyatli.com
KolaylıkGünübirlik, bazen 1 gece yatışen az 1 gün yatış
YöntemLazer iğnesiMakas, Bistüri, Dikiş, vb.
Süre
5-15 dk30-60
AğrıDaha azAğrılı
KanamaDaha az Kanama miktarı fazla
EnfeksiyonRiski çok düşükRiski daha fazla
İyileşme2-5 gün2-3 ay
MaliyetYüksekNormal
UlaşımHer zaman bulunmazHer hastanede bulunabilir

Lazerle hemoroid tekrarlar mı?

Yeterli ve usulüne uygun bir şekilde yapılan durumlarda tekrarlama görülmez. Genel olarak hemoroid tekrarlaması hakkında buradaki makaleme göz atabilirsiniz: Basur tekrarlar mı?

Lazer hemoroidopeksi tedavisi yapan hastaneler

Lazerle hemoroid tedavisi devlet hastanesi, üniversite hastanesi, tıp merkezleri, dal merkezleri ve muayenehane şartlarında yapılabilir. İşlem öncesi ve sonrası özel bir hazırlık gerektirmez.

Posted in Sindirim Sistemi Hastalıkları

İlgili Yazılar