10 Dakikada Basura Çözüm

Basur memelerini besleyen damarlara özel bir iğne ile Neolazer uygulanır. Böylelikle damarlar kapatılır ve memeler küçülüp kaybolur.

Ağrı ve kanama kesilir. Dolayısıla Lazerle hemoroid tedavisi bir ameliyat yöntemi değildir. Bu işlemin gerçek adı Lazer uygulaması veya lazer tedavisidir.

Neolaze Hemoroid basur tedavisi

Neolazer nedir?

Neo kelimesi İngilizcede “yeni” anlamına gelir. Neolazer kelimesi ise yeni nesil lazeri ifade eder. Neolazer yöntemi ile ağrısız, kansız ve dikişsiz girişimler sağlanabilir.

Ne zaman uygulanır?

Lazer tedavisi basurun her evresinde uygulanabilir. Ayrıca, birçok hastada eşlik eden fissür ve fistülün tedavisinde de olumlu etkisi vardır.

Geçmişte hemoroid-basur için uygulanan geleneksel cerrahi yöntemlerin ana amacı ağrıya ve kanamaya neden olan genişleyen damar ve dokuların (memelerin) kesilip alınması ile geriye kalan normal dokuları dikme ve onarma aşamasını kapsıyordu. Ancak, bugün teknolojideki ilerlemeler sayesinde lazerle hemoroid tedavi seçeneği dünya çapındaki hemoroid cerrahisinde yerini almış durumdadır.

Lazerin Avantajları

  • Hazırlık yok
  • Kolay ve hızlı (5-15 dk)
  • Ağrı ve kanama daha az
  • Ameliyatsız, Dikişsiz, bıçaksız
  • İyileşme süresi kısa. şikayetler 48-72 saatte kaybolabilir
  • Yüksek başarı oranı
  • Günübirlik uygulanabilir, yatış gerektirmez

Nerede ve Nasıl uygulanır?

Lazer hemoroid tedavisi muayenehane, tıp merkezi veya hastanede uygulanabilir. Hastalar 30 dk sonra yeme ve içmeye başlayabilir ve 1-2 saat sonra evine dönebilir. Bir gün sonra normal hayatına devam edebilir. Yürüyüş yapabilir, banyoya girebilir, araba kullanabilir, işe gidebilir.

Maalesef, dünya çapında bir çok ülkede basur tedavisi için hala geleneksel cerrahi yöntem kullanılır. Bunun birçok neden vardır, özetle:

  • Yeni bir yöntem olması
  • Malzemeler ithal, pahalı ve her yerde bulunmuyor

Lazer Cihazları: Yeni nesil lazer, NEOV lazer, Neolazer, Celas lazer, Velas lazer, diod lazer, vb.

Lazerle hemoroid işlemi yeni bir yöntem olduğundan dolayı her merkezde aynı başarı oranını yakalamak zordur ancak tecrübeli hekim tarafından yapıldığında ise başarı oranı cerrahi yöntemle neredeyse aynı seviyededir. Özellike makat çatlağının (Anal Fissür) eşlik ettiği vakalarda ise lazer tedavisi daha konforlu bir seçenek olarak görülmektedir. Üstelik lazer ile tedavi yönteminde ağrısız, kanamasız ve hızlı iyileşme sürecini sağlamak daha kolaydır.

Hemoroid Lazer iğnesi prob

İşlem için lokal anestezi ile sadece makat bölgesinin uyuşturulması yeterlidir. Ayrıca, genel, spinal veya epidural anestezi uygulanabilir.

Geleneksel cerrahi hemoroid ameliyatlarında kullanılan neşter, makas, koter aleti ve diğer enstrümanların yerine lazer tedavide özel ve hassas lazer uçları kullanılır.

Lazer tedavisinin maliyeti nedir?

Tedavi ücretleri birçok faktöre bağlıdır. Hastanın yaşı, basurun evresi ve sayısı, eşlik eden diğer hastalıklar, uygulayan hekim ve hastane. Genel olarak lazer tedavi maliyeti diğer geleneksel hemoroid ameliyatlarına göre daha yüksek olduğu söylenebilir.

Detaylı bilgi için : Tel – Whatsapp +90 531 618 8964

Tedavi sonrası

Normal şartlarda, müdahaleden 1-2 gün içerisinde hemoroide bağlı kanama ve ağrılar ciddi bir şekilde azalır (%50). Bunu takip eden 4-5 gün içerisinde kanamalar tamamen kesilir ve ağrı hafif bir sızı şeklinde seyreder.

Birinci haftanın sonunda hemoroid memeleri iyice küçülür ve hissedilemez hale gelir, kanama ve ağrı kaybolur. Lazer uygulamalarında hemoroid memeleri adeta delinmiş bir balon gibi giderek hacim kaybeder ve küçülür. Bir ayın sonunda basur memeleri artık yok 🙂

Herhangi bir tedavi yönteminin elbette riski vardır. Lazerle hemoroid tedavisi olanlarda bu komplikasyonlar en düşük seviyededir. Lazer işlemi sonrasında geçici olarak ağrı, kanama, ödem ve kaşıntı görülebilir.

Ağrı – Bir çok hastada işlem öncesi ağrılar işlem sonrası ağrılardan çok daha fazladır. Özellikle tedavi sonrası ilk gece ve ilk büyük abdest çıkışı biraz sızı ve ağrıyla seyredebilir. Bu ağrı 24 saat sonra ciddi bir şekilde azalır. Daha sonra 4-5 gün içerisinde iyice azalan ağrı birinci haftanın sonunda tamamen kaybolur.

Kanama – Gözlemlerimiz neticesinde çok ileri hemoroid kanamaları dahi lazer tedavisine çok iyi yanıt vermektedir. İşlem öncesi en şiddetli basur kanamaları bile (hastaların deyimiyle, makattan kan musluk çeşme gibi akmakta) 1-2 gün içerisinde kontrol altına alınıp ve ortalama 7 gün içerisinde kanama tamamen kesilebilir. İşlemden sonra bir aya kadar ara ara birer damla kan görülmesi memelerin küçülmesine bağlıdır ve hemoroidun iyileştiğini gösterir.

Ödem – Lazer tedavisi sırasında özel lazer iğnesi aracılığıyla dokularda çok ciddi bir ısı artışı gözlenir. Bu ısı artışı vasıtası ile hemoroid memeleri kurutulurken çevre dokularda geçici ödem oluşabilir. Bu ödem durumu maksimum 10 gün içerisinde kendiliğinden çözülür. Bu süre zarfında hastalar makat bölgesinde dışkı varmışcasına hafif bir dolgunluk hissedebilir. Bu dolgunluk hissi onları her seferinde tuvalete götürüp ıkındırmamalı çünkü bu durum oradaki ödemin artmasına yol açabilir.

Kaşıntı – Bu durum hemen hemen her hastada gözlenir. Kaşıntının nedeni ise kurutulan ve içi boşaltılan hemoroid memelerinin küçülmesi, yapışması ve dokuların iyileşmesine bağlıdır. Elinizdeki bir yaranın iyileşirken kabuk tutup kaşınması gibi bir durumdur.

Hemoroid Evreleri - Derecesi -Sınıflaması - Grading

Lazer vs Klasik Cerrahi


Lazer Yöntemi
(Lazer Hemoroidopexi LHP)
Klasik Cerrahi Yöntem
Milligan Morgan Hemoroidektomi MMH)
Dr. Ertan BEYATLI – 2019
www.ertanbeyatli.com
KolaylıkGünübirlik, bazen 1 gece yatışen az 1 gün yatış
YöntemLazer iğnesiMakas, Bistüri, Dikiş, vb.
Süre
5-15 dk30-60
AğrıDaha azAğrılı
KanamaDaha az Kanama miktarı fazla
EnfeksiyonRiski çok düşükRiski daha fazla
İyileşme2-5 gün2-3 ay
MaliyetYüksekNormal
UlaşımHer zaman bulunmazHer hastanede bulunabilir

Lazer Hemoroid Tedavisi video izlemek için – Tıklayın

Aslında hemoroidu bir buzdağına benzetebiliriz, hastalar buzdağının sadece tepesini farkedebilirler. Ancak, asıl hastalık makat bölgesinin yani barsakların iç tarafındadır. Ancak hekim bunu rektoskopi, Kolonoskopi veya ameliyat esnasında görebilir. Dolayısıyla evet Hemoroid Buzdağı gibidir!

Latince kaynaklar ve tıbbi literatürlerde bu işlemin adı Laser hemorrhoidoplasty veya Laser hemorrhoidopexy (LHP) olarak yazılır. Bu işlemin uygulandı alana “Lazer Proktoloji” denir.

Hemoroid buzdağı gibidir - lazer hemoroid uygulaması

Lazerle hemoroid ameliyatı fiyatı

Bu durum 3 ana faktöre bağlı olarak çok farklı değişiklikler gösterebilir. Bunlar hasta, merkez ve lazer cihazıdır. Hasta konusunda ise hastalığı derecesi ve süresi, eşlik eden diğer hastalıklar (fistül veya fissür) ve hastanın genel sağlık durumu rol oynamaktadır. Lazerin uygulandığı merkez veya hastaneye göre fiyatlar farklılık gösterebilir. Ayrıca lazer cihazının modeli ve markası da maliyetin farklı olmasına neden olabilir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ilgili makale:

Soru, Düşünce ve Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir