Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Alt GİS » Lazer Basur ameliyatı nasıl yapılır?

Lazer Basur ameliyatı nasıl yapılır?

Makat bölgesinde ağrınız mı var? Makattan kan gelmesi artık sizi rahatsız ediyor mu? Yıllardır aynı şikayetler devam ediyor mu?

O zaman derin bir nefes alın ve bu makaleyi detaylı okuyun. Çünkü bu makale sizin için yazıldı.


Lazer Basur ameliyatı için muayeneye gelen hastaların hemen hemen tamamı şikayetlerden çok mustarip olduğu içindir.

Toplumumuzda “şikayet yapmayan hemoroid tedavi gerektirmez” düşüncesi daha yaygındır.

Hemoroid şikayetleri ise derecesine ve komplikasyon durumuna göre farklılık gösterir.

Toplumdaki Hemoroid Sıklığı

Ne yazık ki toplumda ara ara basit bir ağrı ve ayda bir iki sefer makat bölgesinden gelen kanamalar neredeyse normal olarak kabul edilmektedir. Bu şikayetler için muayene gereği bile duyulmamaktadır. Dolayısıyla muayene talebinde bulunan hastaların çoğu ya ileri evre hemoroid hastalığı veya enfeksiyon ve pıhtılaşma gibi komplikasyon durumları tespit edilir. Oysa ki 1., 2. ve hatta bazen 3. derece hemoroidler hiç ağrı yapmayabilir.

Hastaların haklı bahanesi var mı?

Muayene için tereddüt edip erteleyen hastalarda bir kaç neden sıralanabilir. Çoğu hasta der ki

 • basur utandıran bir hastalıktır
 • çevremde ameliyat olup iyileşen yok
 • basur ameliyatı çok zordur ve ağrılıdır
 • basur ameliyatından sonra tekrarlama oluyor (Basur tekrarlar mı?)
 • basur benim hayatımı pek etkilemiyor
 • basurla yaşamaya alıştım
 • bir fırsatını bulup da muayene olamadım
 • aklınıza gelebilecek diğer bahaneler..

Bir hekim olarak bu bahaneleri tek tek çürütüp hastaların kafasındaki tüm soru işaretlerini gidermek elbette zordur ancak genel anlamda ulaşabileceğim ve makalemi okuyan hastalara özetle şunları söylemek isterim:

 • yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi de basur bir hastalıktır
 • hiçbir hastalık utandırmaz
 • şikayet yapmayan basurlar zamanla vücuttaki kan depolarını boşaltır ve kansızlığa neden olabilir (bkz Hemoroid nelere sebep olabilir ?)
 • her hastalığın bir tedavi yöntemi vardır, bunu araştırmalısınız!
 • geçmişte uyguladığımız hemoroid ameliyatları evet biraz ağrılı ve iyileşme süresi uzundu

Hemoroid Buzdağı gibidir

Lazer Basur ameliyatı
Lazer Basur ameliyatı

Makalemin başlığında anlattığım gibi aslında hemoroidu bir buzdağına benzetebiliriz, hastalar buzdağının sadece tepesini farkedebilirler. Ancak asıl hastalık makat bölgesinin yani barsakların iç tarafındadır. Ancak hekim bunu rektoskopi, Kolonoskopi veya ameliyat esnasında görebilir. Dolayısıyla evet Hemoroid Buzdağı gibidir!

Lazer Basur ameliyatı hakkında bilgiler, Lazer Proktoloji

Özellikle Son yıllarda toplumda “Lazer Basur Tedavisi” olarak oldukça yaygın bir kavram gelişti. Perianal ve anorektal hastalıkların tedavisini gerçekleştiren bölümün adı lazer proktolojidir.Bu yöntem vasıtası ile hemoroid memelerinin bağlı olduğu damarların köküne özel bir iğne aracılığı ile lazer uygulanır.

Böylelikle damarlar kapatılarak hemoroid memesinin küçülüp kaybolmasına ve kanamanın hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasında katkı sağlar.

Lazer yöntemi yeni bir yöntem olduğundan dolayı her merkezde aynı başarı oranını yakalamak zordur ancak tecrübeli hekim tarafından yapıldığında ise başarı oranı cerrahi yöntemle neredeyse aynı seviyededir.

Üstelik lazer ile tedavi yönteminde ağrısız, kanamasız ve hızlı iyileşme sürecini sağlamak daha kolaydır.

Lazer Basur ameliyatı Avantajları

Kısaca:

 • Kolay ve kısa sürede uygulanması (5-10dk)
 • Daha az ağrı ve kanama
 • Dikişsiz
 • İyileşme süresi kısa
 • Başarı oranı yüksek
 • Günübirlik uygulanabilir

İltihaplı hemoroid dokusunun ameliyatla alınması agresif yaklaşım olmakla birlikte aynı zamanda tedavide en etkili yaklaşımdır.

Geçmişte hemoroid-basur için uygulanan geleneksel cerrahi yöntemlerin ana amacı ağrıya ve kanamaya neden olan genişleyen damar ve dokuların (memelerin) kesilip alınması ile geriye kalan normal dokuları dikme ve onarma aşamasını kapsıyordu. Ancak bugün, teknolojideki ilerlemeler sayesinde lazer ile tedavi seçeneği dünya çapındaki hemoroid cerrahisinde yerini almış durumdadır.

Lazer prosedürü geleneksel cerrahi kadar etkili ve aynı zamanda birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, tüm hastaların lazer prosedürleri için aday olmadığını vurgulamak gerekir. (Kaynak: Los Angeles Colon and Rectal Surgical Associates)

Lazer Basur ameliyatı nasıl yapılır?

Lazer Basur Tedavisi günübirlik işlem olarak yapılabilir ve aynı gün veya ertesi gün hasta taburcu olabilir. İşlem için uygulanacak anestezi türü ise genel, spinal veya lokal olabilir.

İleri derece hemoroid veya anal fistülün eşlik ettiği durumlarda belden uyşturma (yani SP spinal anestezi) tercih edilir. Komplike olmayan hemoroid vakalarında sadece makat bölgesi uyşuşturularak yapılabilir (yani LA lokal anestezi).

Anestezi safhasından sonra hasta jinekolojik veya litotomi pozisyonuna alınır (lokal anestezi ile yapılan durumlarda önce pozisyon verilir). Ameliyat bölgesi antiseptik solüsyon (patikon, betadin vb.) ile boyandıktan sonra steril temiz örtüler örtülür.

jinekolojik litotomi pozisyonu
jinekolojik litotomi pozisyonu

Makat (anus) bölgesinin iç yapısını görüntüleyecek alet (anoskop) yardımı ile basur memeleri ve varsa anal fissür ve fistül oluşumları tekrar gözden geçirilir. Daha sonra lazer iğnesi hemoroid memelerinin köküne doğru ilerletilir ve lazer atışları uygulanır.

Anal fistüllerde ise önce fistül kanalı renkli bir solüsyonla (metilen mavisi) tespit edilir. Daha sonra stile yardımı ile fistül kanalı ve fistülün iç (internal) ve dış (eksternal) orifisleri tespit edilir. Sonra özel bir fırça yardımıyla fistül kanalı temizlenip serum fizyolojik (SF) ile yıkanır. Özel lazer uçları fistül kanalından çekilerek atışlar yapılır ve fistül kanalı yok (oblitire) edilir. Bütün bu işlemlerde dokular kesilip dikilmez.

İşlem sonlandıktan sonra hasta dinlenmek için odasına alınır. İşlemden 30 dk sonra hasta yeme ve içmeye başlayabilir. Emziren anneler emzirmeye devam edebilir. Lokal anestezi ile yapılan işlemlerde hasta 2-3 saat sonra evine dönebilir. Spinal anestezi işlemlerinde ise hasta 5-6 saat sonra veya ertesi gün evine dönebilir. İşlemden bir gün sonra hasta normal hayatına devam edebilir. Yürüyüş yapabilir, banyoya girebilir, araba kullanabilir, işe gidebilir.

Geleneksel cerrahi hemoroid ameliyatlarında kullanılan neşter, makas, koter aleti ve diğer enstrümanların yerine bu ameliyatlarda özel ve hassas lazer uçları kullanılır. En az zararla hastalıklı dokular kesilir ve kanamaya neden olan damarlar çevre dokulara minimum hasarla yakılır ve kapatılır. Bu işlem geleneksel cerrahi yönteme göre daha hızı ve daha spesifiktir. (Hemoroidopeksi)

Hem geleneksel cerrahi yöntem hem de lazer tedavisi hemoroidektomi olarak kabul edilir. Her iki işlem esnasında da hemoroid memeleri (pakeler) ortadan kaldırarak tekrarlama şansını büyük ölçüde azaltılır. Her iki prosedür de bir klinikte, ameliyat merkezinde veya hastanede ameliyathanesinde yapılabilir.

Lazer Basur Kullanılabilirliği

Dünya çapında bir çok ülkede basur tedavisi için hala geleneksel cerrahi yöntem kullanılır. Bunun birçok neden vardır, özetle:

 • Lazer tedavinin yeni bir yöntem olması
 • Lazer tedavi için kullanılan malzemelerin pahalı olması ve her yerde bulunmaması

Peki ne yapmalı?

Genel cerrahi uzmanı olarak Neolazer hemoroid tedavisini tercih etmemin altında birkaç önemli neden vardır ve bunu sizlerle paylaşmak isterim:

 • kolay, hızlı (5-10dk) bir yöntemdir.
 • ameliyat öncesi çok özel bir hazırlık gerektirmez
 • ameliyat sonrası şikayetlerin (kanma, ağrı vb) kaybolma süresi oldukça kısadır (48-72 saat)
 • tedavi yöntemi ameliyattan ziyade basit bir cerrahi girişim olarak nitelendirilebilir. Özel Lazer iğnesi ile basur memelerinin ve damarların içine lazer akımı uygulanır
 • Dokular kesilip dikilmediği için komplikasyon riski yok denecek derecede düşüktür
 • Hemoroid ameliyatı ile Lazer tedavisi arasında ana fark şudur, ameliyatla basur memeleri kesilip geriye kalan dokular dikişlerle kapatılır, lazer yönteminde ise basur memeleri olduğu yerde iğne tedavisi ile kurutulur.
 • Lazer Hemoroid uygulaması NEOV LAZER CİHAZI (Yeni nesil lazer, Neolazer) ile yapılır.

Lazer Basur Komplikasyonları

Herhangi bir cerrahi operasyonun elbette riski vardır. Özellikle hemoroid ameliyatlarında ameliyat sonrası ağrı, kanama, enfeksiyon riski her zaman mevcuttur. Lazer tedavisinde bu komplikasyonla en düşük seviyededir.

Lazerle Hemoroid ameliyatı fiyatı

Geleneksel cerrahi yöntemlere göre lazer ameliyatlarının daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi de şudur bu tür girişimlerde kullanılan hassas lazer uçları ve cihazı yurt dışından döviz bazında ithal edilmekte olup birçok sigorta kurumu tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenden dolayı da işlem maliyetinin büyük kısmı hastalar tarafından karşılanması gerekiyor. Lazer tedavisinin toplam maliyeti ise geleneksel cerrahi müdahalelerin 3-4 katıdır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

hemo259 310x165 - Basur (Hemoroid) Hastalığı

Basur (Hemoroid) Hastalığı

makat veya dübürümde meme tarzında şişlikler çıktı bunlar basur mu? zararı var mı? ne yapmalıyım?

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir