Kategoriler
Genel

Koronavirüsü Kovid-19 hızla yayılıyor

Koronavirüsü yayılmasını engellemek için Çinli yetkililer on şehre benzeri görülmemiş bir şekilde kilitlenme (tecrit) önlemleri aldı.

Güncel Sayılar (20.03,2020)

Kovid-19 (Covid-19: Coronavirus disease 2019)

Hasta sayısı: 209 839

Ölen insan sayısı: 8778

Yetkililer, Hubei eyaletinin başkenti Wuhan‘dan Perşembe sabahı ulaşım bağlantılarını yasakladı, otobüsleri, metroları, feribotları askıya aldı ve giden yolculara havaalanı ve tren istasyonlarını kapattı. Günün ilerleyen saatlerinde, yakındaki merkezi Çin şehirlerinden Huanggang ve Ezhou da benzer önlemler aldı. Daha küçük Chibi ve Zhijiang şehirlerine de seyahat kısıtlamaları getirildi.

Koronavirüsü Nedir?

Koronavirüsü, burnunuzda, sinüslerinizde veya üst boğazınızda enfeksiyona neden olan bir tür yaygın virüstür. Çoğu koronavirüs tehlikeli değildir.

Yine de bazı türleri ciddidir. İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da ve daha sonra Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avrupa’daki diğer ülkelerde ortaya çıkan Orta Doğu solunum sendromundan (MERS) yaklaşık 858 kişi öldü.

Nisan 2014’te ilk Amerikalı Indiana’daki MERS için hastaneye kaldırıldı ve Florida’da bir vaka daha bildirildi. Her ikisi de Suudi Arabistan’dan yeni dönmüştü. Mayıs 2015’te, Arap Yarımadası dışındaki en büyük salgın olan Kore’de MERS patlak verdi. 2003 yılında, şiddetli akut solunum sendromu (SARS) salgından 774 kişi öldü. 2015 yılı itibariyle, SARS vakaları ile ilgili başka bir rapor bulunmamaktadır. MERS ve SARS, koronavirüsü tipleridir.

Ancak Ocak 2020’nin başlarında, Dünya Sağlık Örgütü WHO yeni bir tür belirledi: Çin’de 2019 yeni koronavirüsü (2019-nCoV). Ocak ayının sonlarına doğru, Çin’de 300 teyit edilmiş vaka ve hala tek haneli olan ancak artan bir ölüm sayısı vardır. Ve havaalanı taramalarına rağmen, bir gezgin ilk vakayı ABD’ye götürmüştü.

Genellikle bir koronavirüs burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarına neden olur. Onları dinlenme ve tezgah üstü ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Koronavirüsü ayrıca çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Coronavirüsler ilk olarak 1960’larda tanımlandı, ancak nereden geldiklerini bilmiyoruz. İsimlerini taç benzeri şekillerinden alıyorlar. Bazen bir koronavirüs hem hayvanları hem de insanları enfekte edebilir.

Çoğu koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerle aynı şekilde yayılır: enfekte insanlar öksürerek ve hapşırırken, enfekte olmuş bir kişinin ellerine veya yüzüne dokunarak veya enfekte olmuş kişilerin dokunduğu kap, kaşık, çatal ve bıçak gibi şeylere dokunarak.

Hemen hemen herkes yaşamında en az bir kez, büyük olasılıkla küçük bir çocuk olarak bir koronavirüs enfeksiyonu geçirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, koronavirüsler sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır, ancak herhangi bir zamanda herkes bir koronavirüs enfeksiyonu ile düşebilir.

Coronavirüsü Çeşitleri

 • Human coronavirus 229E (HCoV-229E)
 • Human coronavirus OC43 (HCoV-OC43)
 • SARS-CoV
 • Human coronavirus NL63 (HCoV-NL63, New Haven coronavirus)
 • Human coronavirus HKU1
 • Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV), previously known as novel coronavirus 2012 and HCoV-EMC.
 • Novel coronavirus (2019-nCoV)

Coronavirüsün Ortak Belirtileri

Çoğu koronavirüsün semptomları:

 • burun akıntısı
 • öksürük
 • boğaz ağrısı
 • ateş

Semptomlar genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer. Çoğu durumda, bir koronavirüs veya rinovirüs gibi soğuk algınlığına (grip) neden olan farklı bir virüsün olup olmadığını bilemezsiniz.

Soğuk algınlığınızın bir koronavirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için burun ve boğaz kültürleri ve kan çalışması da dahil olmak üzere laboratuvar testleri alabilirsiniz, ancak bunun için bir neden yoktur. Test sonuçları, tipik olarak birkaç gün içinde kaybolan semptomlarınızı tedavi etme şeklinizi değiştirmez.

Ancak bir koronavirüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa (nefes borunuz ve akciğerleriniz), özellikle yaşlı insanlarda, kalp hastalığı olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda pnömoniye neden olabilir.

Herkes için Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ellerinizi günde birkaç kez en az 20 saniye yıkayın. Sabun ve su veya en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın:

 • Pişirmeden veya yemek yemeden önce
 • Banyoyu kullandıktan sonra
 • Burnunuzu temizledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra

Gerekmediği sürece gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Bir şekilde virüsle temas ederseniz, yüzünüze dokunmak vücudunuza girmesine yardımcı olabilir.

Grip benzeri belirtileri öğrenin:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı

Çoğu vaka burun akıntısı ile başlamaz.

Hasta olmadıkça maske takmayın. Maskeler, başkalarının virüsü yakalamasına karşı korunmasına yardımcı olur, ancak sağlıklı olduğunuzda maske takmak fazla bir şey yapmaz. Talep dünya çapında o kadar yüksek oldu ki, kıtlıklar başladı. Maskeleri, hasta veya sağlık uzmanları gibi, gerçekten ihtiyacı olan insanlar için bırakın.

60 yaşın üzerindeyseniz veya bir rahatsızlığınız varsa, ekstra önlemler almayı ve halka açık yerlerde kalmamayı düşünün, çünkü hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Şu andan itibaren, en yüksek risk grubunun yaşlılar ve kalp hastalığı, kronik solunum yolu hastalıkları ve diyabet gibi önceden var olan koşulları olan insanlar olduğu görülmektedir.

Ateşiniz varsa seyahat etmeyin. Uçuş sırasında hastalanırsanız, mürettebata hemen bildirin. Eve geldiğinizde bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Etkilenen ülkelere seyahat etmeyi yeniden düşünün. Şu anda CDC, Çin ve Güney Kore’ye yapılan tüm gereksiz seyahatlere karşı tavsiyede bulunuyor. Yüksek risk grubundaki insanlar için – yaşlılar ve önceden mevcut koşulları olan kişiler için – ajanslar, İtalya, Japonya ve İran’a da gereksiz seyahatleri ertelemeyi öneriyor.

Panik yapmayın. Bu noktada, halk sağlığı yetkilileri hala COVID-19 ile enfekte olma riskinin düşük olduğunu söylüyor. Uygun önlemlerin alınması – ellerinizi yıkayın! – ve hazırlık yapmak yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Yapın: Birisinin hastalanması ve karantinaya alınması gerektiğinde evde malzeme bulunduğundan emin olun. Bu, ailede herkes için reçeteli ilaçlar, tezgah üstü ağrı kesiciler ve diğer ev temizlik ürünlerini temizlemek için dezenfektanlar gibi diğer sağlık kaynaklarını içerir. Çalışmalar, koronavirüslerin yüzeylerde birkaç saat veya birkaç güne kadar yaşayabileceğini göstermektedir. Virüsü öldürmek için düzenli olarak bir dezenfektanla temizleyin.

COVID-19 henüz bir pandemi olarak ilan edilmemesine rağmen, bir hükümet web sitesi bir pandemi durumunda 2 haftalık yiyecek ve su tedarikini ve elektronik sağlık kayıtlarının kopyalarını almayı önermektedir.

Kendinizi İyi Hissetmediğinizde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ateş, öksürük ve nefes darlığı çekiyorsanız, erken yardım alın. Ama sadece en yakın kliniğine gitmeyin. Hastalığı başkalarına yaymayacağınızdan emin olmak için önce protokolü öğrenmek için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzu görmek dışında dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, toplu taşıma araçlarından, taksilerden ve sürüş paylaşımından kaçının.

Dirseğinize ya da mendilinize öksürün ya da hapşırın ve dokuyu derhal kapalı bir çöp kutusuna atın. (COVID-19’dan şüphelenseniz de olmasanız da bunu yapmalısınız – soğuk algınlığı da yaymak istemezsiniz.)

Hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ailenizle veya evcil hayvanlarınızla takılmayın. Onları korumak için onlardan ayrı olarak yemek yiyin ve uyuyun, ayrı bir odada kalmaya çalışın ve mümkünse ayrı bir banyo kullanın. Evet, evcil hayvan tavsiyelere dahildir. Hong Kong’da virüs için pozitif test eden bir köpek hakkında bir rapor var. Ancak yetkililer, köpeğin gerçekten enfekte olduğundan emin olmadıklarını söyledi. CDC, uzmanların evcil hayvanların yakalayıp yakalayamayacaklarını bilmediklerini söylüyor.

Hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız düzgün bir maske takın – yönergeleri izlemediğiniz takdirde maskenin kendisi bir enfeksiyon kaynağı olabilir (WHO).

Antibiyotiklerle uğraşmayın çünkü bu ilaçlar sadece bakterilerin neden olduğu hastalıklarda çalışır ve koronavirüs – tahmin ettiniz – bir virüstür.

Yazar Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.