El Yıkama
El Yıkama

Koronavirüs: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Tahmini okuma süresi: 2 dakika

Halk sağlığı yetkilileri insanları yeni koronavirüs (COVID-19 olarak da bilinir) için panik yapmamaya hazırlamaya çağırıyorlar. Bu çağrılar, Çin dışındaki ülkelerde virüs vakalarının artmaya başlamasıyla aciliyet kazandı. Kendinizi korumak için bilmeniz gerekenler:

Herkes için Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ellerinizi günde birkaç kez en az 20 saniye yıkayın. Sabun ve su veya en az %60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın:

  • Pişirmeden veya yemek yemeden önce
  • Banyoyu kullandıktan sonra
  • Burnunuzu temizledikten, öksürdükten veya hapşırdıktan sonra

Gerekmediği sürece gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın. Bir şekilde virüsle temas ederseniz, yüzünüze dokunmak vücudunuza girmesine yardımcı olabilir.

Grip benzeri belirtileri öğrenin:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes darlığı

Çoğu vaka burun akıntısı ile başlamaz.

Hasta olmadıkça maske takmayın. Maskeler, başkalarının virüsü yakalamasına karşı korunmasına yardımcı olur, ancak sağlıklı olduğunuzda maske takmak fazla bir şey yapmaz. Talep dünya çapında o kadar yüksek oldu ki, kıtlıklar başladı. Maskeleri, hasta veya sağlık uzmanları gibi, gerçekten ihtiyacı olan insanlar için bırakın.

60 yaşın üzerindeyseniz veya bir rahatsızlığınız varsa, ekstra önlemler almayı ve halka açık yerlerde kalmamayı düşünün, çünkü hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Şu andan itibaren, en yüksek risk grubunun yaşlılar ve kalp hastalığı, kronik solunum yolu hastalıkları ve diyabet gibi önceden var olan koşulları olan insanlar olduğu görülmektedir.

Ateşiniz varsa seyahat etmeyin. Uçuş sırasında hastalanırsanız, mürettebata hemen bildirin. Eve geldiğinizde bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Etkilenen ülkelere seyahat etmeyi yeniden düşünün. Şu anda CDC, Çin ve Güney Kore’ye yapılan tüm gereksiz seyahatlere karşı tavsiyede bulunuyor. Yüksek risk grubundaki insanlar için – yaşlılar ve önceden mevcut koşulları olan kişiler için – ajanslar, İtalya, Japonya ve İran’a da gereksiz seyahatleri ertelemeyi öneriyor.

Panik yapmayın. Bu noktada, halk sağlığı yetkilileri hala COVID-19 ile enfekte olma riskinin düşük olduğunu söylüyor. Uygun önlemlerin alınması – ellerinizi yıkayın! – ve hazırlık yapmak yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Yapın: Birisinin hastalanması ve karantinaya alınması gerektiğinde evde malzeme bulunduğundan emin olun. Bu, ailede herkes için reçeteli ilaçlar, tezgah üstü ağrı kesiciler ve diğer ev temizlik ürünlerini temizlemek için dezenfektanlar gibi diğer sağlık kaynaklarını içerir. Çalışmalar, koronavirüslerin yüzeylerde birkaç saat veya birkaç güne kadar yaşayabileceğini göstermektedir. Virüsü öldürmek için düzenli olarak bir dezenfektanla temizleyin.

COVID-19 henüz bir pandemi olarak ilan edilmemesine rağmen, bir hükümet web sitesi bir pandemi durumunda 2 haftalık yiyecek ve su tedarikini ve elektronik sağlık kayıtlarının kopyalarını almayı önermektedir.

Kendinizi İyi Hissetmediğinizde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Ateş, öksürük ve nefes darlığı çekiyorsanız, erken yardım alın. Ama sadece en yakın kliniğine gitmeyin. Hastalığı başkalarına yaymayacağınızdan emin olmak için önce protokolü öğrenmek için doktorunuzu arayın.

Doktorunuzu görmek dışında dışarı çıkmayın. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, toplu taşıma araçlarından, taksilerden ve sürüş paylaşımından kaçının.

Dirseğinize ya da mendilinize öksürün ya da hapşırın ve dokuyu derhal kapalı bir çöp kutusuna atın. (COVID-19’dan şüphelenseniz de olmasanız da bunu yapmalısınız – soğuk algınlığı da yaymak istemezsiniz.)

Hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ailenizle veya evcil hayvanlarınızla takılmayın. Onları korumak için onlardan ayrı olarak yemek yiyin ve uyuyun, ayrı bir odada kalmaya çalışın ve mümkünse ayrı bir banyo kullanın. Evet, evcil hayvan tavsiyelere dahildir. Hong Kong’da virüs için pozitif test eden bir köpek hakkında bir rapor var. Ancak yetkililer, köpeğin gerçekten enfekte olduğundan emin olmadıklarını söyledi. CDC, uzmanların evcil hayvanların yakalayıp yakalayamayacaklarını bilmediklerini söylüyor.

Hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız düzgün bir maske takın – yönergeleri izlemediğiniz takdirde maskenin kendisi bir enfeksiyon kaynağı olabilir (WHO).

Antibiyotiklerle uğraşmayın çünkü bu ilaçlar sadece bakterilerin neden olduğu hastalıklarda çalışır ve koronavirüs – tahmin ettiniz – bir virüstür.

Kaynak: WHO

Translate »