Hıyarşembe (Cassia fistül) Nedir?

Okuma Süresi: 3 dk.

Cassia fistül yaygın olarak altın duş, tasfiye cassia, Hint laburnum, Hıyarşembe, Hıyarşenbe, Hint hıyarı veya puding boru ağacı, baklagil familyasından Caesalpiniaceae, Fabaceae alt familyasındaki çiçekli bir bitkidir.

Tür, Güneydoğu Asya’nın Hindistan yarımadası ve bitişik bölgelerine özgüdür. Hindistan’dan doğuya doğru Myanmar ve Tayland’a, güneyden Sri Lanka’ya ve güney Pakistan’a kadar uzanır. Popüler bir süs bitkisidir ve bitkisel tıpta da kullanılır. Tayland’ın hem ulusal ağacı hem de ulusal çiçeği. Hindistan’daki Kerala’nın devlet çiçeğidir.

Musée Hoangho Paiho’daki Cassia fistülü

Cassia fistül çiçek
Cassia fistül çiçek

Hıyarşembe (Altın duş) ağacı, hızlı büyüme ile 10-20 m boyunda büyüyen orta büyüklükte bir ağaçtır. Yapraklar yaprak döken, 15–60 cm (6-24 inç) uzunluğundadır ve her biri 7–21 cm (3–8 inç) uzunluğunda ve 4–9 cm (1,6–3,5 inç) olan üç ila sekiz çift yaprakçık ile pinnate edilir. ) kalın. Çiçekler 20-40 cm (8-16 inç) uzunluğunda sarkık racemes, her çiçek 4–7 cm (1.6-2.8 inç) çapında ve eşit boyutta ve şekilde beş sarı yaprakları ile üretilir. Meyve, 30-60 cm (12-24 inç) uzunluğunda ve 1.5-2.5 cm (0.6-1.0 inç) genişliğinde, keskin bir kokusu olan ve birkaç tohum içeren bir baklagildir. Ağaç güçlü ve çok dayanıklı bir ahşaba sahiptir ve Sinhala’da C. fistül (ahala, ehela veya aehaela, Adams’den yapılan Adams Peak, Sri Lanka’da “Ehela Kanuwa” inşa etmek için kullanılmıştır ) öz odun.

Yetiştirme

Hıyarşembe ağacı - Cassia Fistülü

C. fistül, tropikal ve subtropikal alanlarda süs bitkisi olarak yaygın olarak yetiştirilir. İlkbaharın sonlarında çiçek açar. Çiçeklenme çok fazladır, ağaçlar sarı çiçeklerle kaplıdır, birçok kez neredeyse hiç yaprak görülmez. Kuru iklimlerde iyi yetişir. Bu ağaç için büyüme iyi drene topraklarda tam güneşte; nispeten kuraklığa toleranslı ve biraz tuz toleranslıdır. Hafif kısa dona tolerans gösterecektir, ancak soğuk devam ederse hasar görebilir. Özellikle büyüme mevsiminin ikinci yarısında küf veya yaprak lekesine maruz kalabilir. Ağaç, yaz ve kış sıcaklıkları arasındaki belirgin farklarla daha iyi çiçek açar.

Tozlayıcılar ve tohum dağılımı

Çeşitli arı ve kelebek türlerinin C. fistül çiçeklerinin, özellikle marangoz arıların (Xylocopa sp.) Tozlayıcıları olduğu bilinmektedir. 1911’de Robert Scott Troup, C. fistül tohumlarının nasıl dağıldığını belirlemek için bir deney yaptı. Altın çakalların meyveleri beslediğini ve tohumların dağılmasına yardımcı olduğunu buldu.

Hıyarşembe meyvesi
Hıyarşembe meyvesi

Kullanımı

  • Gıda: Hindistan’da, Hıyarşembe (altın duş) ağacının çiçekleri bazen insanlar tarafından yenir. Yapraklar ayrıca düşük kaliteli yemlerle beslenen sığır, koyun ve keçi diyetlerini desteklemek için kullanılmıştır.
  • Sağlık (Tıbbi kullanım): Yapraklar Haydarabad, Telangana, Hindistan Ayurveda tıbbında, altın duş ağacı “hastalık katili” anlamına gelen aragvadha olarak bilinir. Meyve posası müshil olarak kabul edilir ve Ayurveda metinlerinde kendi kendine ilaç tedavisi veya tıbbi gözetim olmadan herhangi bir şekilde kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Bitkisellikte binlerce yıldır kullanılmış olmasına rağmen, bazı zamanlarda üretilen bazı bitkisel laksatiflerin bir bileşeni olmasına rağmen modern zamanlarda çok az araştırma yapılmıştır. Bu şekilde kullanıldığında, “cassia kapsülleri” olarak bilinir. Hindistan’da, bazen tütüne hamurdan yapılmış bir katartik eklenir.
  • Kültür: Hıyarşembe (Altın duş) ağacı Kerala’nın devlet çiçeği. Çiçekler, Kerala’nın Vishu festivalinde ritüel öneme sahiptir ve ağaç 20 rupi damgasıyla tasvir edilmiştir. Altın yağmur ağacı Tayland’ın ulusal çiçeği; sarı çiçekleri Tay kraliyetini simgelemektedir. 2006-2007 çiçek festivali olan Royal Flora Ratchaphruek, Tay dilinde ratchaphruek (Thai: ราชพฤกษ์) olarak bilinen ağaçtan ve yaygın olarak dok khun (Thai: ดอก คูน) olarak adlandırılan çiçeklerden adını almıştır. C. fistula, ulusal amblemleri içeren bir serinin parçası olan, 48 sentlik bir pul için 2003 ortak Kanada-Tayland tasarımında da yer alıyor. [7] Ağaç sık sık Sinhala adının Ehela olduğu Sri lanka’daki Budist tapınaklarında yetiştirilir.

Laos’ta, yerel olarak dok khoun olarak bilinen çiçek açan çiçekler Lao Yeni Yılı ile ilişkilidir. İnsanlar çiçekleri tapınağın teklifleri olarak kullanırlar ve ayrıca çiçeklerin evlere mutluluk ve iyi şans getireceğine inanarak Yeni Yıl için evlerine asarlar.

Hakkında Dr. Ertan Beyatlı

Genel Cerrahi Uzmanı. Hakkımda | Hizmetler | Makaleler | İletişim
Translate »