Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Üst GİS » Helicobacter Pylori 1 Gizli Tehlike

Helicobacter Pylori 1 Gizli Tehlike

Geçtiğimiz son 30 yıl içerisinde bu organizma bir çok sindirim hastalığında tahmin ettiğimizden daha çok büyük rol oynadığı ortaya çıkmıştır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Örneğin kronik gastrit, peptik ülserasyon ve gastrik kanser (mide CA). Aslında bu organizma ilk olarak 1874 yılında Bricher tarafından dile getirilmiş ancak gerekli ilgiyi çekememiştir.

helicobacteri_ertanbeyatli

Nedir bu H. Pylori organizması ?

1980 yılında Warren ve Marashal tarafından başlatılan klinik çalışmalar sonucunda mide ve ince barsak hastalıkları ile Helicobacter Pylori organizması arasında çok ciddi bağlantılar tespit edilmiştir. 2005 yılında yaptıkları çalışmalarından dolayı Warren ve Marashal Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülüne layık görülmüştür.

Helicobacter Pylori spiral şekilli, gereksinimlerinde çok titiz olan ve midenin mukus tabakası dışında zorlukla kültür yapılabilen bir organizmadır. Organizmanın en önemli karakteristiklerinden birisi de üreyi hidrolize edebilmesi ve güçlü alkali olan amonyak üretebilmesidir. Amonyak, midedeki hücreleri (antral G hücresi) negatif geri besleme döngüsü yöntemi ile etkileyerek Gastrin salınımına neden olur. Bu durum daha sonra hipergastrinemi ve gastrik asit hipersekresyonuna neden olur.

Organizmanın üreaz (üreyi hidrolize edebilme) özelliği sayesinde varlığı tespit etmek için bir çok test tarif edilmiştir, örneği 13C ve 14C nefes testi (breath test) ve CLO Hızlı Üreaz test kiti (Campylobacter-Like Organism). Ayrıca Helicobacter Pylori organizması Giemsa ve Ethin Starey Silver Stain yöntemleri ile de histolojik olarak tespit edilebilir. Toplumda bu organizmanın tanı ve takibi için nefes (üfleme testi veya gaitada antijen testinin yapılması güvenilirliği açısından uygun görülmüştür. Ancak organizmanın kesin tespiti için mide mukozasından alınan endoskopik biyopsi gereklidir. Dolayısıyla Helicobacter Pylori’nin tespitinde Endoskopi işlemini büyük bir rolü vardır.

CLO Testi nedir?

Hızlı ve  diyagnostik üraz testidir ve Latince’de (Campylobacter-Like Organism Test) ibaresinin kısaltmasıdır (yani Campylobactere benzeyen organizma testi). Helicobacter pylori (H.Pylori) teşhisinde kullanılır. Testin ana düşüncesi ise H. pylori tarafından salgılanan üreaz enziminin ürenin amonyak ve kanbon diokside (CO2) dönüşümünü katalize etmektedir.

CLO testin pozitif olma süresi mide mukozasının H.pylori yoğunluğu ile ilgilidir ve inflamasyonun derecesi hakkında bir bilgi vermez!

Helicobacter Pylorinin enzimatik etkisi sayesinde midenin iç tabakasında (mukus, mukoza) oluşan bozulma ve tahribat ve epiteliumun verdiği inflamasyon yanıtı bu organizmayla ilgili bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Gaitada H.pylori antijeni

H.pylori – Endoskopi uygulanan hastalarda mideden alınan biyopsi sayesinde bakterinin varlığı kolaylıkla tespit edilebilir. Endoskopi yapılmayan hastalarda ise nefes ya da gaita (dışkı) testi ile bakterinin varlığı saptanabilir.

H.pylori araştırıldığında ise hastanın mide asidini azaltan ilaçlar veya antibiyotik kullanmaması gerekiyor çünkü bu tür ilaçlar bakterinin testlerde görünmemesini sağlıyor. Kan ya da tükrük testlerinde bu bakteriye karşı gelişmiş antikorun gösterilmesi bakterinin varlığını göstermez.

Bu testler ile gösterilen antikor hastanın yaşamının herhangi bir döneminde bakteri ile karşılaştığını gösterir, bakterinin canlılığının göstergesi değildir. Bu nedenle pratikte bu testler kullanılmamalıdır. Endoskopi yapılmadan bakterinin araştırılması, nefes testi ya da dışkı muayenesi ile yapılabilir. Nefes testi dışkı muayenesinden daha duyarlıdır.

H.pylori nasıl bir bakteri?

H.pylori spiral şekilli, gereksinimlerinde çok titiz olan ve midenin mukus tabakası dışında zorlukla kültür yapılabilen bir organizmadır. Organizmanın en önemli karakteristiklerinden birisi de üreyi hidrolize edebilmesi ve güçlü alkali olan amonyak üretebilmesidir. Amonyak, midedeki hücreleri (antral G hücresi) negatif geri besleme döngüsü yöntemi ile etkileyerek Gastrin salınımına neden olur. Bu durum daha sonra hipergastrinemi ve gastrik asit hipersekresyonuna neden olur.

Organizmanın üreaz (üreyi hidrolize edebilme) özelliği sayesinde varlığı tespit etmek için bir çok test tarif edilmiştir, örneği 13C ve 14C nefes testi (breath test) ve CLO Hızlı Üreaz test kiti (Campylobacter-Like Organism). Ayrıca Helicobacter Pylori (H.pylori)organizması Giemsa ve Ethin Starey Silver Stain yöntemleri ile de histolojik olarak tespit edilebilir.

Toplumda bu organizmanın tanı ve takibi için nefes (üfleme testi veya gaitada antijen testinin yapılması güvenilirliği açısından uygun görülmüştür. Ancak organizmanın kesin tespiti için mide mukozasından alınan endoskopik biyopsi gereklidir. Dolayısıyla  Helicobacter Pylori’nin tespitinde Endoskopi işlemini büyük bir rolü vardır.

H. Pylori’nin neden olduğu hastalıklar

 1. Gastrit
 2. Duodenit
 3. Peptik Ülser
 4. Özofajit
 5. Kolit
 6. Mide kanseri (mide CA)
 7. kronik dispepsi

H. Pylori Nasıl tedavi edilir ?

Her bakteride olduğu gibi tedavide antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak Helicobacter pylori  güç tedavi edilebildiğinden tedavide birden fazla antibiyotik birlikte kullanılmakta ve tedaviye mide asidini azaltan bir ilaç ilave edilmektedir. Mide asidinin azaltılması antibiyotiklerin etkisini arttırmaktadır. Tedavide genelde üç ilaç kullanılır. Tedavi süresi 7-14 gün olmalıdır.


Önemli !

Tedavide verilen ilaçların çoğu hastada ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunların arasında ağızda tat değişikliği, mide ağrısı, baş ağrısı, ekşime, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık. Bu şikayetleri hemen hemen hastaların %60’nda görülmektedir. Ancak bu şikayetler ilaçları kullandıktan 48-72 saat sonra geçeceğinden ilaçların aksatılmaması şiddetle önerilir çünkü böyle bir durum ikinci denemede bakterinin tedavi şansını azaltmaktadır.


Tedavi edildikten sonra tekrarlar mı ?

Etkin bir tedavi uygulandığında bakteri %80-90 olasılıkla tedavi edilmektedir. Bakterinin tekrar midede görülme olasılığı ise çok düşüktür. Ancak maalesef ülkemizde bu bakteriyi tedavi edebilme olasılığı günümüzde %50-65 oranına düşmüştür. Bunun nedeni toplumumuzda antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılması ve tedavide aynı antibiyotikleri ihtiva eden protokollerin tekrar tekrar kullanılmasıdır.

Eğer bir antibiyotik kombinasyonu ile bakteri tedavi edilemedi ise tekrar tedavide aynı kombinasyon kullanılmamalıdır. Farklı bir tedavi protokolü uygulanması gerekir. Başarısızlık durumunda uygulanacak ikinci denemede kullanılacak tedavi daha yoğun olacaktır.

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

27 Yorum

 1. Hocam merhaba. 1 aydır yemek yedikten sonra geğirti ve öksürme ile ağzıma yemek parçaları gelmişti. bu şikayetle doktara gittim. Endoskopi sonucum ekte. Helikobakteri tedevasi ve pampas kullanıyorum. SOnucuma göre bakteri varmı? ayrıca pampas dışında başka bir ilaç daha kullanmam gereklimi?

 2. hocam merhaba, Mide antruma ve korpusa ait biyopsi örneği sonucu, yangı +, aktivite -, atrofi – ve intestinal metaplazi – ve H.Pylori – çıktı test hakkındaki görüşünüz ve bundan sonrası için önerileriniz için teşekkürler şimdiden

 3. Hocam bugün helipakta 7. Günüm bobreklerimde hafif ağrı oluştu normal mi yoksa ilacı kesmelimiyim

  • Hocam maraba midemde helikobakter var 9 günüdür ilac kulaniyorum tedavi suresi bittiğinde bakteri yok olurmu teşekkürler

 4. Hocam merhaba bende 3 gün evvel hb tedavisine başladım yalnız bana largopen 1 gr ve magnezyum içeren bir ilaç verildi sabah aç ve antibiyotigide günde 3 sefer tok karnına alıyorum benim sorum göbeğinin sağında ve kasıga dogru bi agrı çekiyorum 2 gündür bı sürekli olmuyo ama orda hissediyorum bende ki hb gaitadan tespit edilmişti mikrob bagırsaklarımdamı acabada bu agrılar oluyo ?yoksa olması normalmi ?doktoruma gitmelimiyim başka bi hastalık olabilirmi ?şimdiden teşekkürler

 5. Merhaba, Sürekli geğirme, aşırı şişkinlik, boğaza yemek gelmesi, uykuda nefes kesilmesi, gün içinde sürekli nefes darlığı, acı yemesem bile mide ekşimesi oluyor. Doktorum HB dedi Helipak adlı ilacı verdi fakat ben ağır grip geçirdiğimde bile antibiyotik kullanmaktan çekiniyorum bağırsak floram bozuk olduğu için.Bu bahsettiğiniz Antibiyogram testini nerelerde yaptırabilirim? Malesef İzmirde değilim. İstanbulda önerebileceğiniz doktor ve bu testi yaptırabileceğim bi yer önerebilir misiniz?

 6. Hocam merhaba,

  Bende mide rahatsızlığında dolayı bağırsak ve mide kontrolü yaptırdım, Helıco bacter tanısı kondu, 3 lü Antibiyotik kullandım sonra yine başladı. Herşeyi yiyorum, bir gün oluyor aynı yediklerimi geri çıkarıyorum, Beslenme uzmanı Arkadaşım( Bir ay boyunca el yapımı Elma sirkesini balla karıştırıp bir ay boyunca içersen bu mide ağrısından kurtulursun dedi, ve 3 gündür deniyorum, midem çok rahat, ben acaba doğru yoldamıyım, Hocam ne önerirsiniz.

  Teşekkürler.

 7. Hocam Merhaba endoskopi sonucumda doktorum bana Helipak Tedavi Paketi(Klaritromisin 500mg,Lansoprazol 30 mg,Amoksilisin 1000mg) ve Bizmopen 262 mg hapları verdi.İlaçlarımı aksatmadan saatinde kullanıyorum ve ilaçların hiçbir yan tesiri yok,sırt mide ağrılarım ve kusmalarım kesildi.Bağırsaklarımda hareketlilik ve dışkımda koyu renk var.Sizce hastalığımın tanısı ve uygulanan tedavi doğru mudur?iyileşme durumum var mı? Endoskopi sonucum ektedir Teşekkürler.

 8. Hocam Merhaba ekteki endoskopi sonucumda doktorum bana Helipak Tedavi Paketi(Klaritromisin 500mg,Lansoprazol 30 mg,Amoksilisin 1000mg) ve Bizmopen 262 mg hapları verdi.İlaçlarımı aksatmadan saatinde kullanıyorum ve ilaçların hiçbir yan tesiri yok,sırt mide ağrılarım ve kusmalarım kesildi.Bağırsaklarımda hareketlilik ve dışkımda koyu renk var.Sizce hastalığımın tanısı ve uygulanan tedavi doğru mudur?iyileşme durumum var mı?Teşekkürler.

 9. Ertan bey doktorumuz Tüm vücut BT tomogrofisi çektirdi. Henüz sonuçları çıkmadı. İnşallah diğer organlara sıçramamıştır dedi.

  Bu tanıyı ancak 4.Endoskopi de koyabildiler sizce ilk evrelerinde yakalamış olabilirmiyiz?

  3 ay önce BT çekilmişti sadece mide duvar kalınlaşması vardı.

  Teşekkürler

  Saygılarımla

 10. Hocam son endoskopi de zayıf kohezif karsinom( Taşlı yüzük hücre komponentli) tanısı koyuldu.

  1-)Bulgular da 1,3 *0,9 cm ölçülerinde tutunma alanı bulunan 1,4*1, 1*0,5 cm ölçülerinde 1 adet polip beraberinde 0,3 cm çapında 1 adet doku parçası izlenmiştir.

  2-)En büyüğü 0,3 cm en küçüğü 0,1 cm çapında 10 adet doku parçası. T10p2k

 11. Hocam bende h.pylori tespit edildi. ben lise yıllarında warren ve marashal in makalesini okumustum.Orada antiasit ilaçların fayda etmeyeceği biyopsi ve kültür testi ile verilen antibiyotigin bu bakteriyi tamamen ortadan kaldıracağı yazıyordu.Ama hangi doktora gittiysem antiasit verip atlatiyolar.en son biyopsi yaptırdım araştırma hastanesinde adamın dediği ilaçlara devam et midende iltihap var dedi.Bu nasıl iş …….

 12. Hocam en son ki rapor ektedir. Dünde tekrar Endoskopi yapıldı. Yapan doktor mide de ülser başladığını biopsi sonuçları temiz bile çıksa midenin tamamının alınması gerektiğini biopsinin %100 doğru sonuç vermeyeceğini söyledi. Mide alındıktan sonra ince bağırsaktan mide yapacağını söyledi. Mide alındıktan sonra günlük hayatına devam edebilirmi, yemek yiyebilirmi?

  Teşekkürler

  Saygılarımla

  Not:Dosya ekleyemedim hocam mail olarak göndersem olurmu

 13. Hocam benim helito bakteri testi sonucu 10,4 çıktı pozitif mi, yoksa negatif midir

 14. Hocam merhabalar. Annem helipak kullanıyor. 4. Güne girdik. Ancak ağrıları çok fazla. İlaç içtikten sonra çok kötü oluyor. Bir taraftan ilacı bırakmak istemiyoruz bir taraftanda ağrıları çok fazla. Kusma olmuyor ama öğürmesi(böğürmesi) çok fazla oluyor. En azından ağrılarını azaltabileceğimiz bir yol var mıdır? Not: endoskopi yapıldı biopsi yapıldı usg çekildi kan tahlili bakıldı.

 15. Hocam 4 aydir isalim demistim… Endoskopi ve kolonoskopide h.piloriye rastlaninca tedavi icin verilen antibiyotikler beni fena isal yapti ardindan yeni bir gastroentroloji uzmani gaytada tespit ettigi sulu mayaya istinaden maya ilaclari ve lopermid ile tranko buskas draje isimli ilac tedavisine basladi. Bursada yasiyordum. Simdi tatil icin hatay ve malatyadayim

 16. 4 aydir isalim. Antibiyotige bagli bagirsak florasi bozulmus dediler. Bir aylik tedavinin ardindan düzeldim ama bir ay sonra tekrar isal basladi. Kolonoskopi ve endoskopi yapildi. H.pilori diye bir mikrop var dediler ve antibiyotik tedavisine basladilar. Zaten isaldim sabaha kadar tuvaletten cikamadim. Sari su ve sümüksü sivi geliyordu artik. Yeni bir doktora muracaat ettim. Doktorum h.pilorinin seni 4 aydir isal yapmasi mumkun degil dedi. Önce isali gecirelim dedi.

  • Koonoskopiyi yapan da gastroetroloji uzmani zaten hocam. H.pilori tedavisi icin 3lü antibiyotik uygulayinca isalin daha da fena oldu. Simdiki gastro doktorum ise gaytada sulu maya var diye mantar tedavi ile birlikte bagirsak hareketlerini yavaslatici iki ayri ilac verdi. Bursada yasiyorum. H.piloriye bagli 12 parmak bagirsaginda iltihaplanma da var. Alt karindaki agri penis ucumda yanma yapiyor hissi uyandiriyor. Ne yapacagimi sasirdim.

 17. Hocam Merhaba

  Babamda % 15 kilo kaybı,bulantı ve bazı yemeklerde kusma problemi var. 2 kere endoskopi yapıldı biopsi temiz çıktı fakat yoğun gastrit ve mide duvarında kalınlaşma var. H.pylori tedavisi uygulandı biraz rahatlama oldu fakat halen kilo kaybı ve ara sıra bulantı ve kusma oluyor Doktorumuz Lenfoma'dan şüpheleniyor 3. Endoskopi ve biopsi yapılacak Mide kanseri veya ölümcül hastalık olabilirmi? Yardımlarınızı rica ederim.

  Teşekkürler

 18. Hocam h.bacter halsizlik yaparmi ??

 19. merhaba hocam helikobakter bulaşıcımıdır bulaşıcıysa nelerle ve nasıl bulaşır nelere dikkat etmeliyiz yiyeceklerimizede dikkat etmeliyiz

 20. Hocam bende 3 yıldır helikobacter var. 3 lü antibiyotik tedavilerini çok kullandım 2 kez endoskopi oldum. Antepsin ciprased largopen böyle daha bir çok ilaç kullandım ama bir faydasını görmedim. Şikayetlerim hala devam ediyo. Daha çok artmış gibi en son gaita tahlili yapıldı ve pozitif çıktı. Öyle rahatsız ediyo ki yediklerimi bile çıkarıyorum. Yapılan gaita testinden sonra tekrar endoskopi yapılmaya karar verildi. Ben 4. Tedavi yönteminide denedim ve bir sonuç alamadım. Başka tedavi yöntemleri var mı ? Böyle bir durumda hastaneye yatırıp tedavi yöntemi deneme gibi bir şansları yok mu ?

 21. Merhaba hocam ekim ayında endoskopi oldum helikobakter gastrit veülser tanısı kondu antibiyotik kullandım ülser tedavisi gördüm ama hiç faydası olmadı .Sancılarım ve mide rahatsızlıklarım arttı.Yeni çektirdiğim endoskopi sonucu ise tanı:duodenum endoskopik bıyopsi -fokal alandalamina probriyada eozinofil varlığı -çevre mukozada düzenli yapı .HK :PAS-AB (ph 2,5),giemsa .cevap verirseniz çok teşekkür ederim.

 22. Merhaba hocam benimde helicobacter pylori goruldu ilac aldim ama antibiyotik ilacin yan etkisi çok şiddetli sizce ne yapmaliyim kalbimde ve ğögüs kisminda sikişma ve nefesim daraliyor yarim saat sonrada birazcik diniyor ama ilacin tekrarindan korktum biraktim ya kalbim durursa diye çok korktum sizce devam mi edeyim yoksa

  • Peki hocam ramazan ayindayiz niyetli oluyorum ilacimda helipak tedavi paketi bunlari sahurda ac karna alacam ve arti yemeklerden sonrada var diger ilacin aksam iftarim da alacam bi mahsuru var mi acaba siz nasil önerirsiniz kullanma talimatini okudum 12 saat arayla alinmasi lazim diyorda

 23. Hocam merhaba bende helikobakter vardı ilaç kullandım fakat geçmedi. Sonra doktor bir ilaç daha verdi geçmiştir diye birkez daha kontrol yapmadı. Aradan iki üç ay sonra midemde çok fazla miktarda gaz bitirmeye ve sancılar oluşmaya başladı geceleri uyumakta bile zorlanıyordum. sonra bir aile hekimi kombine birkaç antibiyotik verdi yaşadığım sıkıntılar biraz azardı ama geçemedi. Sonra tekrar endoskopi ile bakıldı fakat bakteri görülmedi. İlaç kullanımı olurken endoskopi kesin sonuç verirmi bende hala bakteri var olduğu halde endoskopi de görülmeyebilir mi?

 24. Hastalığın tedavi edilip edilmediği tekrar bir endoskopi ile mi biliniyor acaba?Dr.ilaçlar bitince gel falan dememiş.yinede gidilmeli mi?bu hastalıkta da1. evre v.s durumu varmı acaba?çok tehlikeli bir durum değil anladığım kadarıyla..annemde çıktı da?Dr.bi açıklama yapmamış.ilaçları kullan demiş o kadar. Bizde buralardan araştırıyoruz. Sayfanızı dikkatle takip ediyorum.iyiki varsınız?Allah razı olsun..

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir