Anasayfa » Fıtık Cerrahisi » Göbek Düşmesi (Göbek Fıtığı)

Göbek Düşmesi (Göbek Fıtığı)

Yıllardır geçmek bilmeyen göbek ve göbek çevresi şikayetleriniz varsa, bu şikayetler nedeniyle gitmediğiniz hastane yaptırmadığınız tetkik ve tahlil kalmadıysa, denenmedik ilaç, serum, bardak çektirmek, koca karı yöntemleri kalmadıysa ve bütün bunlara rağmen yaşadığınız şikayetlerle yine baş başa kalıp üstelik derdinizi bir türlü anlatamadıysanız ve artık bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz ve aşağıdaki makaleyi detaylı ve dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyorum..

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Umbilikal Herni (Göbek Düşmesi)
Umbilikal Herni

Göbek kısmında oluşan fıtıklara Göbek Fıtığı, Latincesi Umbilikal Herni” adı verilir.

Fıtık delikleri bazen göbeğin tam ortasında olmayabilir örneğin göbek çukurunun sol ve sağ tarafındaki fıtıklara Para-Umbilikal herni, göbeğin altındaki fıtıklara İnfra-umbilikal herni ve göbeğin üst kısmındaki fıtıklara ise Supra-umbilikal herni denir. Göbeğin 4-5 parmak üstündeki fıtıklara ise Epigastrik herni adı verilir.

Bilmeniz Gerekenler

Halk arasında özellikle bazı yörelerde göbek fıtıklarına çok farklı adlar verilir örneğin göbek düşmesi, göbek kayması, göbek çıkması.

Ayrıca göbek düşüklüğü, göbek kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, göbek kalkması, kursak kalkması ve köbek düşmesi.

Nedenleri

Göbek kısmında oluşan hernilerin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Konjenital (doğumla beraber bebeklerde)
 • Karın içi basıncın artması: obezite, gebelik, karnın sıkışması
 • İyatrojenik: özellikle laparoskopi ameliyatlar sonrası

Nasıl oluşur?

Göbek fıtığının belirtileri
Göbek fıtığının belirtileri

Karın boşluğundaki oluşumlar (örneğin bağırsak, bağırsak zarları vb) karın duvarındaki bir delikten dışarı çıkarak fıtıklaşma oluşur. Karın içerisinden dışarıya doğru çıkan zara ise Fıtık kesesi denir. Zamanla karın içerisindeki oluşumlar ve herni kesesi arasında ciddi yapışıklıklar oluşur ve bazı müzmin üst sindirim şikayetlerine neden olur.

Belirtileri

Bu hastalık çoğu zaman ağrısızdır. Şikayetlerin olduğu durumlarda ise ya hastalık ilerlemiş durumdadır veya komplikasyonlar gelişmiştir. Hastalarda şu belirtiler görülebilir:

 • Göbek kısmında ağrı, şişlik
 • Göbek çukurunun kaybolması veya yassılaşması
 • Göbek kısmına bastırıldığında ağrı hissi
 • Komplikasyon durumlarında (örneğin intestinal veya Omentum inkarserasyonu, göbek fıtığı boğulması) lokal herni bulgularına ek olarak sindirim sistemi şikayetleri de görülebilir. Örneğin; aşırı karın ağrı, bulantı, kusma, iştahsızlık, kabızlık ve ateş görülebilir. Bu durumlarda göbek kısmındaki deride de renk değişimi (morarma, kızarma) olabilir.

Tanı Yöntemi

Çoğu karın duvarı fıtıklarında hekimin elle yaptığı fiziki karın muayenesi esastır. Muayenenin yanı sıra Ultrason, tomografi ve MR gibi filmler de çekilebilir.

Bazı küçük çaplı herni defektleri görüntüleme yöntemleri ile görülmeyebilir ve hekim tarafından elle yapılan fiziki muayenede tespit edilir. Bu gibi herni keselerinin genelde boyun kısmı da dar olur ve bazen omentum inkarserasyonuna yol açabilir. Omentum inkarserasyonu durumlarında bazen şiddetli göbek ve karın ağrıları görülür.

Zararları ve Tehlikesi

Göbek düşmesinin (umbilikal herni) zararları

Göbek Fıtığı/düşmesi tedavi edilmediği takdirde zamanla ilerler ve istenmeyen sıkıntılara yol açabilir. Göbek fıtığı/düşmesi zararlarının bir kısmı şöyledir:

 • herni kesesinin içerisine barsaklar ve omentum girebilir, bu durumda aşırı karın ağrısı ve kabızlığa neden olabilir
 • fıtık kesesinin içerisindeki oluşumların (barsak, omentum, vb) sıkışması sonucu kanlanmasında sorun yaşanabilir. Bu durum nekroz ve barsak çürümesine yol açabilir.
 • zamanla tahriş edilen barsak duvarları yırtılabilir ve barsak delinmesi veya patlaması yaşanabilir.
 • ileri derece strangüle ve nekroze durumlarda hayati tehlike söz konusu olabilir

Tedavi Yöntemi

Göbek Fıtığı (Göbek düşmesi) nasıl geçer?

Yetişkinlerde Göbek Fıtıklarının (Umblikal Herni) tedavi yöntemi cerrahi girişimdir. Yeni doğan bebeklerde göbek fıtığı  kendiliğinden kapanabilir bu nedenden dolayı doğumdan sonra 3-4 yıl beklemekte yarar vardır.

Yetişkinlerde Umbilikal herni için bir çok cerrahi yöntem mevcuttur.

Umbilikal herni için yapılan ameliyatlar bayıltılarak (Genel anestezi GA), belden uyuşturularak (Spinal anestezi) veya bölgesel (lokal anestezi LA) anestezi ile uygulanabilir. Şehir içinden gelen hastalar aynı gün evine dönebilirken, şehir dışı veya yurtdışından gelecek olan hastalar bir gün hastanede yattıktan sonra ertesi gün taburcu edilir.

Hasta ameliyat masasına sırtüstü (supine) yattıktan sonra karın bölgesi antiseptik solüsyonlarla temizlenir ve steril örtülerle örtülür. Daha sonra göbek deliğinin altından veya üstünden yapılan kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat esnasında fıtık kesesi alınır veya karın içerisine tekrar yerleştirilir. ayrıca bölgede yapışıklık varsa çözülür. Çapı 4-5 cm ve üzerindeki fasya defektlerinde bölgeye yama (mesh) yerleştirilebilir. Daha sonra göbek deliği (umbilikus, umblikus) onarılır (umbilikoplasti, umblikoplasti). Bu ameliyatın ortalama süresi 30 dakikadır. Bazı komplike durumlarda ve ileri derece obstrüksiyon, inkarserasyon ve strangülasyon vakalarında ameliyat süresi uzayabilir.

Ameliyattan sonra karın duvarını desteklemek amacıyla 2 ay süreyle karın korsesinin kullanılması uygundur. Ayrıca hastaların 2 aya kadar ağır kaldırmaları ve ağır işlerde çalışmaları önerilmez. Gebelik düşünen bayan hastalarda ise en az 3 ay beklenmesinde yarar vardır.

Bazı Önemli Hususlar

 • Göbek Düşmesi halk arasında kullanılan bir ifadedir ve tıp literatürlerinde böyle bir term yoktur.
 • Göbek Düşmesi veya Göbek Kayması bir hastalık değildir, birkaç şikayetin halk dilindeki ortak anlatımıdır.
 • Göbek ağrısı için uygulanan Koca karı yöntemleri zararlıdır.
 • Göbeğin yer etmiş tabiri herni kesesinin sıkışmış olması anlamına gelir (inkarserasyon)
 • Göbekte su kesesi tabiri herni kesesi anlamına gelir
 • Göbekte atış veya Göbeğin başka yerde atması tabirleri ise karındaki şah damar (abddominal aort) atımlarını gösterir
 • Göbek fıtığı (göbek düşmesi) gebeliğe engel değildir. Bu konuda bilimsel bir çalışma yoktur.
 • Göbek düşmesine ne iyi gelir sorusu için en iyi cevap doktora gitmek iyi gelir.
 • Göbek düşmesi gebeliği engeller mi? sorusu için hayır umblikal henri bunu yapmaz!

Hangi bölüme gitmeli?

Göbek Fıtığı (Göbek Düşmesi veya Kayması) için hangi doktora gidilir?

Öncelikle Göbek kısmında başlayan şikayetler için acil hekimi, aile hekime veya pratisyen bir hekime muayene olunabilir. Hastaneye başvurulduğunda ise iç hastalıkları, gastroenteroloji veya genel cerrahi bölümlerine muayene olunabilir. Muayene ve tetkik neticesinde Göbek Fıtığı (Göbek Düşmesi veya Kayması) tespit edilirse Genel Cerrahi bölümüne sevk edilir.

umbilikal herni ameliyatı videosu

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

818 Yorum

 1. Şerife gürses

  Merhaba ben de göbek düşmesi ve safra kesesinden rahatsızım hep dr lara gitmekten acizim artık ben sizden yardım istiyorum ve sizde muayene olmak istiyorum nasıl ulaşacam size

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir