Göbek düşmesi nedir nasıl anlaşılır?

Aslında bu halk arasında bilinen bir durumdur ve tıp dünyasında böyle bir hastalık yoktur. Halk arasında göbeğim düştü tabirin çok duyarız. Göbek düşmesinden kasıt ise ağır bir şey kaldırdıktan sonra karında ve özellikle göbekte oluşan ağrı, bulantı ve şişkinlik durumuna işaret eder.

Göbek düşmesi nasıl düzelir?

Halk arasında göbeği düştüğü söylenen kişi sırt üstü yere yatırılır, karnı açılır.

Hasta sırtüstü yere yatırılır - göbek düşmesi masajı

Sonra elle karnı yoklanır, göbeğin düştüğü yer bulunur. Yavaş yavaş, aşağıdan yukarı, yanlardan göbeğe doğru ovulur. Böylece göbek yerine getirildiğine inanılır.

Göbek kayması masajı el hareketleri

Göbek Düşmesi nedir? Bu sorunun Cevabı için Tıklayın

Peki işlem nasıl uygulanır?

Bu işlem sabahları aç karnına, erken yapılır. Kolay yerine getirilmeyen göbek düşmelerinden hastanın karnının altından dolanan boş bir kasnak geçirilir, sonra kasnak yavaş yavaş bükülür. Karın kasnakta sıkışıp kalınca boşluğa alınan göbek yerine getirilir. Bu işlem tek başında tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

Ayrıca birkaç gün göbeğin üzerine Sabun bırakılır. Göbek düşmelerinde uygulanan başka bir yöntem de okuyup üflemedir. Kuran’dan buna dair Sure-i Zuhruf ayet 13 ve Sure-i Kalem ayet 51’i okurlar.

kocakarı ilaçları

Şöyle ki: Sağ elinin şahadet parmağını su bulunan tabağın içindeki iğnenin üzerine basar. Ve bu iki ayeti üçer defa okur, hem suya hem de insana üfürür. Parmağını suyun içinden çıkarınca iğne parmağına yapışık olarak çıkar. İğneyi ikinci defa yine suya atar. Parmağını tekrar üzerine basar. Ayetleri tekrar okur ve parmağını çeker. İğne yine parmağına yapışır dışarı çıkar. Bazen ikinci de iğne parmağa yapışmaz, bazen yapışır. Üçüncüde hiç yapışmaz. Yapışmadığı zaman göbekte bir daha en ufak bir düşme, bir arıza olmadığına inanılır.

Elbette bunlar tamamen halk arasındaki inanışlara dayalı uygulamalardır ve psikolojik açıdan insanları tatmin edebilir.

Maalesef bu durumlarda hocaya cinciye gidilir. Bu iş üç ya da yedi sabah yapılır. Hoca duruma göre, hastayı soyar, göbeğinin üstüne eğilir, bastırır, okur, üfler.

Kadın hastalarda göbeğe dua, ayet yazılır. Trabzon’un başta Maçka olmak üzere birtakım ilçelerinde, bucaklarında bu iş ne yazık ki bugün de yapılmaktadır. Maçka’da kadın göbeğine dua, ayet yazmakla tanınan kimseler arasında Bilal Hoca, Muhammed Hoca başta gelir.

Bu gibi uygulamalar ne yazık ki haklımız arasında oldukça yaygındır ve ne maalesef karın içi organlara ciddi zararlar verebilir. Bu nedenden dolayı tıp literatürlerinde olmayan ve sadece halk arasında “Göbek Düşmesi” olarak durumun ne olduğunu anlamak için bu hastaları yakından incelemeye başladım ve bu konu hakkında detaylı bir makale yazdım. Bu makaleye bakmanızı öneririm Tıklayın

Göbek düşmesi soğan uygulaması

göbek düşmesi soğan uygulaması

Bu durumda göbek ağrısı için halk arasında kuru soğan kullanılır. Özellikle gece yatmadan önde göbeğe zeytin yağı ile masaj yapılır. Daha sonra orta büyüklükte bir soğan tülbentin içine kaymayacak şekilde yerleştirilir. Ağrısı olan kişi düz bir zemine yatırılır ve tülbent karın etrafına sarılır. Soğan kısmı tam olarak göbek deliğinin üstünde olmasına dikkat edilir.

Op.Dr.Ertan BEYATLI tarafından yayınlandı

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç