Kategoriler
Genel

GÖBEK DÜŞMESİ DUASI NEDİR VE NASIL OKUNUR – detaylı anlatım

Ağır bir şey kaldırıldığı zaman karında ve özellikle göbekte oluşan ağrı, bulantı ve şişkinlik durumuna halk arasında göbek düşmesi veya kayması denir. Göbeğim düştü tabirini çok duyarız.

Peki işlem nasıl uygulanır?

Göbek Düşmesi veya kaymasının tıp alanındaki anlamı ve tedavisi için buradaki makaleme göz atabilirsiniz: Göbek Düşmesi nedir?

Halk arasında göbeği düştüğü veya yürek kalkması söylenen kişi sırt üstü yere yatırılır, karnı açılır. Sonra elle karnı yoklanır, göbeğin düştüğü yer bulunur. Yavaş yavaş, aşağıdan yukarı, yanlardan göbeğe doğru ovulur. Böylece göbek yerine getirildiğine inanılır.

Göbek kayması masajı el hareketleri

Başka bir işlem de sabahları aç karnına, erken yapılır. Kolay yerine getirilmeyen göbek düşmelerinde hastanın karnının altından dolanan boş bir kasnak geçirilir, sonra kasnak yavaş yavaş bükülür. Karın kasnakta sıkışıp kalınca boşluğa alınan göbek yerine getirilir. Bu işlem tek başına tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Ayrıca birkaç gün göbeğin üzerine Sabun bırakılır.

Göbek çekme duası

Göbek düşmelerinde uygulanan başka bir yöntem de okuyup üflemedir. Kuran’dan buna dair Sure-i Zuhruf ayet 13 ve Sure-i Kalem ayet 51’i okurlar.

Zuhruf suresi 13. ayet (Sure-i Zuhruf)
لِتَسْتَوُوا عَلَى ظُهُورِهِ ثُمَّ تَذْكُرُوا نِعْمَةَ رَبِّكُمْ إِذَا اسْتَوَيْتُمْ عَلَيْهِ وَتَقُولُوا سُبْحانَ الَّذِي سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَمَا كُنَّا لَهُ مُقْرِنِينَ

Göbek düşmesi duası (1) Türkçe okunuşu
Li testevu ala zuhurihi summe tezkuru ni’mete rabbikum izesteveytum aleyhi, ve tekulu subhanellezi sehhare lena haza ve ma kunna lehu mukrinin.

Üzerlerine binip, onlardan yararlanınca, Rabb’inizin verdiği nimetleri anarak: “Bunları, hizmetimize veren Allah ne yücedir; yoksa bizim bunlara gücümüz yetmezdi.” deyin.

Kalem suresi 51. ayet (Sure-i Kalem)
وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ

Göbek düşmesi duası (2) Türkçe okunuşu
Ve in yekadullezine keferu le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun.

Gerçeği yalanlayan nankörler, o öğüdü duydukları zaman, neredeyse gözleriyle seni devireceklerdi. “O bir delidir.” diyorlardı.

iğne ile göbek çekme

Şöyle ki: Sağ elinin şahadet parmağını su bulunan tabağın içindeki iğnenin üzerine basar. Ve bu iki ayeti üçer defa okur, hem suya hem de insana üfürür. Parmağını suyun içinden çıkarınca iğne parmağına yapışık olarak çıkar.

İğneyi ikinci defa yine suya atar. Parmağını tekrar üzerine basar. Ayetleri tekrar okur ve parmağını çeker. İğne yine parmağına yapışır dışarı çıkar. Bazen ikinci de iğne parmağa yapışmaz, bazen yapışır. Üçüncüde hiç yapışmaz. Yapışmadığı zaman göbekte bir daha en ufak bir düşme, bir arıza olmadığına inanılır. Elbette bunlar tamamen halk arasındaki inanışlara dayalı uygulamalardır ve psikolojik açıdan insanları tatmin edebilir. (bkz. Göbek Düşmesinin tıbbi açıklaması)

Maalesef bu durumlarda hocaya cinciye gidilir. Bu iş üç ya da yedi sabah yapılır. Hoca duruma göre, hastayı soyar, göbeğinin üstüne eğilir, bastırır, okur, üfler.

Kadın hastalarda göbeğe dua, ayet yazılır. Trabzon’un başta Maçka olmak üzere birtakım ilçelerinde, bucaklarında bu iş ne yazık ki bugün de yapılmaktadır. Maçka’da kadın göbeğine dua, ayet yazmakla tanınan kimseler arasında Bilal Hoca, Muhammed Hoca başta gelir.

Göbek düşmesi soğan uygulaması

göbek düşmesi soğan uygulaması

Bu durumda göbek ağrısı için halk arasında kuru soğan kullanılır. Özellikle gece yatmadan önde göbeğe zeytin yağı ile masaj yapılır. Daha sonra orta büyüklükte bir soğan tülbentin içine kaymayacak şekilde yerleştirilir. Ağrısı olan kişi düz bir zemine yatırılır ve tülbent karın etrafına sarılır. Soğan kısmı tam olarak göbek deliğinin üstünde olmasına dikkat edilir.

Bu gibi uygulamalar ne yazık ki haklımız arasında oldukça yaygındır ve maalesef karın içi organlara ciddi zararlar verebilir.

Bu nedenden dolayı tıp literatürlerinde olmayan ve sadece halk arasında “Göbek Düşmesi” olarak durumun ne olduğunu anlamak için bu hastaları yakından incelemeye başladım ve bu konu hakkında detaylı bir makale yazdım. Bu makaleye bakmanızı öneririm Göbek Düşmesi’nin tıp dilinde karşılığı nedir?