Categories
Sindirim

GGK (Gaitada Gizli Kan) nedir?

Gaitada Gizli Kan (GGK) dışkıda gözle görülmeyen kan anlamına gelir.

Dışkıdaki bu az miktar kanı tespit edebilir (GGK testi).

İngilizcesi, Fecal occult blood (FOB).

Bu test sadece dışkıda kan olup olmadığını tespit eder, kendi başına bağırsak kanserini tespit etmez.

Gaitada gizli kan testi elli yaş üstü kişilerde, anemisi (kansızlık) olanlarda her yıl tarama amaçlı olarak yapılmalıdır. Yılda bir kez GGK bakılması kolon kanserinden ölümleri sırasıyla %30 oranında azalttığı görülmüştür. Tarama testlerinin ne zaman sonlandırılması gerektiği konusu tartışmalıdır. Araştırmalara göre aşağıdaki durumlarda testlerin artık yapılmaması uygun bir yaklaşım gibi görünmektedir:

 • 80 yaş üzerindeki kişiler
 • Yaşam beklentisini azaltan ilave hastalıkları olan kişiler (Terminal dönem kanser hastaları, bitkisel hayattaki hastalar, vb.)

Daha önceleri Guaiac, Benzidin vb. gibi testler uygulanırdı. Bu testlerden bir hafta önce diyet uygulanması gerekirdi. Günümüzde insan hemoglobinine duyarlı daha spesifik ve hassas immunhistokimyasal yöntemlerde testler kullanılıyor. Bu testlerin öncesinde diyet uygulanmasına gerek yoktur ve yanılma (yanlış pozitiflik) olasılığı çok düşüktür. Bu yöntemlerle dışkıda 0.5 – 1 ml’ye kadar olan kanamalar fark edilebilir.

Nasıl Yapılır?

GGK testi üst üste 3 kez yapılan dışkılamadan alınan üç örnekle incelenmesi uygundur. İki, üç gün et yemeyen hastanın dışkısı temiz bir kapta toplanır.

 • Adet dönemindeki kadınlarda ya da kanamalı hemoroidleri olanlarda dışkı alınmamalıdır.
 • GGK testi yılda 3 kez yapılır
 • RT (Rektal Tuşe = parmakla) ile alınmaz!
 • Diyet gereklidir

Evde GGK Testi

 1. GGK hızlı test kiti şimdilik sadece hekim kontrolünde bazı hastanelerde verilmektedir.
 2. Eldivenle az miktar gaita örneği alın ve bir kaba koyun. Dışkı örneği başka bir şeye temas etmeden vücuttan çıktığı an alınmalıdır.
 3. Kit üzerinde yazılanları uygulayın.
 4. Sonuç 5-10 dk sürede belli olur. Tek çizgi negatif, çift çizgi ise pozitif (yani dışkıda gizli kan var) anlamına gelir.
gaitada gizli kan testi GGK anlamı ve yorumu

Pozitif Testin anlamı

Dışkıda gizli kan olduğunu bildirir. Toplumun %7’sinde test pozitif çıkar. GGK aşağıdaki durumlarda Pozitif çıkabilir:

Sindirim Sisteminde kanamanın olabileceği bölgeler - dışkıda gizli kan
Sindirim Sisteminde kanamanın olabileceği bölgeler

Barsak kanseri erken uyarı belirtisi vermeden başlayabilir. Kanser vücudun başka yerlerine yayılmadan önce barsak duvarının içinde yıllarca büyüyebilir. Bu büyümelerden çoğu zaman az miktarda kan sızar ve GGK testi ile tespit edilebilir.

Damlaya damlaya göl olur

Sebebi ne olursa olsun dışkıda gizli kanaması olan kişilerde vücuttaki kan depolarının azalması ve tükenmesine neden olabilir. Dolayısıyla bu kişilerde sağlıklı görünseler dahi aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Halsizlik
 • Uyuklama hali
 • Merdiven çıkma, yokuş çıkma gibi egzersizler ile nefes nefese kalma
 • Kansızlık veya demir eksikliği bulunması

By Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir → Hayat Hikayesi | İletişime geç

8 replies on “GGK (Gaitada Gizli Kan) nedir?”

merhaba . testim pozitif çıktı doktor bitkisel çay , diyet verdi .. diğer kan testlerim de yapıldı ferritinim yüksek sadece telaşlanmalımıyım ;(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir