Gaitada Gizli Kan (GGK) Testi nedir?

Gaitada Gizli Kan (GGK) dışkıda gözle görülmeyen kan anlamına gelir. İngilizcesi, Fecal occult blood (FOB). Dışkıdaki az miktar kanı tespit edebilir (GGK testi).

Bu test sadece dışkıda kan olup olmadığını tespit eder, kendi başına bağırsak kanserini tespit etmez.

Ne zaman yapılır?

Gaitada gizli kan testi elli yaş üstü kişilerde, anemisi (kansızlık) olanlarda her yıl tarama amaçlı olarak yapılmalıdır.

Yılda bir kez GGK bakılması kolon kanserinden ölümleri sırasıyla %30 oranında azalttığı görülmüştür.

Tarama testlerinin sonlandırılması konusu tartışmalıdır. Araştırmalara göre aşağıdaki durumlarda testler artık gereksizdir ve sonlandırılabilir:

 • 80 yaş üzerindeki kişiler
 • Yaşam beklentisini azaltan ilave hastalıklar (Terminal dönem kanser hastaları, bitkisel hayattaki hastalar, vb.)

Eskiden testlerden birkaç gün önce diyet uygulanması gerekirdi (Guaiac, Benzidin vb.). Örneğin, kırmızı et yenmesi önerilmezdi.

Günümüzde insan kanına duyarlı (HHb) daha özel ve hassas testler kullanılıyor. Bu testlerde diyet uygulanmasına gerek yoktur. Yeni testlerin yanılma (yanlış pozitiflik) olasılığı çok düşüktür. Bu yöntemlerle dışkıda 0.5 – 1 ml’ye kadar kan fark edilebilir. Dışkıda günde 2 ml’den fazla kan kaybedilmesi patolojik bir durum olarak kabul edilir.

HHb Monoklonal Antibody

İnsanın kan hücrelerini tespit eder. HHB’nin açılımı: Human Hemoglobin (H5A3) demkir. Bu özellik yeni testlerde mevcuttur.

Test Nasıl Yapılır?

GGK testi üst üste 3 kez yapılan dışkılamadan alınan üç örnekle incelenmesi uygundur. Eski yöntem testler kullanılırsa, 2-3 gün önce et yenmez. Dışkı temiz bir kapta toplanır.

 • Adet (regl) dönemi kadınlar ve kanamalı hemoroid olanlarda test yapılmaz.
 • GGK testi yılda 3 kez yapılır
 • RT (Rektal Tuşe = parmakla) ile alınmaz!
 • Diyet gerekebilir.

Evde GGK Testi

 1. GGK hızlı test kiti şimdilik sadece hekim kontrolünde bazı hastanelerde verilmektedir.
 2. Eldivenle az miktar gaita örneği alın ve bir kaba koyun. Dışkı örneği başka bir şeye temas etmeden vücuttan çıktığı an alınmalıdır.
 3. Kit üzerinde yazılanları uygulayın.
 4. Sonuç 5-10 dk sürede belli olur.
  1. GGK testi Tek çizgi (bir çizgi): Negatif, yani temiz
  2. GGK testi Çif çizgi (iki çizgi): Pozitif, yani dışkıda gizli kan var
  3. GGK testi çizgi yok: geçersiz, test tekrarlanmalı.
gaitada gizli kan testi GGK anlamı ve yorumu. Tek ve çift çizgi ne demek?

gaita testi pozitif çıkması ne demek?

(Pozitif Testin anlamı)

Dışkıda gizli kan olduğunu gösterir. Toplumun %7’sinde test pozitif çıkar. Test aşağıdaki durumlarda Pozitif çıkabilir:

Sindirim Sisteminde kanamanın olabileceği bölgeler - dışkıda gizli kan
Sindirim Sisteminde kanamanın olabileceği bölgeler

Barsak kanseri erken uyarı belirtisi vermeden başlayabilir. Kanser vücudun başka yerlerine yayılmadan önce barsak duvarının içinde yıllarca büyüyebilir. Bu büyümelerden çoğu zaman az miktarda kan sızar ve GGK testi ile tespit edilebilir.

Damlaya damlaya göl olur

Sebebi ne olursa olsun dışkıda gizli kanaması olan kişilerde vücuttaki kan depolarının azalması ve tükenmesine neden olabilir. Dolayısıyla bu kişilerde, sağlıklı görünseler bile, aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 • Halsizlik
 • Uyuklama hali
 • Merdiven çıkma, yokuş çıkma gibi egzersizler ile nefes nefese kalma
 • Kansızlık veya demir eksikliği bulunması

“Gaitada Gizli Kan (GGK) Testi nedir?” üzerine 47 yorum

 1. Merhaba hocam. Annem 65 yaşında ve 10 yıl kadar önceden inflamatuar bağırsak teşhisi geçmişi var. Bir süredir özellikle gaz yapıcı şeyler yediğinde rektal kanama yaşıyor. Gizli kan testi negatif çıktı. Debridat ve probiyotik ile 2 haftalik normal bir surec yasadiktan sonra yine gazli yiyecek (kefir, yogurt, kurubaklagil) tuketmesiyle kan yine basladi. Acik kirmizi. Tuvalet kagidinda. 1-2 kere de mukuslu gibi pihti gibi oldu. Gundemden dolayi hastaneye gidemiyoruz. Ne yapabiliriz?

  Cevapla
   • Bu şikayetinden 1 ay önce alt batın üst batın ultrason ve tomografi çekilmişti zaten. (Bahsettiğiniz testler sanırım bunlar) Böbrek yolunda genişleme vardı. Dr taş düşürmüş demişti. Başka bir şey söylemedi. İlgili bir durum olabilir mi?

    Cevapla
 2. merhaba hocam benim 3 gundur siddetli ozellikle yemeklerden sonra karin agrisi ve ishalim var ayni zamanda coraspirin 100 ve gyno ferro kullaniyorum bugun test sonucumda ggk pozitif ve az lokosit cikti antibiyotik ve ishal kesici ilac basladi dr siz ne onerirsiniz acaba

  Cevapla
 3. hocam bütün değerler kan değerleri normal kabızlık var gaita da gizli kan pozitif çıktı aşırı yorgunluk halsizlik hali ve karnımda aşırı guruldama hareketlilik var bu arada 2 hafta önce aşırı bir ishal olmuştum

  Cevapla
 4. Hocam meraba benim babam 60 yaşinda saglik ocaginda yaptirdigimiz gaita sonucu pozitif cikmis hastaneye sevk ettiler dışkıda ggk sonucu 109 cikmis gaitada gizli kanama cikmis bununla ilgili kisa bir bilgi alabilirmiyiz kanser riski tasiyormu

  Cevapla
 5. Merhabalar hocam ben evde gaitada gizli kan testi yaptım pozitif cıktı halsizlik sürekli uykulama yokuş merdiven gibi yerlerde de sürekli nefessiz kalma gibi sorunlarım var ve büyük idrarda da 20 gündür kan görüyorum sağlık odağındaki dk tekrar oraya gidip yapmamı söyledi pozitif çıkarsa hastaneye sevk edecekmiş ve ben daha yeni 24 yasindayim beni bilgilendirebilirmisiniz
  Korkuyorum sebep ne olabilir sizce

  Cevapla
 6. Merhaba doktor bey 2 yaşında oglum var doğduğundan beri bağırsaklarında çok gaz oluyor ve rahat uyuyamıyor bir kaç hafta önce ishal oldu siyaha yakın renkte gaita testi yapıldı hhb pozitif cıktı ancak doktor hicbir şey söylemedi ne iyi ne kötü ne yapmamız lazım üstünde durmalı miyiz

  Cevapla
 7. hocam merhaba benim kızım 16 yaşında bir ayı aşkın bir süredir şiddetli karın ağrısı, ishal, mukuslu dışkılama şikayetleri var. Gaitada bol miktarda lökosit, kanda CRP değeri yüksek çıkıyor. . Çeşitli antibiyotik tedavileri uygulandı, kısa süreli iyileşme olup şikayetleri tekrarladı. Şikayetleri başladığından beri düzenli probiyotik kullanıyor.Gaitada HHB (Monoklonal); pozitif sonuç verdi. Gaitada Transferrin NEGATİF Clostridium difficile toxin-A ve B NEGATİF
  Helicobacter Pylori Direk Antijen NEGATİF gibi sonuçlarımız mevcut. Görüşünüzü alabilir miyim lütfen

  Cevapla
 8. Gaitada 5-6 eritrosit görüldü ve de gaitada H.Monoknlonal pozitif çıktı. Bilgilendirirseniz sevinirim hocam ne demek bunlar.

  Cevapla
 9. Hocam ben evde yaptığım testte çift çizgi çıktı ama mide ilaçları kullanıyorum ondan olabilirmi

  Cevapla
 10. Merhabalar hocam babam . Babam büyük tahliliden gizli kan çıktı kan tahlilleri temiz. Karın göbek bölgesinde ağrıdan dolayı gitmiştik

  Cevapla
 11. Merhabalar hocam. Babamın testinde Ç yazan kısımda iki çizgi T yazan kısım da silik tek çizgi çıktı bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkür ederim

  Cevapla
 12. Merhaba hocam, gastroenteroloji muayene sonrası dışkı ve kan testi yaptılar, dışkı hHh monoklonal negatif ne demek oluyor. Teşekkürler.

  Cevapla
 13. merhaba
  benim testim pozitif çıktı ve demir eksikliği b12 eksikliği halsizlik uyku hali yorgunluk var sizce hocam bu durumun sebebi nedir

  Cevapla
 14. merhaba . testim pozitif çıktı doktor bitkisel çay , diyet verdi .. diğer kan testlerim de yapıldı ferritinim yüksek sadece telaşlanmalımıyım ;(

  Cevapla

Yorum yapın

error: © ertanbeyatli.com