FCP, DCL ve PSI nedir?

FCP, DCL ve PSI nedir?

Tahmini okuma süresi: 3 dakika

09.01.2018 tarihi iribarı ile Google PageSpeed internet sitelerin hızını belirlemek için PageSpeed Insights algoritmasına bazı yeni kriterler kattı. Bunlar FCP ve DCL dir. Gelin bakalım bunlar ne anlama geliyor.

FCP, DCL ve PSI nedir?

İlk önce kısaltmaların açılımını yapalım:

  • PSI: PageSpeed Insights → PageSpeed Trendler
  • FCP: First Contentful Paint → İlk Katkılı Boya
  • DCL: DOM Content Loaded → Yüklenen DOM İçeriği

PageSpeed ​​Insights Hakkında

Mobil ve masaüstü aygıtlar için nasıl sayfa hazırlayacağınıza ilişkin PageSpeed ​​Insights raporları.

Hız puanı

Görüntülenecek Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan (CrUX) alınan veriler içeren PageSpeed ​​Insights. PSI iki metrik rapor eder: İlk İçerikli Boya (FCP) ve DOMContentLoaded (DCL).

Her metriğin (FCP veya DCL) medyan değeri, CrUX raporu tarafından izlenen sayfalarla karşılaştırılır. Her metrik, dağılımın nereye düştüğüne bağlı olarak bir kategoriye atanır:

Hızlı : Bir sayfanın her metriği hızlıysa. Metriğin medyan değeri, tüm sayfa yüklerinin en hızlı üçüncü sırada.
Yavaşça : Bir sayfanın herhangi bir metriği yavaşsa. Metriğin medyan değeri, tüm sayfa yüklerinin en yavaş üçüncü sırada.
Ortalama : Diğer tüm vakalar. Metriğin medyan değeri tüm sayfa yüklerinin ortasındadır.
Genel bir hız puanı, her bir metriğin kategorilerine bakarak hesaplanır:

Sayfa Yük Dağılımı

Sayfa Yük Dağılımı bölümü, bu sayfanın FCP ve DCL ölçümlerini CrUX veri kümesindeki dağılımını gösterir. Her metriğin dağıtımı üç kategoriye ayrılır: Hızlı, Ortalama ve Yavaş. Bu Dağıtımlar da haftalık olarak güncellenir.

Optimizasyon puanı

PageSpeed ​​Insights, performans bekleme oranını tahmin eden bir sayfanın 0-100 değerini izlerken ne kadar iyi olduğunu değerlendirir. Bir sayfanın iki alanda performansını artırabilecek olup olmadığını değerlendirir:

kat kat yüklemeye kadar geçen süre: Kullanıcıdan yeni bir sayfa istediği andan, ekranın üst kısmındaki içerik tarayıcı tarafından görüntülenene kadar olan geçen süre.

tam sayfaya yükleme süresi: Kullanıcının sayfaya yeni bir sayfada istekte bulunduğu andan geçen süre.

Puan İyi, Orta veya Düşük olarak kategorize edilir. Hesaplama, sayfanın aynı ve işlevsel olduğunu varsayar.

  • İyi : Sayfa en iyi uygulamaları uygular ve daha fazla optimizasyon için biraz boşluk var. Sayfa 80 ya da daha fazla puan alıyor.
  • Orta : Sayfa, bazı genel performans iyileştirmeleri eksik ve optimizasyon için orta boşluk var. Sayfa 60 ile 79 arasında puan veriyor.
  • Düşük : Sayfa optimize edilmemiş ve optimizasyon için büyük bir boşluk mevcut. Sayfa 0 ile 59 arasında puan veriyor.

Optimizasyon puanı, bir sayfanın performans üst sınırını tahmin eder. Yavaş hızı olan bir sayfa, oluşturma engelleme kaynaklarının düşük bir oranına sahip olduğu için yüksek optimizasyon puanı alabilir. Öte yandan, neredeyse toplam kaynaktan göreli olarak iş görme engelleyici kaynakların sayısının yüksek olması nedeniyle, neredeyse düşük bir optimizasyon puanı vardır.

Sayfa İstatistikleri

Bu bölüm, kaynakları oluşturup bloke etmek için sayfayı kullanır, sayfanın kullandığı toplam bayt sayısı ve veri kümesinde kullanılan gidiş-dönüş sayımlarının ve baytların ortalama sayısıyla nasıl karşılaştırıldığını gösterir. Sayfanın görünümünü ve işlevselliğini değiştirerek sayfanın daha hızlı olabileceğini gösterebilir.

Optimizasyon Önerileri

Bunlar, bu sayfaya uygulanabilecek en iyi uygulamaların listesi. Sayfa hızlıysa, bu öneriler varsayılan olarak gizlidir ve sayfa zaten sayfanın üstündedir.

Sayfa performansının ağdan bağımsız yönleri: sunucu yapılandırması, bir sayfanın HTML yapısı ve harici kaynakları kullanma resimleri, JavaScript ve CSS olarak arama yapar. Önerileri uygulamak sayfanın göreli performansını geliştirmelidir. Bununla birlikte, sayfanın mutlak performansı bir kullanıcının ağ bağlantısında sessiz olmak istemektedir.

Hız performansı çeşitli faktörlerden etkilenir, ancak ikisi en önemlisidir:

Engelleme turlarını oluşturun : Engelleyen kaynaklar sunmak için gidiş-dönüşler gereklidir. Sayfa en çok sayfadan sayfaya Görüntülendi Engelleme, Sayfa Hız Tepkileri Büyük bir optimizasyon gecikmesine sahip olacak bir sayfa düşünün. Geliştirici, açılış sayfasının yönlendirilmesini önler , işleci engelleyen JavaScript ve CSS’yi ortadan kaldırır , tarayıcı önbelleğini kullanır , görünür içeriği önceliklendirir ve optimizasyon için sunucu yanıt süresi kurallarını azaltıyor olabilir .

Yanıt boyutu : Yanıtın toplam boyutu (HTML ana kaynakları ve tüm alt kaynaklar dahil). PageSpeed ​​Insights, tepki gövdesinin çoğunun sıkıştırma ya da küçültme nedeniyle olabileceğini düşünür. Geliştirici, Sıkıştırmayı Etkinleştirme , Kaynakları Küçültme ve En iyileştirme için Görüntüleri Kuralları kurallarını araştırabilir. Kaynak: Google.com

Translate »