Menü Kapat

Dual Mesh (Yama) Reaksiyonu Ameliyatı

Güncelleme tarihi:

Dual mesh nedir?

Önce Dual mesh’in özellikleri hakkında birkaç hususa değinmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

Dual mesh (kompozit) veya iki taraflı mesh karın duvarı fıtıklarında kullanılan bir çeşit yamadır. Genelde büyük fıtıklarda, tekrarlayan fıtıklarda veya karın zarı (fasia) çok zayıf olan hastalarda tercih edilmektedir. Bu yamaların en önemli özelliği ise iki tarafının ayrı yüzeylere sahip olmasıdır. İç tarafı kaygan ve yumuşak özellikte olup barsakların ve diğer karı için organların üstüne yayılır, dış tarafı ise karın zarı ve cilt altı derin dokularla etkileşim gösterir ve bütünleşir özelliklere sahiptir. Diğer yama türlerine göre dual meshlerde reaksiyon ve rejeksiyon durumu çok nadirdir.

Merkezimize ileri tetkik ve tedavi amacıyla başvuran 35 yaşındaki bayan hastamızda yaklaşık 4 yıl önce başka bir merkezde göbek fıtığı nedeniyle kapalı (laparoskopik) yöntemle Dual Mesh fıtık (herniyoplasti) ameliyatı yapılmış. Hastamız ameliyat sonrası giderek artan karın ağrısı, kabızlık ve halsizlik şikayetlerinden yakınmakta olup son 2 haftada ise göbeğinin sağ kısmında yumruk kadar sert bir şişlik olduğunu ifade etti.

Hastamızda yaptığımız detaylı fiziki karın muayenesinde sağ peri umbilikal bölgede yaklaşık 5×8 mm ebadında sert kısmen hareketsiz kitle tespit edildi. Ayrıca hastamızın göbek hizasında ileri derece hassasiyet mevcuttu. Hastamızın çekilen tüm batın tomografisinde sağ peri umbilikal bölgeden karın içine kadar uzanan ve içerisinde yoğun sıvı imajı olan kistik lezyon görüldü. Bunun üzerine hasta dual mesh reaksiyonu öntanısı ile operasyona hazırlandı.

Pre-op tetkikler ve konsültasyonlar sonucunda daha fazla zaman kaybetmeden hasta operasyona alındı. Operasyon esnasında sağ peri umbilikal bölgede yaklaşık 5×8 mm ebadında port yerinden herniyasyon yapan konsolide ve orta kısmında yoğun pürülan mai içeren lezyon görüldü. Sub-umbilikal bölgede ise içerisinde 150-200 cc kadar pürülan sıvı, nekrotik dokular ve yumak halinde toplanan dual mesh içeren yaklaşık 10×20 cm ebadında poş mevcuttu. Ayrıca yaklaşık 10 cm uzunluğunda insizyonel herni görüldü.

Hastaya mesh eksiyonu ve primer anatomik onarım uygulandı ve sub-umbilikal bölgeye bir adet hemovac dren yerleştirildi.

Dual mesh

Posted in Fıtık (Herni) Cerrahisi

İlgili Yazılar