00

Renk Körlüğü Testi

Renk Körlüğü – Kişilerin Yalnızca %25’inin Tüm Renkleri Görebildiği Bu Resimde, Sen Kaç Renk Görüyorsun? Önce reme dikkatli bakarak gördüğünüz renkleri sayın daha sonra alttaki yazıyı okuyun..

Renk Körlüğü
Renk Körlüğü

Renk Körlüğü

20’den Daha Az Renk Görenlere

Derval’a göre sen bir dikromatsın. Yani gözünde koni hücre yalnızca iki çeşit adı verilen renk reseptörlerinden bulunuyor. Fakat üzülme, insanların %25’inde dikromasi rahatsızlığı var. Derval, bu kesime giren insanlar da siyah, bej ve mavi giyinme üzerine bir eğilimin olduğunu düşünüyor.

20 ile 32 Arası Farklı Renk Görenlere

Sen bir trikromatsin. Gözünde, üç ayrı cins koni hücresinin mor/mavi, yeşil ve kırmızı- uyum içinde çalışma durumu var Trikromatlar, farklı renklerin bir arada olmasından hoşlanırlar ve eğilimleri de bu yöndedir Toplumun %50’lik bir kesimi trikromattir.

32 ile 39 Arası Farklı Renk Görenlere

Tıpkı bir yaban arısının olduğu gibi sen de bir Toplumun sadece %25’lik bir kesiminin olduğu tetrakomatsin. gibi senin gözünde de dört farklı koni hücre uyum içerisinde göre, sari renkten irrite oluyorsun ve çalişiyor. Derval’a mümkün mertebe bu renkte giyinmekten uzak duruyorsun.

39’dan Daha Fazla Renk Görenlere

Ciddi misin?! Bence tekrar sayın hiç fena olmayacak, çünkü toplamda 39 farklı rengin olduğu bu resimde daha fazlasını görüyorsan eğer, gözlerde bir sorun var demektir 🙂