Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Alt GİS » Basur tekrarlar mı? 2. ameliyat şart mı?

Basur tekrarlar mı? 2. ameliyat şart mı?

Basur tekrarlar mı sorusu belki de bu hastalıkla ilgili en fazla sorulan sorudur. Bu soruya net bir cevap alamayan hastalar belkide sırf bu yüzden ve hastalığın tekrarlaması kaygısıyla doktor muayenesine gitmemekte olup tedavi talebinde bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle gelelim bu sorunun kaynağına, neden hastalar basur veya hemoroidun tekrarlamasından endişelidir?

Hastalarımdan yola çıkarak bu soruyu soranlarda bazı sebepler buldum ve bu durumu değerleri site ziyaretçilerim ve hastalarımla paylaşmak istedim:

  1. hastanın çevresinden birisi tedavi görmüştür ve basurun aylar veya yıllar sonra tekrarladığını duymuştur
  2. internet üzerinden okuduğu bir makalede veya forumda bu hastalığın tekrarlayabileceği bilgisine denk gelmiştir (genelde bitkisel tedavi yöntemlerini vurgulamak amacıyla veya lazer ve benzeri yöntemlerin üstün olduğunu göstermek amacıyla var olan sitelerdir.)
  3. yıllar önce kendisi basur ve hemoroidden ameliyat olmuştur ancak şikayetleri tekrarlamıştır.

Bu hasta grubunu yakından incelediğimizde ise “basur veya hemoroidun tekrarlaması” ifadesinin altında yatan faktörler sıralaması ile şöyledir:

  1. yeni hemoroid veya basur oluşması
  2. yetersiz müdahale yapılması
  3. bitkisel tedavi uygulanması
  4. diğer hastalıkların hemoroid ile karıştırılması örneğin makat çatlağı (anal Fissür), anal fistül oluşumu, anorektal polipler, crohn veya ülseratif kolit hastalığı, anorektal veya kolon kanseri

Yeni hemoroid veya basur oluşumu

Bu faktöre en sık rastladığımız nedenlerden birisidir. Yeterli bir cerrahi müdahaleden sonra makat bölgesinde oluşan şişlikler ve kanamalar aslında yeni oluşan bir basurun (tekrarlayan basur değil!) belirtisi olabilir.

Aklınıza hemen şu sorunun geldiğini tahmin edebiliyorum, tedavi edildiyse o zaman yeni basur veya hemoroid neden oluşur!

Bu soruya cevap vermek için kısa makat (anorektal) bölgesi hakkında bilgi vermem gerekir.

Basur makat bölgesinde genişleyen toplar damarlardır. Makat bölgesinde sağ tarafta 2 sol tarafta 1 olmak üzere 3 ana toplar damar mevcuttur. Ayrıca kişiden kişiye farklılık gösteren diğer ikincil toplar damarlar da vardır. Şekilde gösterildiği gibi ana toplar damarların (venlerin) pozisyonu şöyledir:

Basur tekrarlar mı? Toplar damarlar saat yönüne göre gösterilmiştir.
Basur tekrarlar mı? Toplar damarlar saat yönüne göre (3, 7, 11) gösterilmiştir.

Basur bazen sadece bir damarda bazen de birden fazla damarda aynı anda oluşabilir. Bazı durumlarda makat bölgesindeki bütün toplar damarlarda genişleme ve makatın iç duvarında sarkma olabilir (anal prolapsus).

Böylelikle ameliyattan sonra zaman sürecinde diğer toplar damarlarda da yeni basurlar oluşabilir. Bu yeni basurların en önemli sebebi ise ilk basur durumunda var olan yeme içme alışkanlıkları ve yaşam tarzının devam edilmesidir. Örneğin ameliyat sonrası devam eden kabızlık ve ıkınma durumu gibi.

Yetersiz müdahale yapılması

Anorektal bölge hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan hekim tarafından yapılan müdahaleler bazen yetersiz olabiliyor. Makat hastalıkları ile ilgili “Proktoloji” ve “Proktolog” terimleri de bu yüzden türemiştir.

Yetersiz müdahalenin temelinde yatan en önemli faktör ise makat bölgesine en az zarar riskinin elde edilmesi ve ameliyat sonra dışkı veya büyük abdest kaçırma riskinin akılda olmasıdır.

Çoğu zaman dışarıdan görünen basur kısmı aslında görünmeyen buzdağının sadece tepesidir. Hemoroidun %75 kısmı anal kanalın içerisindedir ve ancak anoskopi veya rektoskopi muayenesi ve ameliyat esnasında görülebilir.

Buzdağının tepesine yapılan müdahale elbette dağı ortadan kaldırmaz! Bu durumu şöyle de düşünebilirsiniz, bir balon düşünün, balonu ortadan kesin ve bir düğüm atın tekrar bolunu üfleyin. Balon yine şişecektir 🙂 Dolayısıyla yarısı veya bir kısmı alınan basur ve hemoroidler elbette zamanla tekrar şişip genişleyecektir!

 Bitkisel tedavi uygulanması

basur tekrarlar mı

Basur oluşumunun başlangıç evrelerinde (henüz ciddi şikayetlere neden olmadan) bitiksel bir çok tedaviye yanıt verebilir. Ancak daha önceki makalemde de anlattığım gibi ne yazık ki toplumumuzda var olan utangaçlık durumundan dolayı hastaların çoğu ilerleyen ve komplikasyonlu hemoroid durumu ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu gruptaki hastalara uygulanacak bitkisel ve diğer palyatif tedavilerin etkisi geçicidir ve hemoroidlerin tekrarlamasına neden olabilir.

Diğer Hastalıkların var olması

Bu çok önemli faktördür. Özellikle orta yaş ve yaşlı hastalarda basur ile benzer belirtiler verebilecek hastalıklar her zaman göz önünde bulunmalıdır. Önceki makalelerimde ifade ettiğim gibi Basur bazen bir hastalıktır bazen de bir hastalığın belirtisidir. Örneğin kalın bağırsak kanseri bazen kendini sadece bir hemoroid veya basur olarak gösterebilir.

İşte bu yaş gurubundaki hastalarda herhangi bir tedaviye başlamadan önce kalın bağırsak Kolonoskopi ile detaylı bir şekilde incelenmelidir. Basur ile karıştırılan diğer hastalıklar şöyledir anal fissür, anal fistül, anorektal abseler, anal polipler, crohn veya ülseratif kolit hastalığı, anal şiğiller.

Basur tekrarlar mı?

Dolayısıyla “Basur tekrarlar mı?” sorusuna yukarıdaki bilgiler dahilinde kısa bir yanıt vermemiz gerekirse: Hayır Basur veya Hemoroid yeterli tedavi sonrası tekrarlamaz. Yeni basur oluşabilir, yapılan müdahale yetersiz olabilir veya basur tanısı doğru olmayabilir. Op.Dr.Ertan BEYATLI

HEMOROİD (BASUR) TEKRARLAR MI?
HEMOROİD (BASUR) TEKRARLAR MI?

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir