Anasayfa » Gastrointestinal Cerrahi » Alt GİS » Basur Cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Basur Cinsel ilişkiyi etkiler mi?

Hastalarda basur cinsel yaşamı direkt ve dolaylı yollardan ciddi bir şekilde etkileyebilir.

Konuyla ilgili sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

basur33
HEMOROİD (BASUR)

Dışkılama alışkanlıklarındaki ciddi sıkıntılardan dolayı hemoroid (basur ile ilgili bilgi için bkz: Basur nedir?) hastaları genelde tuvalete gitmekte korkar ve çekinirler. bu durum dışkının daha uzun süre barsaklarda beklemesinse neden olmaktadır.

Hemoroid cinsel hayatımızı nasıl etikler ?

Barsakların uzun süre hareketsiz ve dolu kalması başta barsak kanseri (kolon CA) olmak üzere barsak duvarlarında fıtıklaşma (divertikül, divertikülit), barsakarda düzensiz kasılmalar ve gaz sıkışmaları (irritable barsak sendromu, İBS) ince barsak ve midede barsak içeriğinin reflü olmasına bağlı hazımsızlık, midede yanma ekşime ve bulantıya yol açmaktadır.

Bu sorunların giderilmesi için hastaların sürekli ilaç kullanmaları ise midede kronik gastritler ve mide ülserleri gelişir. Bütün bu sorunlardan dolayı ise hastaların yeme alışkanlıklarında ciddi kısıtlamalara ve gıdalardan alınan besin değerinin düşmesine neden olur.

Dr.Ertan BEYATLI

Hemoroid (Basur) ile mücadele eden hastaların yeme ve içme alışkanlıklarında düzensizlik ve yetersizlikler, mide sorunları ve barsaktaki gaz şişkinlikleri, oturakta ağrı ve makattan kan ve kötğ kokulu akıntı gelmesi tüm bu sorunlar düzensiz bir yaşam stiline ve dolayısıyla uyku bozuklukları ve sinir sisteminin alt üst olmasına neden olur.

Sonuç olarak ilerleyen zamanla birlikte sinirlilik, uykusuzluk, verimsizlik, agresiflik, sabırsızlık ve yaşamdan tat alamama duygusu oluşur.

Basur cinsel hayatımızı nasıl etikler ?

Basur sindirim ve sinir sisteminin yukarıda anlatıldığı şekilde bozulması durumunda beraberinde ister istemez çok ciddi ve derin cinsel sorunlara neden olmasını tahmin etmemiz çok da zor olmasa gerek.

Ayrıca makat bölgesinde sürekli bulunan bu ağrılı, kanamalı ve hassas şişlikler (yani hemoroidler) erkeklerde penisin yeterli sertleşmesine engel olduğu gibi bayanlarda cinsel arzuyu (libido, loss of libido) ciddi bir şekilde azaltır.

Basur cinsel hayatımızı etkilemesinin en önemli sebebi ise makat bölgesi kasları ile cinsel organları saran kaslar arasında yakın anatomik ilişkide olmasıdır. Bu sorunların beraberinde hormonal düzensizlikler ve ruhsal bozukluklar meydana gelebilir.

Basur bazen kendi başına var olan bir hastalıktır bazen de başka hastalıkların bir belirtisidir (hemoroid hakkında daha fazla bilgi için bkz: hemoroidal Hastalık) . Örneğin kolon kanseri, kalın barsakta darlıklar, divertiküler hastalıklar, kronik kabızlık, anorektal bölge kanserleri.

Dolayısıyla özellikle orta ve ileri yaş grubu hastalarda makat bölgesindeki her şişliği veya kanamayı basur (hemoroid) olarak değerlendirmemiz doğru bir yaklaşım değildir. Bu hastalarda tedavi öncesi tarama kolonoskopi işleminin yapılması çok önemlidir.

Devamını oku: Hemoroid başka nelere sebep olabilir ?

Bu makaleyi yararlı bulduysanız, videolarım için Youtube Kanalıma abone olabilirsiniz.

Randevu talebi için İletişim bölümünü kullanabilirsiniz.

14 Yorum

  1. Hocam merhabalar cok tesekkurler cok faydali bilgiler edindim 28 yasindayim yaklasik 2 3 senedir 6 ayda bir kimi zaman 3 ayda bir kendini gosteren turde bir rahatsizligim var dış mı içmi tam olarak anlayamadim fakat dış gibi gorunuyor tek sarkik bir meme oncelerde cok rahatsiz etmiyordu fakat suanda bir bilezik gibi hissediyorum ve cikis noktasinda bilezik sanki cikmasi gerekene kucuk geliyor ve kasiliyor sıkışma oluyormuş gibi agri acı ve surekli kendini hissettiren bir hafif bir sancı var artik ve yemegi vs azalttim wc ihtiyacim olmasin diye surekli su iciyorum yesillik tuketiyorum operasyonsuz iyileşmem mumkunmudur meme boyutu yaklasik yarım santim dışa sarkik duruyor

  2. Hocam bn batmandan buse 3 gun once amelyat oldum dikisler var biraz kenerda ama basur yerim hala yerinde hic amelyat olmamisim gibi kabizim lavaboya gidince agliyorum resmen yardim edin

  3. hocam merhaba bende yaklaşık 6 aydır anal fissür var ve penide agrı ve alt kısımda mercimek büyük lüyünde şişlik var fissür peniside atkiler mi fissür geçince diyer sorunlarda düzelir mi teşekkür ederim şimdiden

  4. Duphalac Daflon Barca ve Procto-Glyvenol Krem Kullanıyorum fakat cinsel ilişki olduktan ertesi gün içten dışa bir tane daha doğuyor her cinsel ilişki sonrası böyle olması canımı çok sıkıyor. Normal günlerde dışta nohut büyüklüğünde olanın bir etkisi olmuyor. Ne yapmam gerek cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  5. Mrb hocam 3 ay den veri şişkinlik sorunu var doktor a barsak gazi dedi ilac yazdi gonderdi ilaçlar bitti ama halla sorun devam ediyor ne yapmalıyım.siskinlik le beraber halsizlik ye başladı

  6. Mrb hocam 2 ay önce Makatta yanma agri ve şeffaf sıvı gelmeye başladı kolonoskopinin oldum küçük bir iç basur çıktı bu yanmayi ağrıyı basur yaparmi suan Makatta yanma ve ağrı oluyor. Hocam bu ağrı ve yanmadan nasıl kurtulur şimdiden tskkrler

  7. Mustafa karabulut

    Hocam merhaba ben yaklaşık 8 ay öncedış basurdan ameliyat oldum 3veya 4 derece emin değilim beni. Sorunu. Hala makat Kasım'ı veyumurtalık kaşlarımı istemsiz sürekli sıkıyorum ve cinsel ilişkiye her girişimde saniyeler içinde geliyorum ne yapmam lazım bunun ameliyatla bi ilğisi varmı şimdiden yardımınız için teşekkür ederim

Soru sor, yorum yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir