Menü Kapat

11 Adımda Hemoroid (Basur) Hastalığı

Güncelleme tarihi:

Basur bazen kendi başına var olan bir hastalıktır (hemoroidal Hastalık) bazen de başka hastalıkların bir belirtisidir. Örneğin kolon kanseri, kalın barsakta darlıklar, divertiküler hastalıklar, kronik kabızlık, anorektal bölge kanserleri.

Dikkat !! Özellikle orta ve ileri yaş grubu hastalarda makat bölgesindeki her şişliği veya kanamayı basur (hemoroid) olarak değerlendirmemiz doğru bir yaklaşım değildir. Bu hastalarda tedavi öncesi tarama kolonoskopi işleminin yapılması çok önemlidir.

Hemoroid (Basur,mayasıl, babasıl) nedir
Hemoroid (Basur,mayasıl, babasıl) nedir

Hemoroid nedir?

Basur veya hemoroid; anal kanalı kaplayan veya makatın dış kısmında bulunan mukoza bölümü altındaki damarların şişmesi ile oluşan hastalıktır. Ayrıca halk arasında mayasıl ve babasıl olarak da adlandırılır.

Hafif hemoroid rahatsızlıkları fitil, gevşetici (laksatif) ve banyo ile tedavi edilebilir. Eğer yumrular oluştuysa ya da başka komplikasyonlar görülüyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir (Basur Ameliyatı)

Hemoroidler anatomik olarak iç hemoroid (internal) ve dış hemoroid (eksternal) olmak üzere başlıca iki tipte görülür. İç hemoroidler sıklıkla makatta ağrıya neden olmaz ve sadece kanamaya neden olurken, dış hemoroidler çok ağrılıdır.

Ertan BEYATLI, MD, PhD

Hemoroidun Nedenleri

Kabızlık, ishal, tuvalette ıkınma alışkanlığı, bazı sporlar (ağırlık kaldırma, ata binme, bisiklete veya motosiklete binme, kürek çekme), yeterince lifli gıdalar tüketmeme, şişmanlık, gebelik, cinsel birleşme, uzun süre oturarak yaşam ve ileri yaş hemoroid oluşumunu kolaylaştırır. Kalın barsak kanserleri bazen kendini hemoroid olarak gösterir. Bu durumda tanıdan emin olmak için ameliyat öncesi kolonoskopi yapılması çok önemlidir.

Belirtileri ve Evreleri

Hemoroidun Belirtileri nelerdir?

Hemoroidler 5 evre olarak derecelendirilir. Hemoroid veya basur; makatta huzursuzluk, kaşınma, ağrı, meme tarzında şişlik, akıntı ve açık kırmızı renkte kanamaya (hematoşezi/hematokezya) neden olurlar.

hemoroid saat dagilimi Basur Hemoroid Hemoroidal Hastalıklar

İleri evrelerinde gaz ve dışkı kaçırmaya neden olabilirler. Dış hemoroidler ağrılı iken, iç hemoroidler sadece pıhtılaştığında veya iltihaplandığında ağrıya neden olurlar. Zamanla ihmal edilen ve tedavi edilmeyen hemoroidler bir çok sıkıntıya yol açabilir.

Hemoroidun Evreleri (Basur Derecesi)

hemoroid derecesi evresi

Birinci Evre – sadece kanama
İkinci Evre – dışarı sarkma var ama kendiliğinden kaybolur
Üçüncü Evre – dışarı sarkma var ama elle kaybolur
Dürdüncü Evre – dışarı sarkma var ama kaybolmaz

 1. Evre I hemoroid: Dışarıya meme sarkması yoktur, sadece kanama olabilir. Hastalarında ciddi şikayet olmadığından dolayı genelde tedavi uygulanmaz. Tesadüfen anaskopi, rektoskopi veya kolonoskopi esnasında görülebilir. Bu evredeki hemoroid pakeleri gizli kanama yapabilme olasılığından dolayıda zamanla kansızlığa neden olabilir (kronik anemi). Bu guruptaki hasta sayısı aslında azımsanmayacak kadar fazladır.
 2. Evre II hemoroid: ıkınma ile birlikte basur memesi dışarı sarkar ve kendiliğinden içeri girer. Hastalarda şikayetler geçici olduğundan (hastalar büyük abdest yaptığında makat bölgesinde meme tarzında şişlikler oluşur) dolayı genelde tıbbi yardım ve sağlık muayenesi ertelenir ve şişliklerle yaşamaya devam edilir.
 3. Evre III hemoroid: ıkınma ile birlikte basur memesi dışarı sarkar ve elle itmeyle içeri girer.  Hastalarda şikayetler rahatsız edecek boyutta olduğundan tedavi için muayene talebinde bulunulur ancak genelde ilaç tedavisi ile yetinilir. 2 ve 3. gruptaki hastalar hemoroid hastalığının en büyük bölümün kapsamakta olup hastaların yaşam kalitesini ciddi bir şekilde düşürmesiyle birlikte yeme ve içme alışkanlıklarında çok önemli kısıtlamalara yol açmaktadır. Bu durum uzun bir zaman süreci içerisinde geliştiğinden dolayı (3-20 yıl) çoğu hasta bunun farkına bile varmaz veya üstünde durmak istemez. Bu iki guruptaki hasta popülasyonu (2. ve 3. Evre) çeşitli ilkel ve bitkisel yöntem ve karışımlarla şikayetlerini azaltmaya çalışırlar. Bir taraftan şikayetler zaman zaman azalma gösterse de diğer taraftan hemoroid hastalığı durmadan sinsi ve düzenli bir şekilde ilerlemeye devam eder. Bu dönemde hastalar çok farklı sorunlarla karşılaşabilir.
 4. Evre IV hemoroid: basur memeleri sürekli makatın dışındadır ve elle itmeyle içeri girmez. Hastalar ise uzun zaman şikayetlerle mücadele ettiği için artık kesin ve kalıcı çözüm arayışı içerisinde olurlar.

Evre V hemoroid – Komplike hemoroidler. Hemoroid zemininde gelişen ülser, fistül, abse ve kanser.

Hemoroid Hastalarındaki çözüm arayışların ana teması ise hastaların kafasını kurcalayan ve endişelenmelerine neden olan sorulardır, örneğin;

 • ameliyat kesin çözüm olur mu, ya tekrarlama olursa !?
 • en iyi hemoroid ameliyatını kim yapar, hangi cerraha ve hastaneye gitmem gerek?
 • daha önce ameliyat olan hemoroid hastaları memnun mu?
 • ameliyatta ve ameliyat sonrasında ağrı duyar mıyım ?
 • ameliyat bayıltarak mı yoksa sadece uyuşturarak mı yapılır?
 • ameliyat ne kadar sürer ? ameliyatta dikiş atılır mı?
 • ameliyat bıçaklı mı olacak yoksa lazer mi kullanılır ?
 • ameliyattan sonra kaç gün hastanede yatarım ? taburcu olduktan sonra ağrı kaç gün devam eder ? işime ne zaman dönebilirim?
 • ameliyattan sonra yeme ve içme durumum nasıl olur ? acılı baharatlı yiyecekleri yiyebilir miyim?
 • ameliyattan sonra tuvalet ihtiyacımı nasıl gidereceğim ? banyo ne zaman yapabilirim?

bu sorular uzar gider..

bu sorulara kısaca şöyle bir açıklık getirebiliriz. Hemoroid konusunda deneyimli bir cerrah (Proktolog, Proktoloji) tarafından doğru zamanda yapılan doğru bir ameliyattan sonra hastaları yepyeni bir hayat bekler. Ağrısız, kansız ve kısıtlamasız..

Tanı ve Ayırıcı Tanı

Hemoroidun tanısı muayene ile konulur. Makat muayenesi Genel cerrahi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Bağırsak ve makat hastalıkları ile uğraşan cerrahlara ise kolorektal cerrah, proktolog, proktoloji uzmanı adı verilir. Dış görünümde basur ile makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi, makat kanseri, makat kanalındaki polipler ayırt edilebilir. Makat kanalı içine yerleştirilen anoskop adlı bir alet ile çok daha ayrıntılı muayene yapılabilir. Rektum adı verilen kalın bağırsağın son kısmı da incelenmek istenirse rektoskopi işlemi yapılabilir.

Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Yakınmalardan kaçınmak için hemoroid hastaları özel yaşam stili edinirler. Yeme ve içme alışkanlıkları, zevk ve moral durumları, hobileri ve daha birçok alışkanlıkları bu hastalıkla baş başa yaşamaya devam edercesine ayarlarlar.

Hemoroid veya halk dilinde basur hastalığı aslında görüldüğü kadar basit bir hastalık değildir.

Hemoroidun direkt olarak neden olduğu şikayetler ise oturak bölgesinde ağrı ve şişlik, makattan kanama, makat bölgesinde meme tarzında şişlikler, oturakta kaşıntı ve akıntı, kabızlık ve karında şişlik.

Hemoroidun neden olduğu Sindirim Sorunları

sindirim - Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Dışkılama alışkanlıklarındaki ciddi sıkıntılardan dolayı hemoroid hastaları genelde tuvalete gitmekte korkar ve çekinirler. bu durum dışkının daha uzun süre barsaklarda beklemesinse neden olmaktadır.

Barsakların uzun süre hareketsiz ve dolu kalması başta barsak kanseri (kolon CA) olmak üzere barsak duvarlarında fıtıklaşma (divertikül, divertikülit), barsakarda düzensiz kasılmalar ve gaz sıkışmaları (irritable barsak sendromu, İBS)ince barsak ve midede barsak içeriğinin reflü olmasına bağlı hazımsızlık, midede yanma ekşime ve bulantıya yol açmaktadır.

Bu sorunların giderilmesi için hastaların sürekli ilaç kullanmaları ise midede kronik gastritler ve mide ülserleri gelişir. Bütün bu sorunlardan dolayı ise hastaların yeme alışkanlıklarında ciddi kısıtlamalara ve gıdalardan alınan besin değerinin düşmesine neden olur.

Hemoroidun Sinir Sistemi üzerindeki olumsuz etkileri

stres - Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Yeme ve içmede düzensizlik ve yetersizlikler, mide sorunları ve barsaktaki gaz şişkinlikleri, oturakta ağrı ve makattan kan gelmesi tüm bulan düzensiz bir yaşam stiline ve dolayısıyla uyku bozuklukları ve sinir sisteminin alt üst olmasına neden olur. Sonuç olarak sinirlilik, uykusuzluk, verimsizlik, agresiflik, sabırsızlık ve yaşamdan tat alamama duygusu oluşur.

Hemoroidun Cinsel Yaşam üzerindeki olumsuz etkileri

Aslında sindirim ve sinir sisteminin yukarıda anlatıldığı şekilde bozulması beraberinde ister istemez çok ciddi ve derin cinsel sorunlara neden olmasını tahmin edebiliriz. Ayrıca makat bölgesinde sürekli bulunan bu ağrılı, kanamalı ve hassas şişlikler (yani hemoroidler) erkeklerde penisin yeterli sertleşmesine engel olduğu gibi bayanlarda cinsel arzuyu (libido, loss of libido) ciddi bir şekilde azaltır.

Bu sorunların beraberinde hormonal düzensizlikler ve ruhsal bozukluklar meydana gelebilir. Hastalarda basur cinsel yaşamı direkt ve dolaylı yollardan ciddi bir şekilde etkileyebilir.

Basur sindirim ve sinir sisteminin yukarıda anlatıldığı şekilde bozulması durumunda beraberinde ister istemez çok ciddi ve derin cinsel sorunlara neden olmasını tahmin etmemiz çok da zor olmasa gerek.

Basur cinsel hayatımızı etkilemesinin en önemli sebebi ise makat bölgesi kasları ile cinsel organları saran kaslar arasında yakın anatomik ilişkide olmasıdır. Bu sorunların beraberinde hormonal düzensizlikler ve ruhsal bozukluklar meydana gelebilir.

Hemoroidun Dolaşım ve Kalp üzerindeki olumsuz etkileri

dolasim - Hemoroid nelere sebep olabilir ?

Bir ata sözü der ki “damlaya damlaya göl olur”, bir de bunu tersini düşünün “damlaya damlaya depo boşalır”. hemoroitlerden akan kan damlaları zamanla kansızlığa (anemi) neden olur. ne yazık ki genelde bu kan damlaları dışkı ile karışır ve çoğu zaman hastalar tarafından fark edilmez. uzun süre devam eden kansızlık durumlarında (kronik anemi) kalp vücudun yeterli kan gereksinimini karşılamak için daha fazla ve daha hızlı çalışmaya başlar. kalbin bu aşırı temposu kalp kasının iflasına (kalp yetmezliği) ve kalp kapaklarının gevşemesine (kapak yetersizliği) neden olur.

Hemoroidun meslek hayatına olan olumsuz etkileri

özellikle ilerleyen derecelerdeki hemoroidler hastaların uzun süre ayakta durmalarına veya sandalyeye oturmalarına engel olur. Bu iki pozisyondaki meslek sahiplerinin (örneğin öğretmen, memur, berber, esnaf, doktor, avukat, hakim, asker…vs) performansında ve verimliliğinde ciddi düşüş gözlenebilir.

Hemoroidun Tedavi Yöntemleri

Basit önlemeler

 • Diyet: liften zengin diyet, probiyotikler
 • Oturma banyosu: sıcak su içine oturma çok yarar sağlar.
 • Kremler: çinko, nitrogliserin ve kortizon içerikli kremler kullanılır.

Ameliyatsız hemoroid girişimleri

Bu yöntemler özellikle hemoroidun ilk ve erken evrelerinde uygulanır.

 • Boğma Yöntemi (band ligasyonu): basur memesine lastik bant uygulaması.
 • Söndürme Yöntemi (Lazer veya infrared tedavisi): basur memesine lazer veya infrared ışığı tutularak kanayan memeler durdurulabilir veya söndürülebilir.
 • Yakma Yöntemi (Bipolar koagülasyon): bipolar elektrik akımı ile basurlar yakılabilir.
 • Kurutma Yöntemi (Skleroterapi): basur memelerine kireç yapıcı ilaçlar verilerek söndürme prensibine dayanır.

Tedavi olmadan önce hemoroidunuzun hangi evrede olduğunu ve hangi tedavi yöntemlerinin uygun olduğunu hekiminizle mutlaka açık bir şekilde konuşun!

Hemoroid Ameliyatı (Basur Ameliyatı)

Hemoroidektomi

Aşağıdaki tabloda (tablo – 1) verilen bilgiler klinik gözlemlerime dayanarak hazırlanmıştır. Tablodaki veriler doğrultusunda hastaların çoğu ancak 3. ve 4.Evre hemoroid durumunda (24+72 = %96) doktor kontrolüne gelmekte olup ameliyat olmaktadır.

Başka bir deyimle kesin ve kalıcı çözüm için operasyona alınan hastaların %96’sı Evre 3 ve 4 grubundaki hastalardır.

(tablo - 1) Hemoroid Analizi
(Tablo – 1) Hemoroid Analizi

Hemoroid için tarif edilen klasik Milligan Morgan Hemoroidektomi ameliyatı  1937 yılında İngiltere’de Milligan ve Morgan tarafından uygulanmıştır. Bu yöntemde basur memeleri üzerindeki mukoza ile birlikte total bir şekilde çıkartılır ve geriye kalan damar güdüğü iple bağlanır. Kesilen mukoza ise açık bırakılır ve sekonder iyileşme beklenir. Bu yöntemle ameliyat sonrası iyileşme süresi yaklaşık 40-50 gündür.

Ferguson tarafından yapılan hemoroidektomi yönteminde ise geriye kalan mukoza tamamen emilebilir dikişlerle kapatılır ve yaranın iyileşme süresi kısaltılır (10-15 gün). Ancak bu yöntemde mukoza tamamen dikildiği için makat bölgesinde darlık ve ilerleyen zamanlarda tekrarlama riskinin yüksek olduğu gözlenmiştir.

hemoroid_ameliyati_islemi

Bazen mukoza kısmi (parsiyel) bir şekilde kapatılır. Klinik çalışmalar mukozanın dentate çizgisinin bir kaç milimetre distaline kadar kapatılması hem yara iyileşmesinde katkısı (15-20 gün) hem de  ilerleyen zamanlarda makat bölgesinde darlık ve tekrarlama riskinde ciddi azalma sağladığı görüldü.

Uygulanan bu ameliyatın adı ise Modifiye Milligan Morgan Hemoroidektomi ( 3M Hemoroidektomi). Spinal veya Genel anestezi altında yaptığımız bu ameliyatın süresi ortalama 10-15 dakikadır. Ameliyattan sonra hastalar bir gece yatıştan sonra taburcu edilir.

Lazerle Basur Tedavisi

Özellikle Son yıllarda toplumda “Lazer Basur tedavisi” olarak oldukça yaygın bir kavram gelişti. Bu yöntem vasıtası ile hemoroid memelerinin bağlı olduğu damarların köküne lazer uygulanır. Böylelikle hemoroid memeleri zamanla küçülüp kaybolur (Lazer hakkında daha detaylı bilgi için buradaki makaleme bakabilirsiniz: Lazerle Hemoroid tedavisi

Basur ameliyatı sonrası Yapılması Gerekenler

Hemoroid ameliyatından sonra genellikle bir gece hastanede yatış gereklidir. Ağrı kontrolü birinci öncelikli konudur. Ameliyat spinal anestezi altında yapılmışsa ameliyattan sonraki ilk 3-4 saat bacaklar tümüyle uyuşuktur ve hiç ağrı hissedilmez.

Eğer ameliyat sırasında makata tampon konulmuşsa spinal anestezi etkisi geçmeden çekilmesi uygundur. Yine bu dönem bitmeden ağrı kesici başlanırsa hastanın konforu açısından iyi olur.

Şimdi gelelim Yapılması Gerekenlere

Basur ameliyatından hemen sonra hasta ağızdan gıda alabilirAmeliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkmak ve yürümek mümkündür. İlk idrara çıkış önemlidir, takip edilmelidir. Özellikle spinal anestezi ile ameliyat olmuş genç erkek hastalarda 6-7 hastadan birinde ameliyattan sonraki ilk idrara çıkışta zorluk yaşanabilir. İlk gün dışkılama ihtiyacı nadiren olur. Eğer ihtiyaç duyulursa korkulacak bir durum yoktur. Hafif ağrı ve kanamalar olağan kabul edilmelidir. Dışkılamadan sonra  sıcak oturma banyosu yapılmalıdır.

Anal kanalın derin kısımlarında yapılmış işlemler pek ağrıya yol açmaz. Ancak anal kanalın en dıştaki birkaç santimetresi ve anüs çevresindeki deri ağrıya çok duyarlıdır. Özellikle makat çevresinde fazla deri dokusu olduğu için ameliyatta bu kısımlar çıkartılması gereken hastalarda ağrı olabilir. Bir günlük hastanede yatış ağrı kontrolü açısından önemlidir. Ameliyattan sonraki günün sabahı hasta hastaneden önerilerle taburcu olabilir.

Taburcu edildikten sonra ilk birkaç hafta hafif derecede de olsa ağrı, ara sıra ufak kanamalar ve akıntılar olağan kabul edilir. Çünkü birkaç günde sosyal yaşama dönülebilmesine rağmen yara iyileşmesi 2-3 hafta sürebilir. İlk hafta ağrı kesici ve dışkı yumuşatıcı ilaçlar kullanılması gerekir. Kabızlık durumunda şikayetler çok artacağından kabızlık önleyici-dışkı yumuşatıcı ilaçların rutin kullanımı önerilir.

İlk bir hafta boyunca  en az günde 2 kez ve her dışkılamadan sonra oturma banyosu önerilir. Leğen ya da küvete 10 santimetre seviyede sıcak su doldurularak 10 dakika süreyle sıcak su içinde oturulması çok faydalıdır.  Bu işlem hem o bölgede gevşeme yaparak ağrıyı azaltır, hem temizlik ve pansuman yerine geçer. (Duşta ayakta sıcak su tutulmasının faydası yoktur).

HEMOROİD AMELİYATINDAN SONRA NELER YAPMALIYIM ?

 • Basur ameliyatı’ndan (Hemoroid) sonra 6 güne kadar 12 saatte bir ağrı kesicinizi alın. Günde bir defa gece yatmadan önce kalçadan ağrı kesici iğneninizi yaptırın.
 • 10 güne kadar günde 3-5 defa 10 dk süre ile ılık su oturma banyosu uygulayın. Sudan kalkarken kurulanın ve merheminizi parmakla en içeriye sürün, sıkmış olan anal kasları gavşetin. Ağrının nedeni anal kasların aşırı sıkması, yani spazm yapmasıdır.
 • Ağrı gelmemesi için, İlk 2-3 gün, büyük tuvalet ihtiyacı hissedince HEMEN TUVALETE GİTMEYİN. Operasyon etkisi ile yalancı bir tuvalet hissi gelebilir. Bu his tuvalete oturunca artabilir, ağrıya dönüşebilir. Dolayısı ile ilk günler tuvalet için ılık su içine oturun, ıkınmadan 10 dk bekleyin, kendinizi gevşetin; zorlarsanız ağrı veya azda olsa kanama olabilir. Kanama olması halinde kanamayı görünce kalkın. Bir fincandan fazla kanamalarda hemen uzanıp yatın, bir bardak tuzlu ayran için ve bizi haberdar edin.
 • Basur Ameliyatı ‘ndan sonra İlk 3 gün tavuklu, sebzeli, pirinçli, şehriyeli, mercimekli veya sevdiğiniz her tür çorba, az miktar ekmek, yoğurt, süt, az tuzlu ayran, yumurta, peynir, tereyağı, bal, reçel, açık çay, taze meyve suları, soyulmuş meyveler, püreler gibi posasız gıdalar tüketin.
 • Dördüncü günden itibaren, POSALI DİYET e başlayın. Bütün yeşil ve kuru sebzeler; özellikle ıspanak, bamya, pırasa, lahana, kereviz, patates, domates, patlıcan, acı ve tatlı biber, soğan, taze ve kuru fasulye, nohut, mercimek, bezelye, bulgur ve kepekli ürünler posalıdır. Bütün taze ve kuru meyveler; özellikle erik, armut, kayısı, incir, hurma, kabuklu elma, mandalina ve portakal ayrıca hoşaflar ve kompostolar da posalıdır.

Hemoroittan Korunma Önerileri

Tuvalette uzun süre ıkınmadan kaçınmak, çok uzun süre oturma alışkanlığından vaz geçmek, günde 2 Lt’den fazla su tüketmek ve bol lifli gıdalarla (sebzeler ve baklagiller) beslenmek basur veya hemoroid’den korunmada yararlıdır.

Tromboze Eksternal Hemoroid

Tromboze Eksternal Hemoroid, hemoroid pakesinin içerisinde pıhtı oluşma sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumu yaşayan hastalarda ani ve giderek artan ciddi makat ağrısı oluşur.

tromboze basur

Tromboze Eksternal Hemoroid adından anlaşıldığı gibi Pıhtılı Dış Basur anlamına gelmektedir. Hastaların genelde uzun süren bir basur öyküsü mevcuttur.

Basurda neden pıhtı oluşur?

Uzun süre devam eden hemoroidlerde genişleyen damar içerisindeki kan akımı yavaşlar ve bazen pıhtı oluşumuna neden olur. Bu durumu tetikleyen en önemli faktörler ise aşırı kabızlık ve ıkınmadır. Bazen iç hemoroid nedeni ile ameliyat olan hastalarda ameliyat sonrası aşırı akınmaya bağlı pıhtılı dış hemoroid durumu da görülür.

Tromboze hemoroidler diğer nedenleri ise kan pıhtılaşması sorunları, hareketsizlik ve özellikle yaşlı hastalarda kalın barsak tümörleri ve divertiküller.

Tromboze Eksternal Hemoroid nasıl anlaşılır?

Bazı tromboze hemoroidler tamamen ağrısızdır ancak çoğu hastada ıkınma veya gelişen kabızlık sonucu makat bölgesinde ani ve şiddetli ağrı oluşur. Bazı hastalar oturamaz bazıları ise yürüyemez hale gelir. Daha önce makat bölgesinde var olan yumuşak ve sessiz memeler birden sertleşir ve hassaslaşır bazen koyu kırmızı veya mor renkte ve ceviz büyüklüğünde kitleler oluşur anal halkası etrafında.

Tedavi edilmeyen durumlarda ise hemoroid pakesi dışa doğru açılabilir. Tromboze Hemoroidun tanısı klinik muayene ile konulur. Nadiren anoskop muayenesi gerekir.

Tromboze Eksternal Hemoroid tedavisi nedir?

Şikayetlere neden olmayan durumlarda kan akımını düzenleyecek ve pıhtıyı giderecek çeşitli ilaçlar verilebilir. Ağrılı durumlarda kısa ve basit bir cerrahi müdahale pıhtının boşaltılması ve/veya hemoroid pakesinin çıkartılması gerekir (hemoroidektomi)

Pıhtılı Dış Basur - Tromboze Eksternal Hemoroid

Çoğu zaman Tromboze Eksternal Hemoroidlere iç hemoroidler de eşlik eder. Bu durumlarda iç hemoroidun durumuna göre tedaviye karar verilir. Son zamanlarda kombine dış ve iç hemoroid durumlarında uygulanan Neolazer teknolojisi ile çok başarılı sonuçlar sağlanmaktadır.

Basur tekrarlar mı?

Basur tekrarlar mı sorusu belki de bu hastalıkla ilgili en fazla sorulan sorudur. Bu soruya net bir cevap alamayan hastalar belkide sırf bu yüzden ve hastalığın tekrarlaması kaygısıyla doktor muayenesine gitmemekte olup tedavi talebinde bulunmamaktadır.

Bilmeniz Gerekenler

Öncelikle gelelim bu sorunun kaynağına, neden hastalar basur veya hemoroidun tekrarlamasından endişelidir?

Hastalarımdan yola çıkarak bu soruyu soranlarda bazı sebepler buldum ve bu durumu değerleri site ziyaretçilerim ve hastalarımla paylaşmak istedim:

 1. hastanın çevresinden birisi tedavi görmüştür ve basurun aylar veya yıllar sonra tekrarladığını duymuştur
 2. internet üzerinden okuduğu bir makalede veya forumda bu hastalığın tekrarlayabileceği bilgisine denk gelmiştir (genelde bitkisel tedavi yöntemlerini vurgulamak amacıyla veya lazer ve benzeri yöntemlerin üstün olduğunu göstermek amacıyla var olan sitelerdir.)
 3. yıllar önce kendisi basur ve hemoroidden ameliyat olmuştur ancak şikayetleri tekrarlamıştır.

Bu hasta grubunu yakından incelediğimizde ise “basur veya hemoroidun tekrarlaması” ifadesinin altında yatan faktörler sıralaması ile şöyledir:

 1. yeni hemoroid oluşması
 2. yetersiz müdahale yapılması
 3. bitkisel tedavi uygulanması
 4. diğer hastalıkların hemoroid ile karıştırılması örneğin makat çatlağı (anal Fissür), anal fistül oluşumu, anorektal polipler, crohn veya ülseratif kolit hastalığı, anorektal veya kolon kanseri

Yeni hemoroid veya basur oluşumu

Bu faktöre en sık rastladığımız nedenlerden birisidir. Yeterli bir cerrahi müdahaleden sonra makat bölgesinde oluşan şişlikler ve kanamalar aslında yeni oluşan bir basurun (tekrarlayan basur değil!) belirtisi olabilir.

Aklınıza hemen şu sorunun geldiğini tahmin edebiliyorum, tedavi edildiyse o zaman yeni basur veya hemoroid neden oluşur!

Bu soruya cevap vermek için kısa makat (anorektal) bölgesi hakkında bilgi vermem gerekir.

Basur makat bölgesinde genişleyen toplar damarlardır. Makat bölgesinde sağ tarafta 2 sol tarafta 1 olmak üzere 3 ana toplar damar mevcuttur. Ayrıca kişiden kişiye farklılık gösteren diğer ikincil toplar damarlar da vardır. Şekilde gösterildiği gibi ana toplar damarların (venlerin) pozisyonu şöyledir:

Basur tekrarlar mı? Toplar damarlar saat yönüne göre gösterilmiştir.
Basur tekrarlar mı? Toplar damarlar saat yönüne göre (3, 7, 11) gösterilmiştir.

Basur bazen sadece bir damarda bazen de birden fazla damarda aynı anda oluşabilir. Bazı durumlarda makat bölgesindeki bütün toplar damarlarda genişleme ve makatın iç duvarında sarkma olabilir (anal prolapsus).

Böylelikle ameliyattan sonra zaman sürecinde diğer toplar damarlarda da yeni basurlar oluşabilir. Bu yeni basurların en önemli sebebi ise ilk basur durumunda var olan yeme içme alışkanlıkları ve yaşam tarzının devam edilmesidir. Örneğin ameliyat sonrası devam eden kabızlık ve ıkınma durumu gibi.

Yetersiz müdahale yapılması

Anorektal bölge hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan hekim tarafından yapılan müdahaleler bazen yetersiz olabiliyor. Makat hastalıkları ile ilgili “Proktoloji” ve “Proktolog” terimleri de bu yüzden türemiştir.

Yetersiz müdahalenin temelinde yatan en önemli faktör ise makat bölgesine en az zarar riskinin elde edilmesi ve ameliyat sonra dışkı veya büyük abdest kaçırma riskinin akılda olmasıdır.

Çoğu zaman dışarıdan görünen basur kısmı aslında görünmeyen buzdağının sadece tepesidir. Hemoroidun %75 kısmı anal kanalın içerisindedir ve ancak anoskopi veya rektoskopi muayenesi ve ameliyat esnasında görülebilir.

🙂

Buzdağının tepesine yapılan müdahale elbette dağı ortadan kaldırmaz! Bu durumu şöyle de düşünebilirsiniz, bir balon düşünün, balonu ortadan kesin ve bir düğüm atın tekrar bolunu üfleyin. Balon yine şişecektir. Dolayısıyla yarısı veya bir kısmı alınan basur ve hemoroidler elbette zamanla tekrar şişip genişleyecektir!

Bitkisel tedavi uygulanması

Basur oluşumunun başlangıç evrelerinde (henüz ciddi şikayetlere neden olmadan) bitiksel bir çok tedaviye yanıt verebilir. Ancak daha önceki makalemde de anlattığım gibi ne yazık ki toplumumuzda var olan utangaçlık durumundan dolayı hastaların çoğu ilerleyen ve komplikasyonlu hemoroid durumu ile karşımıza çıkmaktadır.

basur tekrarlar mı

Bu gruptaki hastalara uygulanacak bitkisel ve diğer palyatif tedavilerin etkisi geçicidir ve hemoroidlerin tekrarlamasına neden olabilir.

Diğer Hastalıkların var olması

Bu çok önemli faktördür. Özellikle orta yaş ve yaşlı hastalarda basur ile benzer belirtiler verebilecek hastalıklar her zaman göz önünde bulunmalıdır.

İşte bu yaş gurubundaki hastalarda herhangi bir tedaviye başlamadan önce kalın bağırsak Kolonoskopi ile detaylı bir şekilde incelenmelidir. Basur ile karıştırılan diğer hastalıklar şöyledir anal fissüranal fistül, anorektal abseler, anal polipler, crohn veya ülseratif kolit hastalığı, anal şiğiller.

Dolayısıyla “Basur tekrarlar mı?” sorusuna yukarıdaki bilgiler dahilinde kısa bir yanıt vermemiz gerekirse: Hayır Basur veya Hemoroid yeterli tedavi sonrası tekrarlamaz. Yeni basur oluşabilir, yapılan müdahale yetersiz olabilir veya basur tanısı doğru olmayabilir. Op.Dr.Ertan BEYATLI

HEMOROİD (BASUR) TEKRARLAR MI?
HEMOROİD (BASUR) TEKRARLAR MI?
Posted in Sindirim Sistemi Hastalıkları

İlgili Yazılar