Adalet Çıkmaz Bir Sokaktır !!

Beğenirseniz paylaşın

Adalet kelimesi Arapça’dan dilimize geçmiştir. Türkçe bir kelime değildir. Kökeni adl, adil, adul, adalet. Sözlüklerde “türe” olarak geçer. Bana kalırsa Türkçe karşılığı yoktur.

Şimdi asıl konuya gelelim..

Adalet kelimesi toplumda hak, hukuk, eşitlik ve doğruluk kavramlarının karşılığı olarak düşünülür.

Semavi ve İbrahim-i dinlerde adalet kelimesinin çokça bahsi geçer. Neredeyse dünyanın temeli adaletin üzerine kuruludur diye anlatılır.

Sana birisi yumruk atsa, sen de bir yumrukla karşılık versen. İş bitmiştir. “Adalet yerini buldu” derler.

Birisi sokak ortasında seni soysa veya yaralasa, yakalanıp ceza alması “adaletin bir tecellisi” olarak bilinir.

Bunun gibi binlerce örnek verilebilir.

Peki gerçekte bütün bunlar adaleti ifade ediyor mu ??!!

Konumuza devam edelim..

Örnek -1: birisi bir hayvan öldürdü diyelim. Yakalandı ve bilmem kaç lira ceza ödedi. Sizce bu adil bir karar mı? Adalet bunun neresinde!!!

Örnek -2: diyelim ki birisi bir insan öldürdü. Tutuklandı ve hapse atıldı. 10, 100 hatta 500 yıl ceza yedi. Bu ceza ölen kişiyi geri getirir mi? Hayır. Peki bu adalet mi? Diyelim ki karşı taraf da bir kişi öldürdü. Göze göz, dişe diş ya. Peki bu ölen insan geri gelir mi? Hayır. İsterse bir değil on kişi öldürsün, o ilk ölen insan geri gelmedikçe boşuna. Sizce bu adalet mi?

Örnek -3: sanki birisi bir şeyler fısıldıyor. Duyabiliyorum. Diyor ki (adalet illa da bu dünyada olacak değil ki). Bunun ahireti de var hesap günü de var. Cennet de var cehennem de. Bunları herkes biliyor azizim..

Peki söyle sorsam.

Yine az önce verdiğim Örnek-2 durumundan. Diyelim ki katil öbür dünyada cezasını çekti ve cehenneme atıldı. Bu yine ölen o ilk insanı geri getirmez. Diyebilirsiniz ki ölen insan cennetle ödüllendirilir. Güzel hoş ama ölen insan kafirse ve cenneti hak etmiyorsa. İşin içinden çık çıkabilirsen.

Tarihe bakın bakalım. Mao 50 milyon insan öldürdü, Hitler 17 milyon insan öldürdü, Stalin 24 milyon insan öldürdü.

Bunların adil yargılaması bu dünyada olmadı. Peki öbür dünyada adalet nasıl tecelli edecek. O zaman şöyle bir soru ister istemez akla geliyor.

Bu adalet acaba hissedilebilir bir şey mi?

Adaletin karşılığı ceza, suç işleme, intikam duygusu mu?!!

Bu adalet nedir arkadaşım.

Gören, duyan ya da bilen var mı?!!

Dr. Ertan BEYATLI