Anasayfa / Gastrointestinal / AnoRektal Cerrahi / Hemoroid / TROMBOZE EKSTERNAL HEMOROİD (PIHTILI DIŞ BASUR)

TROMBOZE EKSTERNAL HEMOROİD (PIHTILI DIŞ BASUR)

tromboze basur
tromboze basur

Tromboze Eksternal Hemoroid, hemoroid pakesinin içerisinde pıhtı oluşma sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumu yaşayan hastalarda ani ve giderek artan ciddi makat ağrısı oluşur.

Tromboze Eksternal Hemoroid adından anlaşıldığı gibi Pıhtılı Dış Basur anlamına gelmektedir. Hastaların genelde uzun süren bir basur öyküsü mevcuttur.

Basurda neden pıhtı oluşur?

Uzun süre devam eden hemoroidlerde genişleyen damar içerisindeki kan akımı yavaşlar ve bazen pıhtı oluşumuna neden olur. Bu durumu tetikleyen en önemli faktörler ise aşırı kabızlık ve ıkınmadır. Bazen iç hemoroid nedeni ile ameliyat olan hastalarda ameliyat sonrası aşırı akınmaya bağlı pıhtılı dış hemoroid durumu da görülür.

Tromboze hemoroidler diğer nedenleri ise kan pıhtılaşması sorunları, hareketsizlik ve özellikle yaşlı hastalarda kalın barsak tümörleri ve divertiküller.

Pıhtılı Dış Basur - Tromboze Eksternal Hemoroid
Pıhtılı Dış Basur – Tromboze Eksternal Hemoroid

Tromboze Eksternal Hemoroid nasıl anlaşılır?

Bazı tromboze hemoroidler tamamen ağrısızdır ancak çoğu hastada ıkınma veya gelişen kabızlık sonucu makat bölgesinde ani ve şiddetli ağrı oluşur. Bazı hastalar oturamaz bazıları ise yürüyemez hale gelir. Daha önce makat bölgesinde var olan yumuşak ve sessiz memeler birden sertleşir ve hassaslaşır bazen koyu kırmızı veya mor renkte ve ceviz büyüklüğünde kitleler oluşur anal halkası etrafında.

Tedavi edilmeyen durumlarda ise hemoroid pakesi dışa doğru açılabilir. Tromboze Hemoroidun tanısı klinik muayene ile konulur. Nadiren anoskop muayenesi gerekir.

eksternal hemoroid dış basur
eksternal hemoroid dış basur

Tromboze Eksternal Hemoroid tedavisi nedir?

Şikayetlere neden olmayan durumlarda kan akımını düzenleyecek ve pıhtıyı giderecek çeşitli ilaçlar verilebilir. Ağrılı durumlarda kısa ve basit bir cerrahi müdahale pıhtının boşaltılması ve hemoroid pakesinin çıkartılması gerekir (hemoroidektomi)

©