Safra Kesesi Tembelliği ve Safra Çamuru

safra_camuruSafra kesesi (gallbladder) vücudumuzun safra deposudur. Karaciğerde üretilen safra sıvısı burada depolanır ve gerektiğinde ince barsaklara (duodenum) salgılanır. Normalde safra akışkan ve sıvı kıvamındadır. Zamanla ve bazı nedenlerden dolayı bu sıvı katılaşır ve beraberinde bir çok sıkıntı ve hastalıklara yol açar.

 

Normal Safra sıvısı → Safra Çamuru → Safra kumu ve kristalleri → Safra Taşı

Safra kesesinde oluşan çamurların ilk belirtileri terleme, titreme, üşüme, geğirme ve bulantıdır. Bir çok insan bu belirtiler olduğunda safra kesesi çamurundan endişelenebilir ancak bu belirtilerin bir çok hastalığın da ortak noktası olduğu unutulmamalıdır. Uzman doktor kontrolünde tanı ve takip yapılması çok önemlidir. Zaman kaybedilmeden ve Safra çamuru safra taşlarına dönüşmeden tedavi edilmesi  gerekir.

Safra Çamuru
Safra Çamuru

Safra kesesi çamurlarının artış gösterdiği dönemler gebelik, oruç, uzun süreli aç kalma hali vs. çamurların oluşmasına neden olmakla birlikte artmasına da neden olmaktadır. Bu durumların düzeltilip normal bir sürece geçilmesi halinde ilk olarak çamurda azalma sonrasında ise kayboluş görülecektir.

Safra Çamuru Tedavisi

Safra kesesinde oluşan çamurun giderilmesi için her zaman ameliyata gerek yoktur. Düzenli beslenme listesi, öğün atlamadan bir program halinde yemek yiyerek çamurların temizlenmesini sağlaya bilirsiniz.

Diyet ve ilaç tedavisine (örneğin ursodeoksikolik asit, ursofalk, ursactive) rağmen devam eden safra çamurları için cerrahi ameliyat gerekebilir.