♥ YouTube
Anasayfa / Gastrointestinal / Üst GİS / Safra Kesesi / Safra Kesesi Olmayanlarda Beslenme
safradiyet11

Safra Kesesi Olmayanlarda Beslenme

safra diyeti - safra kesesi ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli

Safra Diyeti. Safra kesesi alınmış bir kişi HANGİ besinleri sindirmekte güçlük çeker?

Safra kesesi taşı ameliyatı olan hastaların ameliyattan sonra aklına gelecek İLK VE EN ÖNEMLİ SORU ise bundan sonra neleri yemeliyim ve nelerden uzak durmalıyım ve hayatıma nasıl devam etmeliyim. Kısacası Safra diyeti nasıl olacak!

ilgili makale (Yeni 28.08.2018) : Safra Kesesi ameliyatı sonrası şikayetler (Postkolesistektomi Sendromu)

Bu makaleyi yazmanın ana sebebi ise bir çok hasta ameliyattan sonra bu soru hakkında ne ameliyat olduğu hastaneden nede doktordan yeterli ve tatmin edici bilgi alamamasıdır.

Nitekim size de bu makaleyi oku-yorsunuz 🙂

Yazıyı okuduktan sonra kafanıza takılacak başka soru varsa lütfen Safra Kesesi Facebook Grubumuzu inceleyin (>1000 üye mevcuttur) . Şimdiden geçmiş olsun.

Genel Faydalı Bilgiler

Safra diyeti

Önce çoğu hasta ve hasta yakını tarafından önemli bir bilgiyi paylaşmakta yarar vardır. İster kapalı (laparoskopik kolesistektomi) isterse açık safra kesesi taşı ameliyatında (bkz) Safra kesesi taşlarla birlikte vücuttan çıkarılır.

Ameliyattan sonra hastalar safra kesesi OLMADAN yaşamına devam eder. Yıllardır safra deposu görevini üstlenen safra kesesinin vücuttan alınması elbette ameliyat sonrası uyum sürecinde bazı sıkıntılara neden olabilir (bkz Safra Gastriti). Hastaların bu konu hakkında bilgi sahibi olması bu süreci en az sıkıntıyla atlatması mümkündür.

Yaşanacak bu rahatsızlıkların çoğu geçicidir 🙂

Bu rahatsızlıklar bazı hastalarda 3-4 ay bazılarında ise 9-12 ay devam edebilir. Ameliyattan sonra bazı hastalarda aşırı mide şikayetleri oluşabilir, bu durumlarda mide ülseri (bkz) veya erozif gastrit durumları gibi sıkıntılar endoskopi ile elenmelidir. Bazı hastalarda göbek kısmında port yeri insizyonel herni (bkz) durumu olabilir, bu durum cerrahi müdahale gerektirebilir.

Bu süre içerisinde safra üretimini uyaracak ve safranın karaciğerden barsaklara boşalmasına neden olacak yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir (Safra diyeti uygulanmalıdır). İlk haftalarda bu gibi gıdalar bol miktarda alındığı takdirde hastalarda sindirim sıkıntılarına yol açabilir örneğin karın ağrısı, şişlik, bulantı ve kusma.

Ayrıca belli bir süreye kadar (3-6 ay) gaz giderici ve sindirim kolaylaştıracak bazı ilaçların kullanılması da önemlidir. Bu makaleyi yazdıktan sonra bana gönderilen sorularda çoğu hastada bu ilaçların kullanılmadığını görüyorum. İlaçların en azından 2 ay kullanılması takdirde bu süreci daha rahat ve sıkıntısız bir şekilde atlatmanızda yardımcı olacağını düşünüyorum.

ŞİMDİ gelelim Safra diyetinin içeriğine, HANGİ yiyecekler ve içeceklerden uzak durmanız gerekiyor!

Safra diyeti

Özetle aşırı yağlı ve kızartmalı yiyecekler, soslar ve baharatlardan uzak durulmalıdır.

Öğün sayısı arttırılmalı ve miktarı düşürülmeli (Safra kesesi hastalarına sık-sık ve azar azar beslenme önerilir, örneğin 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli)

Safra Kesesi ameliyatla alınan hastalarda uygulanacak diyet listesi:

Serbest Besinler √  için Tıkla

Sakıncalı Besinler Χ için Tıkla

 

Safra Kesesi Facebook Grubu (>1000 üye) (Katıl)

Konuyla İlgili diğer Makaleler:

Safra Kesesi ameliyatı sonrası şikayetler (Postkolesistektomi Sendromu)

Safra Kesesi olmayanlar Kilo alır mı?

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır?

Safra Kesesi ameliyatı (yararları ve zararları)

©

634 Yorumlar

 1. Ali Riza Yigitbasi

  Sayin Hocam, ben Morbus crohn hastasiyim, üc defa ameliyat oldum. En son ameliyati Bagirsak dügümlenmesi nedeniyle 2013 yilinda oldum. 13.05.2018 tarihinde safra kesesi ameliyati ile safra kesem alindi. Simdi ise günde en az 8-10 defa ishalim var. Tamamen su gibi. Morbus crohn nedeniyle zaten sürekli ishalim vardi, fakat bu ishal cok degisik ve daha fazla tuvalete gidiyorum. Morbus crohn nedeniyle Stenose olmasina ragmen cok sik tuvalete gitme ihtiyacim var, hatta inkontinans derecesinde ishalim var. Bilginizi ve Yardimlarinizi arz ediyorum. Pesinen tesekkür ederim.

 2. Bahar ateşoğlu

  Merhaba hocam ben 2 ay önce laparoskopi ile safra kesesi ameliyatı oldum acaba oruç tutabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

 3. Yasemin karademir

  Iyi günler hocam hayırlı kandiller.1.5 sene önce yani doğumdan 5 ay sonra safra taşı ameliyatı oldum saframi aldılar.bugunde oruç tutayım dedim ama kusma.siddetli mide ağrıları.kramplar.agzimda ekşimsi şeyler cikmasi. Ishal mahvoldum.bana oruç tutabilirsin veya tutamazsın diye bisi diyen olmadi ne yapmam lazim

 4. Doktor bey milimetrik safra taşım ve Safra çamuru olduğunu öğrendim doktorum bir iki ay diyet yap sonra tekrar ultrason çekelim dedi.benim o an aklıma eni sonu ameliyat olan bir durum için neden böyle bir yol izlediğimizi sormak gelmedi.sizin düşünceniz nedir bu konuda?Açıkçası iki ayda yedi kilo verince ortaya çıktı ağrılarım ve ben bu süreçte yine zayıflarsam ve sancı oluşursa diye korkuyorum

 5. ben bir hafta önce ameliyat oldum safra diyetini kaç ay uygulamamız lazım hocam

 6. Annemin temmuz ayında safra taşı alındı ve bu arada göbeğindede fıtık olduğunu söyleyen doktor fıtık ameliyatıyla safra ameliyatını aynı anda yaptı şükür ameliyat iyi geçti ama ameliyat sonrası annemin sol bacağında kan pıhtılaşması oldu hala kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor ara ara karnı ağrıyor ayağında hala şişlikler var bu süre uzun değilmi hala annem neden ağrısı oluyorki annem 76 yaşında teşekkürler

  • bacakta gelişen pıhtılar safra kesesi ile ilgisi olmayan bir durumdur ve her genel anestezi ameliyatında görülebilir. karın ağrılarında azalma olması gerekiyor. kontrol açısından KFT ve batın ultrasonu yaptırmanızda yarar var. Ameliyattan önce veya sonra endoskopi yapıldı mı?

   • hayır yapılmadı annemde kalp büyümesi olmuş akciğere baskı yapmış tam bu rahatsızlığı için tadavi görürken bu ameliyatlar yapıldı annemin yıllar öncesinde safra kesesinde taş vardı annem ameliyattan korktuğu için son anda çok sancı yapınca safradan acilen ameliyat oldu hastanede 4 gün yattı o sırada bacağında kan pıhtılaşması oldu 1 hafta sonra bacak artık patlayacak gibi gergindi tekrar yatış yapıldı kan sulanması için sürekli ilaç verildi damardan 4 gün hiç kalkmadan yattı pıhtı kalbe sıçramasın dedi doktor annem şişlik geçmediği için korkuyor yine bacağım şişecek diye bide kalp için gittiğinde annemin vücudunda ödem olmuş annem 1 ayda 10 kilodan fazla ödem atmıştı ilaçlar sayesinde saygılar

    • bu durumda ilaçlarını düzenli kullanmalı (kan sulandırıcı ve ödem çözücü) ayrıca varis çorapları kullanmasında da yarar var.

     • sıkı olan bir çorabı bile giyemiyorki annem varis çorabı sıktığı için giyilebilirmi daha çok ağrı vermezmi bide bu ağrı olan yerler için annem fazla perhiz yapmıyor baharatdı yumurta tuz felan kullanıyor buda karın vede safranın yerinde ağrı yapıyor olabilirmi?

 7. Hocam merhaba annem yaklask 1 hafta oldu safra ameliyatı olalı kapali oldu. Annem ne yiyip ne icecek bize sadece baharat ve yağlı dendi ama cok fazla sey yaziyo internette ve ne zaman ayağa kalkacak?

  • yukarıda yazılan diyete uymasında yarar vardır. hastalar normalde ameliyattan 4-5 saat sonra ayağa kalkar, ertesi gün normal yürüyüşe başlar ve 48 saat içerisinde normal gündelik hayata döner. 72 saat içerisinde masabaşı işe dönebilir

 8. Hocam merhabalar.Annem 6 gün önce kapalı safra kesesi ameliyatı oldu.Şu an göbek çevresinde aşırı kaşıntısı var.Sebebi nedir ya da Ne yapmamız gerekir.Çok teşekkürler.

 9. Merhaba, yaklaşık 3 yıl önce safra kesesi ameliyatı oldum. Doktorum herhangi bir diyetten bahsetmedi. Anlattığınız gibi bir diyet uygulamadım. Sık sık göğüs kafesimin tam ortasında sabaha karşı dayanılmaz bir ağrı ile uykudan uyanıyorum. Ağrı hep bir noktada başlıyor ve bir karış etrafına yayılıyor. Bazen kısa bazen aralıklarla uzun sürüyor. Endoskopi yaptırdım ama ağrımın olduğu yerdeki nedeni bulamadılar. Başka yaptırabileceğim bir tetkik önerebilir misiniz?

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir