Safra Kesesi Ameliyatından Sonrası Neler Yenmeli ?Zemanta Related Posts ThumbnailSafra kesesi ameliyatla alındıktan sonra artık vücutta safra deposu görevini yerine getirecek bir organ (yani safra kesesi) bulunmadığında bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkların çoğu geçicidir, bazı hastalarda 3-4 ay bazılarında ise 9-12 ay devam edebilir.

sindirimBu süre içerisinde safra üretimini uyaracak ve safranın karaciğerden barsaklara boşalmasına neden olacak yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Özetle :-

  • aşırı yağlı ve kızartmalı yiyecekler, soslar ve baharatlar (bunu yerine tavuk ve balık yenmelidir)
  • kırmızı et, Koyun, ördek, kaz, domuz ve sığır
  • Yumurta (özellikle yumurtanın sarısı)
  • Tereyağı, pekmez, bal, reçel
  • Türk kahvesi, nescafe, Çıkolata, vb.
  • Gazlı ve alkollü içecekler: kola, fanta, gazoz, bira, şarap, rakı, vb.
  • Karnabahar, Lahana, Fasulye, Brokoli, ıspanak, bezelye ve mercimek
  • Yağlı Süt ve Süt ürünleri (yağsız ürünler tercih edilmelidir)
  • Kuru yemişler dışında her tür meyve yenebilir
  • Öğün sayısı arttırılmalı ve miktarı düşürülmeli (Safra kesesi hastalarına sık-sık ve azar azar beslenme önerilir, örneği 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli)

Bilgi Hattı
Facebook.com/genelcerrah
Tel: +90 507 486 2950
Randevu: +90 376 213 3010 - ( dahili: 1180, 2150 )

2.151

Hocam peki siz hangisini tavsiye ediyorsunuz safrayimi yoksa gaz ilacini mi icmesin simdiden tesekkur ederim

Hocam,annem 56 yasinda.acik ameliyat sebebi doktor boyle gerektigi icin yaptigini soylemis hiper.tansiyon hastasi .karaciger de leke .var.bobreginde tas vardi kirdilar.biraz kilosu da var…ameliyattan sonra fitik olabilirmi…kullandigi ilaclar kreon,pankreoflat,protinum…tansiyonilaci. Yumurta ne derece zararli….annem cabuk toparlanamadigi icin cok uzuluyor hocam simdiden tesekkur ederim

ameliyattan sonra kesi yerinde fıtıklaşma olabilir ve bu durum muayene ile anlaşılır. kreon ve pankreoflat benzer etkilere sahip ilaçlardır ve aynı anda kullanılmaz (ikisininde içeriği aynıdır ve birlikte kullanıldığında ciddi yan etkilere neden olur!). ameliyattan sonra yumurta en az 3 aya kadar yenmemeli çünkü ciddi ağrılara neden olur (bununla birlikte nescafe, türk kahvesi, yağlı kızartmalı yiyecekler, tereyağı, çikolata). ameliyattan önce var olan bir mide patolojisinin devam ettiğini (peptik ülser, gastrit, vb.) veya ameliyattan sonra safra reflüsüne bağlı Safra Gastritinin oluşabilme ihtimalinden dolayı Endoskopi yapılmasını öneriyorum. geçmiş olsun

Hocam,annem 5martta acik safra kesesi ameliyati oldu.ama hala sIkInTilari devam ediyor…tuvalette ilgili problemleri ,yemek aliskanliklari degistigi icin toparlanamiyor.cok halsiz…simdiden tesekkur ederim

annenizin yaşı kaç, neden açık ameliyat yapıldı? ek hastalığı var mı (şeker, tansiyon, vb.), ameliyat sonrası hangi ilaçları kullanıyor, kansızlığı var mı, ameliyat önceki şikayetleri devam ediyor mu yoksa farklı şikayetleri mi ortaya çıktı, daha önceleri gastrit mide ülseri var mıydı, ameliyat öncesi endoskopi yapıldı mı?

Sn.Ertan Bey
Daha önceden rahatsız etmiştim sizi kusura bakmayın lütfen , 2 ocak itibariyle safra kesesi ameliyatı geçirdim.Ama bağırsaklarım çalışmıyor.İlaç takviyesi aldığım zamanlar hariç,Yediklerimede dikkat ettiğim halde safra kesemin olduğu yerde ağrı ve şişlik hissetmekteyim.Doktorum en son Pankreofloat diye bi ilaç verdi yalnız o ilacı kullandığım halde şikayetlerim geçmedi.Yardımınıza ihtiyacım var ne yapabilrim bu ağrılardan kurtulup normal yaşantıma dönebilmek için ilginizden dolayı tekrar teşekkürler.İyi çalışmalar

Ebru hanım, 2 ocakta yapılan ameliyatın üstüne neredeyse 2.5 ay geçmiştir ve sizin şuanda şikayetlerinizin olmaması gerekirdi. ameliyatla ilgili komplikasyon gelişmiş olabilir. aşağıdaki tetkiklerin yapılmasını özellikle öneriyorum:
1-Batın USG tekrarı
2-Tüm batın BT
3- Karaciğer fonksiyon testleri : AST, ALT,ALP, LDH, GGT, Bilirubin, albumin, total protein.
4-ADBG
5-Hemogram
6-TİT
7-Üst GİS Endoskopisi

sonuçlarla birlikte durumunuzun değerlendirilmesi uygundur. Çınkırı’ya gelme imkanınız varsa bu testleri en kısa sürede burada yapılabilir. tekrar geçmiş olsun.

Teşekkür ediyorum Ertan Bey bu kadar kısa zamanda yanıtladığınız için …Çankırı ya gelme ihtimalim çok düşük ((( muhtemelen Ankara da tekrar doktoruma danışmam gerekecek.En kısa zaman bu tahlilleri yaptırıp tarafınıza da sonuçla ilgili bilgi vereceğim.İlginizde dolayı çok teşekkür ediyorum.İyi Çalışmalar ….

Hocam sırt ağrısı yazacağıma dırt ağrısı yazmışım kusura bakmayın yanlış olmuş