Safra Kesesi Ameliyatından Sonrası Neler Yenmeli ?


Safra kesesi alınmış bir kişi hangi besinleri sindirmekte güçlük çeker?

Safra kesesi taşı ameliyat olan hastaların ameliyattan sonra aklına gelecek ilk ve en önemli soru ise bundan sonra neleri yemeliyim ve nelerden uzak durmalıyım.

Bu makaleyi yazmanın ana sebebi ise bir çok hasta ameliyattan sonra bu soru hakkında ne ameliyat olduğu hastaneden nede doktordan yeterli ve tatmin edici bilgi alamamasıdır. Nitekim size de bu makaleyi okuyorsunuz..

Yazıyı okuduktan sonra kafanıza takılacak başka soru varsa lütfen tereddüt etmeden yorum kısmına yazın bizde yanıtlayalım.

sindirimÖnce çoğu hasta ve hasta yakını tarafından önemli bir bilgiyi paylaşmakta yarar vardır. İster kapalı (laparoskopik kolesistektomi) isterse açık kafra kesesi taşı ameliyatında Safra kesesi taşlarla birlikte vücuttan çıkarılır. Ameliyattan sonra hastalar safra kesesi olmadan yaşamına devam eder. Yıllardır safra deposu görevini üstlenen safra kesesinin vücuttan alınması elbette ameliyat sonrası uyum sürecinde bazı sıkıntılara neden olabilir. Hastaların bu konu hakkında bilgi sahibi olması bu süreci en az sıkıntıyla atlatması mümkündür. Yaşanacak bu rahatsızlıkların çoğu geçicidir, bazı hastalarda 3-4 ay bazılarında ise 9-12 ay devam edebilir.

Bu süre içerisinde safra üretimini uyaracak ve safranın karaciğerden barsaklara boşalmasına neden olacak yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Özetle aşırı yağlı ve kızartmalı yiyecekler, soslar ve baharatlardan uzak durulmalıdır. Tam liste için Tıklayın (Safra Kesesi Olmayanlar için Diyet)

Ayrıca belli bir süreye kadar (3-6 ay) gaz giderici ve sindirim kolaylaştıracak bazı ilaçların kullanılması da önemlidir.

* Safra Kesesi ameliyatından sonra Göbek Düşmesi Olur mu?

Paylaş

“Safra Kesesi Ameliyatından Sonrası Neler Yenmeli ?” üzerine 234 düşünce

 1. Merhaba doktor bey ben 17 gun once safra kesemi aldirdim ama safra kesemin oldugu yerde agri ve yanma var ne yapmam lazim Tesekkur ederim

  1. ameliyat kapalı mı açık mı? safra kesenizde taş var mıydı, ultrason raporu var mı elinizde? endoskopi yapıldı mı? şuanda hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

   1. Ameliyatim kapaliydi 3 tane16 ml tas vardi ultrasyon sonucu derken ameliyat oncesi var agri kesici haric bir ilac kullanmiyorum

  2. Ameliyatim kapaliydi 3 tane16 ml tas vardi ultrasyon sonucu derken ameliyat oncesi var agri kesici haric bir ilac kullanmiyorum

 2. Merhaba Ertan bey.
  Ben ameliyat olali 8-9 ay gibi oldu. Bazi dönemler agrilarim oluyor. Sanki safra kesesi mevcut dönemdeki gibi. Acaba yediklerimle alakali mi? Bu dönem sürekli sürer mi? Ne yapmaliyim? Tesekkürler.

  1. ameliyattan sonra ağrılar giderek azalır ve maksimum 9-12 ay sürer. 9 aya kadar şiddeti azalmayan ağrılarda diğer patolojiler aranmalıdır, örneğin ductus cycticusun uzun kesilmesi, koledokta yeniden safra taşı veya çamuru oluşması, mide ve duodenum hastalıkalrı, vb.

 3. 2011 yilinda safra kesem alindi ve surekli mide eksimesi yanmasi yasiyorum ve öğütemiyorum hic bi istedigimi yiyemiyorum ne yapmam lazim??

 4. 7 ay önce safrakesesi amaliyatı oldum çok çabuk açıkıyorum anlamıyorum kilo almaya başladım ve zor veriyorum hatta kaldım öyle beni korkutuyorlar bu ameliyattan sora çok kilo alırsın diye gerçekten amaliyatı sonrası yada bundan sonraki hayatımda kilo mı alıcam hep safrakesesi olmadan normal metabolizma çalışmazmı

 5. Ertan bey merhaba. Ben 19 şubat günü kapalı ameliyatla safra kesem alindi. Dun de taburcu ettiler. Ama yatıp kalkarken karnim agriyor bunun nedeni ne olabilir ve ne yapmam gerekiyor. Bide yatarken bel sırt agrilarim oluyor geceleri uyuyamiyorum.gaz sorunu için ne yapmam gerekiyor. Son olarak nasıl bir diyet yönetebilirsiniz? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>