Safra Kesesi Ameliyatından Sonrası Neler Yenmeli ?

Göbek Düşmesi için kesin ve kalıcı çözüm – Tıklayın

Safra kesesi taşı ameliyat olan hastaların ameliyattan sonra aklına gelecek ilk ve en önemli soru ise bundan sonra neleri yemeliyim ve nelerden uzak durmalıyım.

Bu makaleyi yazmanın ana sebebi ise bir çok hasta ameliyattan sonra bu soru hakkında ne ameliyat olduğu hastaneden nede doktordan yeterli ve tatmin edici bilgi alamamasıdır. Nitekim size de bu makaleyi okuyorsunuz..

Yazıyı okuduktan sonra kafanıza takılacak başka soru varsa lütfen tereddüt etmeden yorum kısmına yazın bizde yanıtlayalım.

bu makale ile ilgili yeni yorumları, safra kesesi ameliyatı ameliyat olan hastalardan güncel görüşleri buradan takip edebilirsiniz:

sindirimÖnce çoğu hasta ve hasta yakını tarafından önemli bir bilgiyi paylaşmakta yarar vardır. İster kapalı (laparoskopik kolesistektomi) isterse açık kafra kesesi taşı ameliyatında Safra kesesi taşlarla birlikte vücuttan çıkarılır. Ameliyattan sonra hastalar safra kesesi olmadan yaşamına devam eder. Yıllardır safra deposu görevini üstlenen safra kesesinin vücuttan alınması elbette ameliyat sonrası uyum sürecinde bazı sıkıntılara neden olabilir. Hastaların bu konu hakkında bilgi sahibi olması bu süreci en az sıkıntıyla atlatması mümkündür. Yaşanacak bu rahatsızlıkların çoğu geçicidir, bazı hastalarda 3-4 ay bazılarında ise 9-12 ay devam edebilir.

Bu süre içerisinde safra üretimini uyaracak ve safranın karaciğerden barsaklara boşalmasına neden olacak yiyecek ve içeceklere dikkat edilmelidir.

Özetler aşırı yağlı ve kızartmalı yiyecekler, soslar ve baharatlardan uzak durulmalıdır. Tam liste için Tıklayın (Safra Kesesi Olmayanlar için Diyet)

Ayrıca belli bir süreye kadar (3-6 ay) gaz giderici ve sindirim kolaylaştıracak bazı ilaçların kullanılması da önemlidir.

* Safra Kesesi ameliyatından sonra Göbek Düşmesi Olur mu?

Op.Dr.Ertan BEYATLI Hakkında

Türk Cerrahi Derneği Üyesi | Amerikan Gastroenteroloji Derneği | Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği | Amerikan Akademik Cerrahi Derneği | Amerikan Laparoendoskopik Cerrahlar Derneği>> daha fazla bilgi..

Kategori: Gastrointestinal Etiket: , , , ,
Safra Kesesi Ameliyatından Sonrası Neler Yenmeli ?” için 164
 1. Özge diyor ki:

  Merhabalar,
  Babama (73) ilk olarak ercp ile safra kesesinden cikip yolu tikayan tasi kirma islemi yapildi. 2 gun once de safra kesesi alindi. Ertesi gun taburcu olup eve geldik yemek sonrasi antibiyotik ve diger ilaclarin kullanimina basladik fakat babam cok agir bi sekilde kusmaya basladi acil servise goturduk ateş ve bilirubin degeri yuksek cikti. Eve geldik aksam yemek ve ilac sonrasi tekrar kustu… Simdi cok halsiz uyuklar halde yatiyor. Birazdan tekrar ilaclarini verecegiz. Antibiyotik sebep oluyor olabilir mi? Kan degerleri sonuclarini mail atabilirim isterseniz. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Teşekkürler.

  • ERCP işlemi sonrası bazen kolanjit ve pankeatit durumları oluşabilir ve ciddi kusmalar, ateş, ağrı ve karaciğer enzimlerinde yüksekliğe neden olabilir. antibiyotiklere bağlı çok ciddi bir kusma beklenmez. bu durumun anlaşılması için acilen tam kan, KFT, amilaz, lipaz ve batın USG yapılması lazım.sonuçları gönderirseniz size yardımcı olmaya çalışacağım: adres: https://www.facebook.com/genelcerrah

 2. ömerataç diyor ki:

  safrakesesinde 4 .5 cm polip ve bir kaçtane de minik polipler var. 2 yıldır 6 ayda bir ultrosonla kontrol ettiriyorum. hep ayni çıkıyor. yapacagınız tavsiye ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

 3. naz diyor ki:

  merhaba 8 aralıkta ameliyat oldum ameliyattan sonraki gün eve taburcu oldum evde sağ omuzuma ağrı vuruyor sanki omuzum tutulmuş gibi bazende nefes alırken nefesim sanki omuzuma çıkıyormuş gibi oluyor ve ağrı nefesimi verene kadar omuzumu zorluyor..18in de dikişlerimi aldırmaya gittiğimde doktoruma danışacağım ama bu normal mi yoksa hemen doktora gitmelimiyim. Teşekkürler böyle bir site ile bizlere yardımcı olduğunuz için..

  • kapalı safra kesesi ameliyatından sonra bazen karın içinde bir miktar CO2 gazı kalabilir ve diafragmada irritasyona neden olur. sağ karında ve omuzda ağrı, ara ara nefes darlığı ve batma bzen hıçkırığa da neden olur.

   • naz diyor ki:

    Teşekkür ederim söylediğiniz her şey şu an bende mevcut sanırım bir kaç hafta sonra geçecektir.. Çok teşekkürler yanıtladığınız için..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kategoriler