Safra Kesesi ameliyatı iyileşme süreci

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır

Safra Kesesi ameliyatlarında dikiş sayısı merak edilen ve tartışılan bir konudur. Bir çok hastanın kafasında aynı sorular var:

Bu sorular özetle şöyledir:

  • safra kesesi ameliyatında karın açılır mı?
  • safra kesesi ameliyatında atılan dikişlerin alınması gerekiyor mu?
  • safra kesesi ameliyatından sonra ne zaman banyo yapabilirim?
  • iyileşme süreci ne kadar?
  • safra kesesi ameliyatı sonrası kaç gün rapor verilir

Bu soruların cevabı yapılan ameliyatın açık veya kapalı olmasına göre değişiklik gösterebilir. Şimdi gelin hep birlikte bu soruları cevaplayalım 🙂

Kapalı safra kesesi ameliyatları karında açılan 4 ayrı delikten (port) gerçekleştirilir. Göbekte 10mm çapında bir (altında veya üstünde), göğüs kafesinin altında orta hatta 5mm çapında bir,  sağ kaburganın altında iki adet 5mm’lik delik. Ameliyat sonrası bu ufak delikler emilebilir veya emilmeyen dikişlerle kapatılır.

Genelde göbekte 2-3 dikiş, göğüs kafesinin altında 2-3 dikiş ve kaburga altında birer dikiş olmak üzere ortalama toplam 6-8 dikiş atılır. Kapalı ameliyatlarda dikişler bir hafta sonra alınır ve banyo yapılabilir.

Açık safra kesesi ameliyatlarında karnın sağ üst tarafında veya bazen orta hatta yapılan uzun bir kesi (yaklaşık 8-15cm) ile gerçekleştirilir.  Açık ameliyatlarda karın ön duvarının tüm tabakaları kesilir ve karın boşluğu açılır. Ameliyat sonrası yara yeri ayrı ayrı tabakalar halinde kapatılır.

Bu konuda cerrahın insiyatifine ve hastanın durumuna göre çok farklı yöntem ve dikişler uygulanabilir. bu dikişlerin bir kısmı özellikle karın iç zarına (fasya) atılanlar kalıcı dikişlerdir. Ciltaltında atılan dikişler genelde emilebilen türden olur ve alınması gerekmez. Dış deriye atılan dikişlerin sayısı iseyaranın uzunluğuna göre ve ameliyatın durumuna göre değişebilir. Karın iç zarında yaklaşık 10-15, ciltaltına yaklaşık 10-15 ve cilde yaklaşık 15-20 dikiş olmak üzere toplam 25-35 dikiş atılır. Karı duvarı tam kat kesildiğinden dolayı ciltteki dikişler daha uzun bir süre sonra (10-12 gün) alınır.

Normal şartlarda kapalı safra kesesi ameliyatından sonra hasta 5 saat sonra ayağa kalkar ve yemek yemeye başlar, 24 saat sonra yürüyüş, ve 72 saat sonra masa başı iş yapmaya başlar.

Açık safra kesesi ameliyatından sonra ise hasta 8 saat sonra ayağa kalkar, 24 saat sonra yürüyüş ve 7-10 gün sonra masa başı iş yapmaya başlar.

Safra Kesesi ameliyatı iyileşme süreci 1

Safra Kesesi Facebook Grubu (>1000 üye) (Katıl)