♥ YouTube
Anasayfa / Gastrointestinal / Üst GİS / Safra Kesesi / Safra Kesesi ameliyatı iyileşme süreci
Safra kesesi ameliyatı, açık,kapalı

Safra Kesesi ameliyatı iyileşme süreci

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır

Safra Kesesi ameliyatlarında dikiş sayısı merak edilen ve tartışılan bir konudur. Bir çok hastanın kafasında aynı sorular var:

Bu sorular özetle şöyledir:

 • safra kesesi ameliyatında karın açılır mı?
 • safra kesesi ameliyatında atılan dikişlerin alınması gerekiyor mu?
 • safra kesesi ameliyatından sonra ne zaman banyo yapabilirim?
 • iyileşme süreci ne kadar?
 • safra kesesi ameliyatı sonrası kaç gün rapor verilir

Bu soruların cevabı yapılan ameliyatın açık veya kapalı olmasına göre değişiklik gösterebilir. Şimdi gelin hep birlikte bu soruları cevaplayalım 🙂

Kapalı safra kesesi ameliyatları karında açılan 4 ayrı delikten (port) gerçekleştirilir. Göbekte 10mm çapında bir (altında veya üstünde), göğüs kafesinin altında orta hatta 5mm çapında bir,  sağ kaburganın altında iki adet 5mm’lik delik. Ameliyat sonrası bu ufak delikler emilebilir veya emilmeyen dikişlerle kapatılır.

Genelde göbekte 2-3 dikiş, göğüs kafesinin altında 2-3 dikiş ve kaburga altında birer dikiş olmak üzere ortalama toplam 6-8 dikiş atılır. Kapalı ameliyatlarda dikişler bir hafta sonra alınır ve banyo yapılabilir.

Açık safra kesesi ameliyatlarında karnın sağ üst tarafında veya bazen orta hatta yapılan uzun bir kesi (yaklaşık 8-15cm) ile gerçekleştirilir.  Açık ameliyatlarda karın ön duvarının tüm tabakaları kesilir ve karın boşluğu açılır. Ameliyat sonrası yara yeri ayrı ayrı tabakalar halinde kapatılır.

Bu konuda cerrahın insiyatifine ve hastanın durumuna göre çok farklı yöntem ve dikişler uygulanabilir. bu dikişlerin bir kısmı özellikle karın iç zarına (fasya) atılanlar kalıcı dikişlerdir. Ciltaltında atılan dikişler genelde emilebilen türden olur ve alınması gerekmez. Dış deriye atılan dikişlerin sayısı iseyaranın uzunluğuna göre ve ameliyatın durumuna göre değişebilir. Karın iç zarında yaklaşık 10-15, ciltaltına yaklaşık 10-15 ve cilde yaklaşık 15-20 dikiş olmak üzere toplam 25-35 dikiş atılır. Karı duvarı tam kat kesildiğinden dolayı ciltteki dikişler daha uzun bir süre sonra (10-12 gün) alınır.

Normal şartlarda kapalı safra kesesi ameliyatından sonra hasta 5 saat sonra ayağa kalkar ve yemek yemeye başlar, 24 saat sonra yürüyüş, ve 72 saat sonra masa başı iş yapmaya başlar.

Açık safra kesesi ameliyatından sonra ise hasta 8 saat sonra ayağa kalkar, 24 saat sonra yürüyüş ve 7-10 gün sonra masa başı iş yapmaya başlar.

Safra Kesesi Facebook Grubu (>1000 üye) (Katıl)

©

79 Yorumlar

 1. Merhabalar annem ameliyat olalı 2 yıl oldu şimdi göbeğinden inçe ince ip gibi bişeyler çıkıyor. Bu nedir normal midir? Ya da daha önce böyle bişey duydunuz mu?

 2. Merhaba doktor bey kapalı safta ameliyatında ic dikiş var midir 1 hafta once ameliyat oldum 1 yaşında kızım var zaman zamana kucağıma almak zorunda kaliyorum sorun olur mu??

 3. Hiç ağrım sızım mide bulantim yoktu sadece 10 mm taşım vardi neden ameliyat ettiler beni çok kötü ruh halim durduk yere ameliyata alındim anlamadim bile

 4. Dikiş yerlerimde ağrıların çok fazla,hareket edemiyorum.

 5. Merhaba Ertan,ben 23 yaşındayım ve safra kesesi ameliyatı oldum.
  Ağrım cok fazla var ve kesinlikle hastanemden memnun değildim doktoruma soru bile soramadim.bunun şoku daha fazla. Ben ameliyat sonrası ne yapmalıyım bilemiyorum dikişlerim çok fazla contractubex mi kullanmaliyim iz kalsın istemiyorum psikolojik olarak mahvoldum. Ağrıların dinmiyor sürekli gaz oluyor,gaz için bir ilaç bile yazilmadi.

 6. Merhaba hocam ben 3 ağustosta kapalı kese ameliyat oldum gun gun iyi hissediyorum ama baş dönmesi göz kararması ameliyatın ertesi gununden buyana geçmiyor sebebi ne olabilir teşekkür ederim

 7. hocam dikiş yerlerinin ağrıları kaç güne geçer

 8. Merhabalar hocam iyi akşamlar annem 82 yaşında yarın safra kesesinden ameliyat olacak doktoru büyük ihtimalle kapalı başlayım açık ameliyata dönme oranı yüksek dedi yaş itibariyle bi sakıncası olurmu teşekkürler

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir