Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır?

Safra Kesesi ameliyatlarında dikiş sayısı merak edilen ve tartışılan bir konudur. Bir çok hastanın kafasında aynı sorular var:

safra kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır?

 • safra kesesi ameliyatında karın açılır mı?
 • safra kesesi ameliyatında atılan dikişlerin alınması gerekiyor mu?
 • safra kesesi ameliyatından sonra ne zaman banyo yapabilirim?

Bu soruların cevabı yapılan ameliyatın açık veya kapalı olmasına göre değişiklik gösterebilir.

 

Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır
Safra Kesesi ameliyatında kaç dikiş atılır

Kapalı safra kesesi ameliyatları karında açılan 4 ayrı delikten (port) gerçekleştirilir. Göbekte 10mm çapında bir (altında veya üstünde), göğüs kafesinin altında orta hatta 5mm çapında bir,  sağ kaburganın altında iki adet 5mm’lik delik. Ameliyat sonrası bu ufak delikler emilebilir veya emilmeyen dikişlerle kapatılır. Genelde göbekte 2-3 dikiş, göğüs kafesinin altında 2-3 dikiş ve kaburga altında birer dikiş olmak üzere ortalama toplam 6-8 dikiş atılır.Kapalı ameliyatlarda dikişler bir hafta sonra alınır ve banyo yapılabilir.

Açık safra kesesi ameliyatlarında karnın sağ üst tarafında veya bazen orta hatta yapılan uzun bir kesi ( yaklaşık 8-15) ile gerçekleştirilir.  Açık ameliyatlarda karın ön duvarının tüm tabakaları kesilir ve karın boşluğu açılır. Ameliyat sonrası yara yeri ayrı ayrı tabakalar halinde kapatılır. Bu konuda cerrahın insiyatifine ve hastanın durumuna göre çok farklı yöntem ve dikişler uygulanabilir. bu dikişlerin bir kısmı özellikle karın iç zarına (fasya) atılanlar kalıcı dikişlerdir. Ciltaltında atılan dikişler genelde emilebilen türden olur ve alınması gerekmez. Dış deriye atılan dikişlerin sayısı ise yaranın uzunluğuna göre ve ameliyatın durumuna göre değişebilir. Karın iç zarında yaklaşık 10-15, ciltaltına yaklaşık 10-15 ve cilde yaklaşık 15-20 dikiş olmak üzere toplam 25-35 dikiş atılır. Karı duvarı tam kat kesildiğinden dolayı ciltteki dikişler daha uzun bir süre sonra (10-12 gün) alınır.

whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Op.Dr.Ertan BEYATLI

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


61 Yorumlar

 1. Ömer Faruk Erdil

  Hocam hayırlı günler annem 50 yaşında son ana kadar ilerlemiş hastalığı safra kesesinde iltihap taş oluşmuş ameliyat oldu çok şükür şimdi durumu iyi , ağrısı dışında . Hocam annem aynı zamanda şeker hastası yaraları iyileşmeme durumu var mı ? varsa ne yapılabilir ? veya hızlı iyileşmesi için elimizden ne gelebilir ? Eğer iyileşmeme durumu varsa çaresi varmıdır? Sağolun hocam teşekkürler hayırlı günler dilerim

 2. Mrb ben 2 sene oldu açık safra kesesi ameliyatı oldum son zamanlar yemek yedikten sonra acil büyük abdest te çıkmam gerekiyor yemek arasında dahi oluyor, sıkıntı varmı acaba ??

 3. Merhaba doktor bey safrakesesi kapalı ameliyatı oldum 40 saat oldu şu an itibarı ile bende aşırı bulantı mevcut ve titreme ayaklarımın çekilmesi uykuya dalamama gibi.vs durumlar oldu bunun sebebi nedir çorba ve yogurt.diyeti uyguluyorum bu süreçte ama yedigimi de cikarıyorum 5 dak sonra bu.beni.ağrılarimin oldugundan.dolayı birde kusma beni mahvetti Teşekkür Ederim cevabınız için simdiden

  • bazen kapalı ameliyattan sonra gastrik staz durumu olabilir yani mide ve barsaklar geçici bir süre tembelleşir veya tamamen hareketsiz hale gelebilir. bu süreçte çok fazla yiyecek içecek tüketmemeniz önerilir. su tüketimini ihmal etmeyin ayrıca mutlaka düzenli hareket yürüyüş yapın. ayrıca verilen ilaçları düzenli kullanın. geçmiş olsun

 4. Foto 20170505_230325

  Mrb hocam 1 ay oldum hobek fitogi ve safra kesesi ameliyati olali ama gobegimde ve ust dikistete boyle siyah sert birsey var nedir bu hpcam acaba iltihap kapmis olabilirmi cok endiseleniyorum tesekkurler..

  • görüntünün net olmaması ile birlikte fotoğrafta vicryl türünden diliş görünüyor ve emilir dikiş türüdür yani alınmasına gerek yok. Göbek kısmında görüntü bozukluğu olabilir ve ileride revizyon gerektirebilir bir duruma yol açabilir

 5. Foto 14939277349061380405078

  Merhaba doktor bey yaklasik 3 hafta once safra kesesi kapali ameliyat oldum.Aciklan deliklerde fotografta gonderdim ip gibi seyler varasilmak istemiyorum icte bi zarar verir die.Sekil bakimindan bozukluk oluyor.Bu hep boyle mi kalacak.Ne yapmam lazim.

 6. merhaba Hocam ben 26 yaşındayım iki hafta önce safra kesesi ameliyatı oldum. Safra diyeti verildi ama ben diyete çok riayet edemiyorum dolayısıyla karın ağrısı bulantı ve diyare oluyor. Safra diyetine uymamamın başka bir sakıncası var mı bunlar dışında, yani başka bir hastalığa yol açar mı?

 7. Merhaba hocam.Kayınvalidem de 1
  temmuzda kapalı ameliyat oldu.üstteki yara iğlesmedi doktoru 2 günde bir pansuman yapin dedi .Yapiyoruz ama doğrumu yapiyoruz bilmiyom.Yara ice doğru derin oraya kadar ulaşmiyoki batikonu gazli beze dokuyorum yaraya suruyoruz ama iceri kadar süremiyoruz bence.

 8. Sayın Hocam merhaba,ben 1 Haziranda safra kesesi ameliyatı oldum.Dikişlerim dün alındı,size göbek bölgemin fotoğrafını yolluyorum,iç kısımda hafif bir ıslaklık var.Antibiyotiğim bugün bitti.iltihabik bir durum var mı ve batikon ya da başka birşey kullanmam gerekir mi? Teşekkür ederim.

 9. hocam ben 33 yasındayım 4 ay önce safra kesemde 2adet 13mm tas oldugu soylendi ameliyattan korkuyorum baska caresi varmı 1 haftadır agrım ve şişkinligim var şimdiden tesekurler

  • safra kesesi vücudun safra deposudur ve bu nedenle alınması konusunda mutlaka sağlıklı bir karar verilmelidir çünkü ameliyatın etkileri ömür boyu kalıcı olacak. doğru karar için birçok kriter vardır ve hastadan hastaya çok ciddi farklılık gösterir. özet olarak her safra taşı için ameliyat gerekmediği gibi birçok yanlış kararla yapılan ameliyatlarda ciddi sıkıntılar meydana gelmektedir. dolayısıyla her hasta için ayrı ve özgün değerlendirme şart !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir