♥ YouTube
Anasayfa / Gastrointestinal / Mide / Safra Gastriti – Belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Safra Gastriti – Belirtileri, sebepleri ve tedavisi

Safra Gastriti

Safra Gastriti veya diğer adıyla Alkalen Reflü Gastrit tüm gastrit vakaları arasında %5-10 oranında görülen bir gastrit tipidir.  Karaciğerde üretilensafra sıvısı bu gastritin oluşmasına neden olmaktadır.

Safra kesesi ve safra yollarındaince barsakların başlangıç kısmına (Duodenum) akan safra sıvısı oradan midenin alt kapağından (Pylor) geri dönerek mideye geçer ve mukozada hasar ve inflamasyona yol açarak gastrite neden olur.

Safra sıvısının ince barsaklardan mideye geri dönmesine (reflü) neden olan birçok faktör bulunmaktadır ancak ana mekanizma safranın fazla miktarda üretilmesi ve katılaşması (safra çamuru) , depolanmaması (safra kesesi ameliyatından sonra) veya üretilen safranın ince barsaklardan rahat bir şekilde ilerleyememesine bağlıdır.

Safra Gastritin Belirtileri Nelerdir ?

Diğer asit gastritlerle hemen hemen aynı belirtilere sahip olmakla birlikte hastalarda ayrıca safra kusması, geçirilmiş safra kesesi ameliyatı, safra kesesi tembelliği (kolesistopati), safra çamuru veya safra kesesi taşı ve polibi (Safra Kesesi Polipleri) hikayesi olabilir.

Safra Gastritin Teşhisi Nasıl Konulur?

Safra Gastriti bir endoskopik tanıdır; yani klinik bulgulara dayanarak tanı konulmaz. Tanı ancak endoskopi (Özofago-gastro-duodenoskopi) aracılığıyla konulur.

Safra Gastritin Tedavisi Nedir?

Safra (Öd) Gastriti

Safra reflüsü ve gastiriti yaşayan bir çok hastanın tanı ve tedavi sürecinden memnun kalmadığını görüyorum. Bazı hastalarda denenmedik ilaç kalmamıştır.

Safra Gastriti diğer asit gastritlerin aksine aklali olan safra sıvısından kaynaklandığı için tedavi yöntemi de farklılık göstermektedir.  Çoğu hastalarda endoskopi yapılmadan asit gastriti tedavisi uygulandığı için bu hastalar tedaviden istenilen sonucu alamazlar ve zamanla kronik atrofik gastrit bulguları gelişir.

Endoskopi sonrası konulan tanılarda hastalara doğru tedavi seçeneği sunulur. Asit gastrit vakalarında yaygın olarak kullanılan mide koruyucu ilaç (örneğin proton pompa inhibitörleri) tek başına Safra Gastritinde kullanımı yetersiz olduğu gibi bazı durumlarda da kullanılması gereksizdir.

Uzun süre medikal tedaviye yanıt veremeyen durumlarda cerrahi müdahale söz konusu olabilir. Yapılacak müdahalenin ana amacı safranın mideye geçişini engellemek veya azaltmaktır. Bunun için birçok bypass cerrahi tekniği mevcuttur ve hastanın durumuna göre en verimli yöntem belirlenir.

©

101 Yorumlar

 1. Fikret Uluçay

  Hocam kolay gelsin.Geçen sene Transit Bipatasyon operasyonu geçirdim.Son 2 aydır midem çok kazınıyordu.Endoskopim yapıldı ve Midede bol miktarda safra Alkelen Gastrit olduğu saptandı.Pantpas Dicetel ve Kreon verildi.Ancak durum halen aynı.Sizin önerebileceğiniz bir tedavi varmıdır.Saygılar.

  • bu gibi uygulamalar henüz deneme aşamasındadır ve kısa veya uzun vadeli yan etkileri henüz tespit edilmemiştir. ayrıca tıbbi kitaplarda bu operasyondan bahsedilmemektedir dolayısıyla standart bir tedavisi ve takibi yoktur. Bu durumu en doğru bir şekilde kendi özel hekiminizle paylaşmanızı öneririm.

 2. Doktor bey merhaba .2 ay once safra kesei ameliyati oldum bir sorunum yoktu fakat sabah mide bulantisi ile sari renktr safra geldi bu bir sorunmudur yardimci olursaniz tesekkurler

  • 1-2 defaya mahsus böyle sıkıntıların yaşanması doğaldır özellikle ameliyattan sonra ilk bir yıl içerisinde. öuhtemelen safra üretimini fazla miktarda uyaracak gıdalar tüketmişsiniz. geçici bir sorun olduğunu düşünüyorum endişe etmenize gerek yok 🙂

 3. mrb hocam bende sürekli bulantı oluyor her sabah safra kusuyorum bi çözümü yok mu endeskobi yaptırdım safra kesesinde sıvı kaçağı var dedi doktor

 4. Merhaba doktor bey ben 2 ay önce safra kesesi ameliyatı oldum doktor ameliyattan sonra bi antibiyotik bi lansor verdi 1 ay mide koruyucuyu kullandım bi şikayetim yoktu 20 gün kadar da hiç ilaçsız rahattım. Geçen günlerde başka bi hastalığım sebebiyle antibiyotik kullanmaya başladım o günden beri boğazımda yanma hissi var antibiyotik bitti ama şikayetim geçmedi tüm gün boyunca bu sorunu yaşıyorum bu durum geçici midir şuan tekrar lansor kullanmaya başladım ama bi faydası olmuyor

 5. iyu gunler.iki ay once safra ameliyati oldum.sikayetlerim(göğsün ortasından hafif sagda baski, bogazda yanma,hazimsizlik, midem hep doluymus hissi ve su bile icsem gegiriyorum) doktorum nexium,antepsin ve ursactive verdi.benim sorum vucudum safra kesesizlige alistigi zaman mi mideme safra gelmesi kesilecek?doktorum 3 ayda iyilesebilir dedi.sizin benim durumumda olan hastalariniz ortalama kac ayda iyilesti?

 6. 9 ay oldu mide ağrısı çekiyorum 3 kere endoskopi yaptılar kronik gastrit çıktı ilk ikisinde son endoskopi de alkalen reflü gastrit çıktı safra sıvısı mideye geri kaçıyormuş antibiyotik tedavisi gördüm 10 gün bide gece yatmadan önce ursaktive 2 tane ilk 20 gün iyiye gittim sonrasında hergün aynı ağrılar bir tavsiyeniz varmı gun boyu iskence ediyor bi care

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir