♥ YouTube
Anasayfa / Gastrointestinal / AnoRektal Cerrahi / Oturma Banyosu nedir, ne zaman ve nasıl yapılır

Oturma Banyosu nedir, ne zaman ve nasıl yapılır

oturma banyosu nedirOturma banyosu hangi durumda önerilir?

Makat bölgesinin hemoroid (basur), makat çatlağı (makat yırtığı, anal fissür), makat fistülü, makat apsesi, makat bezleri iltihabı, makat sarkması vb. sorunlar veya ameliyatları sonrasında özellikle ağrıyı azaltmak ve ayrıca yara iyileşmesine katkıda bulunmak amacı ile hastalara oturma banyosu önerilir.

Oturma Banyosu nasıl yapılır?

Oturma banyosu, leğen veya küvet içinde sıklıkla yapılırken, sadece bu amaçla geliştirilmiş ve klozet içine oturan özel plastik oturma küvetleri vardır. Bu oturma küvetlerinin avantajı; hem gereksiz su tüketimini önlemeleri ve hem de hastanın çömelmesine gerek bırakmamalarıdır. Oturma banyosunu hastanın 15-20 dakika süre ile dirseğini yakmayan ısıdaki ılık suyun içine oturarak ve günde 2-6 kez gerçekleştirmesi uygundur.

Hastaların oturma banyosunu ne kadar sık yaparlarsa, o denli rahatladıkları gözlemlenmektedir. Ancak, Lang ve ark. 2011 yılında dört ayrı randomize kontrollü çalışmayı inceledikleri araştırmalarında, oturma banyosunun makattaki ağrıyı azaltmada ve makat çatlağında yara iyileşmesinde pek katkısının olmadığı vurgulanmaktadır.

Suyun ısısı nasıl olmalıdır?

Suyun kaynar düzeyde olması, makat bölgesinde ödem yaparak ağrıyı arttırabilir. Suyun 38o C ısıda (ılık su) olması hastaların makat basınçlarının en düşük olduğu ve bu şekilde rahat ettikleri tespit edilmiştir.

Riski var mı?

 • Aşırı sıcak ve buharalar çıkan su ile oturma banyosu yapanlarda makat bölgesinde yanıklar gelişebilmektedir.
 • Çok soğuk su ile yapılan banyolar, makat kaslarındaki spazmı arttırabilir.
 • Makat bölgesindeki Herpes enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.

Oturma banyosunda suyun içine ilaç koymaya gerek var mıdır?

Bu çok sık olarak gündeme gelen bir konudur. Bazı oturma banyolarının içine alkollü solüsyonlar (Rivanol vb.), iyotlu solüsyonlar (Batticon®, Betadine®, batikonlu su vb.), soda veya tuz eklenmesini önerenler vardır. Deniz suyunun, makat bölgesindeki yaraların iyileşmesini belirgin şekilde hızlandırdığı gözlemlenmektedir.

Oturma banyosu suyunun içine iyotlu solüsyonların eklenmesi yara iyileşmesini geciktirebilirler. Alkollü solüsyonlar ise bazı mikropların orada sabit kalmasına neden olarak sorun yaratabilirler. En pratik olan sade ılık çeşme suyu ile oturma banyosunu gerçekleştirmektir.

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmenin etkisi nedir?

Makat bölgesi hastalıklarında denize girmek çok olumlu katkılar sağlar ve yara iyileşmesini belirgin şekilde hızlandırır. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında ameliyat olan hastalarda denize girmek ve uzun süreli kalmak yarar sağlar. Ancak, fazla soğuk deniz suyunun makatta spazm yapacağını bilmekte yarar vardır. Denize girme imkanı olmayan hastaların havuza girmesi söz konusu olabilir.

Havuza veya denize girince yara mikrop kapar mı?

Makat bölgesi ameliyatları sonrasında hastaların havuza veya denize girmesi sonrasında hastaların çok büyük bir bölümü yaranın mikrop kapacağı endişesi taşırlar. Denizdeki tuzlu suyun yara iyileştirici etkisi yadsınamaz ve zaten bol miktarda mikrop içeren ve vücudun en kirli bölgelerinden birisi olan makat bölgesinin güçlü bir antiseptik olan klor içeren havuz suyu veya deniz suyundan mikrop alması söz konusu olmaz.

Oturma Banyosu
Oturma Banyosu

Oturma banyosu sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Makat bölgesinde dışkı artıklarının birikmesi, makatta huzursuzluk ve makat kaşıntısına neden olabilir. Makat bölgesini ılık su ile sabah ve akşam yıkamak (taharetlenme) ve böylelikle ter ve dışkı artıklarından bölgeyi arındırmak gerekir.

Ardından, nemli tuvalet kağıdı veya nemli bir bez ile nazik bir şekilde mümkünse sadece temas ettirmek sureti ile, makatı kurulamak gerekir. Normal tuvalet kağıdı kullanımından ve makat bölgesinde kaşınan bölgeye hoyrat sürtünme hareketlerinden kaçınmak gerekir.

Her işlemden sonra enfeksiyondan korunmak için, küvetin içi güzel bir şekilde temizlenmelidir. Bazı kişilerde 10 dakikadan fazla oturma banyosundan oturma sonucunda baş dönmesi olabilmektedir, bu nedenle özellikle ilk uygulamalarda hastaya ikinci bir kişinin refakat etmesi yararlı olacaktır.

Oturma banyosunda hangi doğal yöntemler tercih edilmektedir?

Makat hastalıklarında oturma banyosu amacı ile kullanılan en doğal yöntem, sade ılık çeşme suyu veya deniz suyu kullanımıdır. Bu amaçla, oturma banyosu içine deniz suyu, papatya suyu veya kaynatılmış kuru incir veya patlıcan sapı suyunun eklenmesinin yararlı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, bir pamuğa sürülen zeytinyağının makat bölgesine sürülmesinin yararları vurgulanmaktadır.

©

48 Yorumlar

 1. Slm hocam vallahi kendi inkanlarim la hemorid den kurtuldum iltapda da gitti ama 10 gün cektim doktora gitmedim

 2. Merhaba hocam bundan 8 yıl öncede bu rahatsızlık tekrarladı geçenlerde yine tekrarladı doktor devlet hastanesine hemoroid değil dedi nedir diye sordum Ayse yapmış dedi amma velakin 6 gün oldu 1500 lük antibiyotik fitil.merhem ve ağrı kesici bir sonuç alamadim ağrım hala devam ediyor ve yürüyemeyecek derecede ağrı var.ağri kesici iğne vurdurduğumda rahatladım.sizce bu antibiyotik ve ilaçlarla ne zaman sürede geçer saygılarımla

 3. Iyi aksamlar hocam 5 seneden beri dış hemorid var buyuk abdesemi yaparken 3 rane meme cikiyordu elimle kremliyip icine itiyordum rahat oluyordum arada sirada kanamam da oluyo 3 gun once baya şişlik cikti icine de girmiyo ufak bi agrim oluyo sürekli oturma banyosu yapiyom daflon kullaniyorum eczaneden ihtamol merhemi aldim bunlar gecirir mi bana yardimci olun ameliyat da olmak istemiyorum

 4. Bahrullah Gündoğan

  Hocam Merhaba Üroloji doktorum bana oturma banyosu önerdi. Ürolojik rahatsızlıklar için uygulama şeklinde bir fark var mıdır?

 5. Fotoğraf

  Merhaba hocam yaklaşık 12 gün önce dış hemoroid ameliyatı oldum fakat Halen tuvalete çıktığımda aşırı bir ağrı ve yanma oluyor 3 adet 2si büyük dış pake alındı. Resimde görüldüğü gibi sol tarafta bir tane meme var buna elimi süremiyorum aşırı ağrı yapıyor. Bunu sebebi nedir hocam. İyi çalışmalar

 6. Selam hocam. Şu an okul için yurtdışındayım. İlk senem. Altı ay önce ilk geldiğimde ciddi kabızlık yaşadım birkaç hfta devm etti . Zaman zaman kanamalar oluyordu büyük abdest sırasında. Sonra kendiliğinden geçti. Birkaç gündür kabızlık yine başladı. Şu an anüs bölgemde ağrısöz konusu. Bazen tuvaletimi yapabilmek için elim ile basınç uygulamak durumunda klıyorum anüs çevresine ki böylece biraz daha kolay görebileyim hacetini.
  Sizce sorunumne olabilir, ne önerirsiniz?
  Teşekkürler

 7. Hocam uc gun arayla anusumde kasinti oldu ve azicikta akinti var endise etmem gereken bir durummudur sizce ne yapmam lazim

 8. Hocam merhabalar fistul hastaligi mevcut akinti geliyor bir saatde bir silmek zorunda kaliyorum doktora gittim ameliyat olman gerekiyor mus ameliyat olmazsam bir sikinti olur mu yada ameliyat olsam bi sikinti olur mu malum zor bir bolgeden ameliyat olcam tedirginim ayrica oturma banyosu yapiyorum legen icinde suyun icine antibiyotik yada her hangi bir ilac dokmem gerekir mi cunku akinti gelmesi mikrop olusturyor ve bunun onune nasil gece bilirim tesekkurler simdiden hocam

 9. Merhaba dün tuvalete çıktığımda çok zorlandim ve iğneler batiyormus gibi oldu küçük yarıklar gözüküyor bu yüzden tuvalete çıkmak işkence oluyor tuvaletim geliyor fakat yapamıyorum ne önerirsiniz

 10. İyi akşamlar. Evliliğimin 5. Ayında bartolin apsesi oluşmuştu vajinamin sağ tarafinda. Aşırı ağrıdı şişti ve baticonlu suya oturdum. 5-6 oturma sonrası patladı apse, aşırı kokulu ve sarı cerahat,ardından kanamam da olmustu. Doktora gitmistim o da patlamış iyi ki demişti ve merhem ve antibiyotik verip göndermişti beni. Su an hamileyim ve gene tekrarladi, gebelik kontrolü için gittiğim doktoruma sordum ancak siringayla cekebikirim, doğum sonrasi cerrahi işlem gerekir dedi. Ben de siringayla çekmenin zararlı olduğunu okudum. Ne yapmam lazim, baticona da oturmuyorum hamileligimden ötürü korktugumdan 🙁

  • kistin ilk patladığı durum cerrahi müdahale ile alınması gerekiyordu aksi takdirde tekrarlama kaçınılmazdır. bu aşamada gebelikten dolayı iğne veya açık bir şekilde uyuşturularak kistin boşaltılması en doğru seçenektir. kesin çözüm kistin tamamen lokal anestezi ile bölgeden çıkartılmasıdır bunu da ancak doğumdan sonra yaptırmak doğru olur. geçmiş olsun

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir