Lazer Basur (Hemoroid, Fistül, Fissür) ameliyatı hakkında bilgiler

Özellikle Son yıllarda toplumda “Lazerle Hemoroid Tedavisi” olarak oldukça yaygın bir kavram gelişti. Bu yöntem vasıtası ile hemoroid memelerinin bağlı olduğu damarların köküne özel bir iğne aracılığı ile lazer uygulanır.

Böylelikle damarlar kapatılarak hemoroid memesinin küçülüp kaybolmasına ve kanamanın hızlı bir şekilde kontrol altına alınmasında katkı sağlar.

Lazer yöntemi yeni bir yöntem olduğundan dolayı her merkezde aynı başarı oranını yakalamak zordur ancak tecrübeli hekim tarafından yapıldığında ise başarı oranı cerrahi yöntemle neredeyse aynı seviyededir. Üstelik lazer ile tedavi yönteminde ağrısız, kanamasız ve hızlı iyileşme sürecini sağlamak daha kolaydır.

LAZER Hemoroid Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Kısaca:

  1. Kolay ve kısa sürede uygulanması (5-10dk)
  2. Daha az ağrı ve kanama
  3. Dikişsiz
  4. İyileşme süresi kısa
  5. Başarı oranı yüksek
  6. Günübirlik uygulanabilir

İltihaplı hemoroid dokusunun ameliyatla alınması agresif yaklaşım olmakla birlikte aynı zamanda tedavide en etkili yaklaşımdır.

Geçmişte hemoroid-basur için uygulanan geleneksel cerrahi yöntemlerin ana amacı ağrıya ve kanamaya neden olan genişleyen damar ve dokuların (memelerin) kesilip alınması ile geriye kalan normal dokuları dikme ve onarma aşamasını kapsıyordu. Ancak bugün, teknolojideki ilerlemeler sayesinde lazer ile tedavi seçeneği dünya çapındaki hemoroid cerrahisinde yerini almış durumdadır.

Lazer prosedürü geleneksel cerrahi kadar etkili ve aynı zamanda birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, tüm hastaların lazer prosedürleri için aday olmadığını vurgulamak gerekir. (Kaynak: Los Angeles Colon and Rectal Surgical Associates)

Lazer Hemoroid Tedavisi nasıl yapılır?

Geleneksel cerrahi hemoroid ameliyatlarında kullanılan neşter, makas, koter aleti ve diğer enstrümanların yerine bu ameliyatlarda özel ve hassas lazer uçları kullanılır. En az zararla hastalıklı dokular kesilir ve kanamaya neden olan damarlar çevre dokulara minimum hasarla yakılır ve kapatılır. Bu işlem geleneksel cerrahi yönteme göre daha hızı ve daha spesifiktir. (Hemoroidopeksi)

Hem geleneksel cerrahi yöntem hem de lazer tedavisi hemoroidektomi olarak kabul edilir. Her iki işlem esnasında da hemoroid memeleri (pakeler) ortadan kaldırarak tekrarlama şansını büyük ölçüde azaltılır. Her iki prosedür de bir klinikte, ameliyat merkezinde veya hastanede ameliyathanesinde yapılabilir.

Lazer Basur – Kullanılabilirlik

Dünya çapında bir çok ülkede basur tedavisi için hala geleneksel cerrahi yöntem kullanılır. Bunun birçok neden vardır, özetle:

  • Lazer tedavinin yeni bir yöntem olması
  • Lazer tedavi için kullanılan malzemelerin pahalı olması ve her yerde bulunmaması

Lazer Basur Komplikasyonlar

Herhangi bir cerrahi operasyonun elbette riski vardır. Özellikle hemoroid ameliyatlarında ameliyat sonrası ağrı, kanama, enfeksiyon riski her zaman mevcuttur. Lazer tedavisinde bu komplikasyonla en düşük seviyededir.