hidrosel nedir nasıl tedavi edilir

Halk dilinde “torbaların şişmesi“, “su toplaması” ve “su fıtığı” olarak da bilinir. Yeni doğmuş bebeklerde yaygın olarak görülür (%6).

Erkek çocuklarda testisleri sarıp çevreleyen kılıflar arasında normalden fazla sıvı birikimesi sonucu testis torbasının (skrotum) şişmesine hidrosel (hydrocele) denir. Hidrosel terimi, Yunanca hydro; su ve cele; tümör kelimelerinden gelir.

hidrosel anatomisi
hidrosel anatomisi

Normalde testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlamak için 0,5 -1 ml. sıvı bulunurken hidroselde bu sıvı miktarı 100–200 ml. hatta bazen çok daha fazla hacimlere ulaşabilir.

Anne karnında bebeğin oluşumu esnasında karın bölgesinden torbalarına doğru bir kanal uzanır ve bu kanalda ilerleyen testisler torbalara doğru indikten sonra bu kanalın karın ile bağlantısı kesilir. Bazı durumlarda bu kanal kapanmaz. Açıklık küçük ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek torbalarda ve testis çevresinde şişliğe neden olur.

Hidrosel zararsız bir durum olarak kabul edilir. Çocuk için kendisi bir tehlike yaratmaz. Ancak olayın nedeni olan açık prosessus vaginalis giderek genişleyip, karın içi organların sığabileceği hale gelince, hastalık kasık fıtığına dönüşmüş olur. Fıtık boğulması olarak anılan, karın içi organların kese içinde sıkışması durumu, organların ilk kez dışarı çıktıklarında bile gelişebilir. Hidroseller normal olarak doğumdan sonraki birkaç ay içinde kendiliğinden kaybolur. Bu sebeple 2-3 yaşından önce ameliyata gerek görülmez. Ayrıca torbalara uygulanan travma, testis ve epididim iltihapları sonucuda hidrosel oluşabilir. Bu tipi erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda görülür.

hidrosel çeşitleri
hidrosel çeşitleri

Hidrosel tipleri nelerdir?

 1. Konjenital hidrosel (Doğumsal)
 2. Edinsel hidrosel (Erişkin)

 

Konjenital (Doğumsal) Hidrosel

Anne karnında testis, karın içi yerleşimlidir ve gebeliğin 14. haftasından itibaren karnın alt bölgelerine doğru ilerler ve sonrasında skrotum denen testis torbasına iner. Bu iniş sırasında birlikte sürüklenen karın zarı (periton) bir eldiven parmağı tarzında skrotuma kadar testisle birlikte iner. Doğumdan bir süre sonra bu kesecik kapanarak ipliksi bir yapı halini alır, bu kesecik kapanmaz ise karın içi sıvısı bu açıklıktan geçerek testis etrafında skrotumda birikir ve şişliğe neden olur bu oluşan durum hidrosel olarak adlandırılır, eğer açıklık büyükse karın içi organlar burdan sarkarak fıtık oluşturabilir. Hidrosel, testisi saran zarlarla sınırlı kalmışsa buna testiküler hidrosel, testis kordu boyunca kistik bir yapı şeklinde sınırlı ise kord hidroseli veya kordon kisti olarak adlandırılır. Doğumsal hidrosel yenidoğan erkeklerin yaklaşık yüzde 6′sında görülür. Yenidoğan hidrosellerinin birçoğu doğumsaldır ancak tümör, enfeksiyon veya dolaşım bozukluklarının bu dönemde hidrosele neden olabileceği unutulmamalıdır.

Edinsel-Erişkin hidrosel

Erişkin erkeklerin yaklaşık % 1’inde ve genellikle 40 yaşın üzerinde görülür. Erişkin erkeklerde ve daha yaşlılarda skrotumun maruz kaldığı travma, testis ve eklerinin iltihabi hastalıkları, testis tümörleri, varikosel ameliyatları ve radyoterapi sonrası gibi nedenler ile hidrosel oluşabilir. Böbrek nakli olan hastaların yüzde 70′inde tek taraflı hidrosel oluşur. Testis torsiyonu (testisin kendi etrafında aniden dönmesi), yüzde 20 hastada reaktif hidrosele neden olabilir ve acil müdahale gerektiren testis torsiyonunu maskeleyebilir.

Hidrosel Belirtileri

Transilüminasyon Testi - hidrosel
Transilüminasyon Testi – hidrosel

Hidrosel tanısı hikaye ve fizik muayene ile kolayca konulabilir. Birçok hidrosel hiçbir şikayete neden olmaz (ağrısızdır), hastaların hekime başvurusu genellikle testis torbasında ağrısız şişlik nedeni ile olmaktadır. Baskı nedeniyle testiste belli bir beslenme bozukluğu oluşabilir. Hidroselin gelişimi yavaş ve sinsidir. Hasta erbezi torbasında ağrısız, ama bir ağırlık duygusu veren, ilerleyici nitelikte bir büyüme saptar. Erbezi torbasındaki şişliğin bir tarafından cep feneri tutularak bakıldığında, içindeki sıvının saydam olması nedeniyle testis ve epididime ait karaltılar görülür. Bu tipik bir belirtidir ve Transilüminasyon Testi olarak adlandırılır.

Ayrıca kitlenin elle yoklanmasında ağrı olmaz. Erbezi torbasının derisi gergin, ama normaldir. Genellikle acısız bir veya iki torbadaki şişlik en önemli belirtisidir. Uzun sürdüğünde yürüme kusuru ve estetik görünüm bozukluğu ortaya çıkar. Hasta testis torbasında ağırlık, dolgunluk hissedebilir. Nadiren kasık bölgesinde hafif rahatsızlık hissi ve bel bölgesine vuran ağrıdan rahatsızlık duyabilirler. Ağrı genellikle olmaz eğer varsa beraberindeki akut epididim enfeksiyonu nedeni ile olabilir. Konjenital hidroselde, testis torbasındaki şişliğin sabahları kaybolup, günün ilerleyen saatlerinde belirginleşmesi tipiktir. Ateş, titreme, bulantı, kusma basit hidrosellerde genellikle görülmez.

Testis torbası muayenesinde, hidrosel testisin üst ön kısmında yerleşimli olarak izlenir. Yüzde 7–10 iki taraflıdır. Özellikle sağ taraftaki hidroseller genellikle kasık fıtığı ile birliktedir. Eğer enfeksiyon yoksa testis torbasında kızarıklık veya renk değişikliği yoktur. Testis torbasına karanlık bir odada ışık tutulduğu zaman şişkinlik sebebi hidrosel ise ışığı geçirir buna transülliminasyon denir. Konjenital hidroselde ise şişlik, çocuk ayağa kalktığında veya ağladığında belirginleşirken, muayene sırasında veya yattığında kaybolur. İnguinal-skrotal ultrasonografi, teşhisi doğrulamak için yapılabilir, testis ve eklerindeki anormallikler (özellikle testis tümörleri), Kompleks kistik kitleler, spermatosel, veya birlikte fıtık olup olmadığını göstermede etkindir. Testis renkli Doppler ultrasonografisi, testisteki kan akımını göstermede kullanılır ve özellikle testis torsiyonundan şüpheleniliyorsa mutlak yapılmalıdır.

Fizik muayenede hastanın öksürtülmesi, ıkındırılması ile kasıkta kabaran bir şişlik görülebilir. Kasıkta şişlik şikâyeti ile gelen bazı hastalarda muayene anında fıtık tespit edilemeyebilir. Hekim tarafından yapılan ultrasonografi, var olan bir fıtığı rahatlıkla tanımlayabilir.

Hidrosel Tedavisi Nasıl Olmalı

Hidrosel genellikle tehlike yaratmaz, ve bazı durumlarda kendiliğinden kaybolabilir. Tedavide iğne ile sıvının boşaltılması veya ameliyat seçenekleri uygulanır. Eskiden hidrosel sıvısının enjektörle alınmasından sonra, boşluğa tentürdiyot gibi tahriş edici ya da sklorizan (sertleştirici) çözeltiler şırınga edilirdi. Ama bu girişimler sonuçsuz kalır, belli bir süre sonra sıvı yeniden toplanırdı.

Geçici olarak iğneyle girip içindeki sıvının boşaltılması (PERKÜTAN ASPİRASYON – Ponksiyon) kısa sürede tekrarlamaya eğilimli olduğundan ve ilerideki operasyonda yapışıklıklara neden olacağından baş vurulmaması gereken bir yöntemdir.

Şırınga ile sıvının alınması (Ponksiyon)
Şırınga ile sıvının alınması (Ponksiyon)

Günümüzde hidroselde uygulanan başlıca tedavi cerrahidir ve tunika vajinalisin (sancı zarı) çıkarılmasına dayanır. Bu basit, komplikasyondan uzak ve güvenli bir yöntemdir. Cerrahi girişim. sancı zarın geniş biçimde çıkarılmasıyla gerçekleştirilir. Bunun için sancı zarın dış katmanı kesilerek çıkarılır; kesilen yerin iki kenarı birleştirilir ya da sıvı üreten kısım dışa gelmek üzere ters çevrilerek dikilir. Böylece zar ortadan kaldırılmış olur. Çocuklarda kendiliğinden kaybolma olasılığı yüksek olduğundan 1 yaşından önce ameliyat önerilmez. Hidroselle birlikte fıtık varsa, ağrı çoksa acil ameliyat edilmesi gerekebilir. Ameliyat ehil ellerde basit bir operasyondur. Ameliyattan sonraki 24 saatlik sürede torbalara buz konulması gerekebilir. Hidrosel ameliyatı süresi işlemin türüne, cerraha tecrübesine ve hastaya bağlı değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 30–60 dakika arasındadır. Ameliyat sonrası torbaya şişliği azaltmak (drenaj) için bir hortum (dren) yerleştirilir ve 24-48 saat sonra alınır ve hasta taburcu edilir. Ortalama hastanede kalış süresi 1-2 gündür.

Bu konu hakkında bilgi, muayene ve randevu için Op.Dr.Ertan BEYATLI ile buradan iletişime geçebilirsiniz

hidrosel

whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Dr.Ertan BEYATLI | ANKARA

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


222 Yorumlar

 1. Hocam Merhaba oğlum 3 aylık testislerinin birisinde mor renkte şişlik mevcut doktora götürdük elleyerek muayene etti ve kordon kisti olduğunu söyledi acil ameliyat dedi sizde hemen ameliyat etmek doğru mu yoksa Hidrosel deki gibi kordon kistinin de belli bir süre bekleyip kendi kendine geçmesi mümkün mü
  Simdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar

 2. Hocam iyi çalışmalar. Ben 3 gün önce sağ skrotusumdan ameliyat oldum bunun ağrısı ve şişkinliği ne zaman geçer hocam

  • ağrı maksimum bir hafta içerisinde azalar kaybolur ancak şişlik ve ödem bir buçuk ay devam edebilir. bu süre içerisinde ödemi azaltmak amacıyla dar slip külot kullanmaya çalışın

 3. Doktor mende sol terefde boyukdu.Onu emeliyatsiz nece elemek olar

 4. Hocam iyi gunler kolay gelsin. Sag testisimde 19mm hidrosel var tek tedavisi ameliyat midir ? Ameliyat olursam sadece kasiktan mi ameliyat yapilabiliyor veya testis uzerinden de yapabilir mi ? Tesekkur ederim iyi calismalar dilerim hocam.

  • Şikayet yapmıyorsa 19 mm lik Hidrosel için ameliyat şart değildir. Hidrosel ameliyatı genelde Skrotum yani testis üzerinden yapılır. Varikosel ameliyatı kasıktan yapılır. Geçmiş olsun

   • Tesekkur ederim hocam aydinlattiginiz icin bir sorum daha olucak bana verilen ultrasonografi raporunda her iki testis skrotum icindedir. Testis boyutlari normal sinirlar icindedir. Ic eko yapilari homojen olup kitle icermemektedir. Epididimisler normal degerlendirilmistir. Sol orta derecede varikosel izlenmis olup valsalsa manevrasi esnasjnda reflu ve capi en genis yerinde 4.5mm olculmustur.

    Sagda en kalin yerinde AP: 19mm olculen yogun icerikli hidrosel izlenmistir (enfeksiyona sekonder ?)
    Yazmaktadir. Hocam bu rapora gore kasik bolgesinden mi ameliyat olacagim yoksa testis uzerinden mi? Bilgilendirirseniz memnun olurum. Saygilarimla

 5. Hocam kolay gelsin ben varikosel ameliyatı oldum 8 yil once fakat sag testisimde hidrosel oldu ve şişkinliği epey var ben yeni evliyim çocuk olmasında zararı varmıdır sprem kalitesini dusururumu ne yapmalıyım?

 6. Hocam iyi günler ;
  yaklasık 10 yıl once agır kaldırma sonucu oluşan agrılı bir şişligin devamında hiç bir belirti kalmadan gectigimiz günlerde tesadüfen farkettigim şişligin ve kendi marifetimle uyguladıgım transülliminasyon işlemi sonucu hidrosel tanımına bire bir uyan rahatsızlıgımı farkettim.
  benim bu konu ile ilgili agrı yada herhengi bir işlevi etkileme sorunum yok ancak o tarihten beri spermin çok aşırı miktarda sıvılaşması kafama takılıyordu..ve nedeninin bu durum olduguna kanaat getirdim..Bu sorun herhangi bir işlevi etkilermi..Operasyon gerekirmi..
  degerli bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olacagım.
  işlerinizde başarılar diler saygılarımı sunarım..

  • hidrosel çoğu zaman testis ve spermlerle ilgili sorun yaratmaz. ancak çok ileri evre ve çift taraflı hidrosellerde testis ve sperm yollarına (vaz) uygulanan aşırı basınçtan dolayı nadiren de olasa bu durum yaşanabilir. bundan emin olmak için testis renkli doppler usg ve spermiogram yaptımanızı öneririm (özellikle kısırlık varsa). geçmiş olsun

 7. İyi günler hocam ben orişit oldum yaklaşık 1 ay falan oldu ameliyat sonrası iltihap kendiliğinden geçer demişti iltihabın geçmeye başladığının bir belirtisi falan var mı sıvı şeklinde mi akacak

 8. İyi günler hocam orişit ameliyatı oldum bugün 8.gün oldu dikişler düşmeye başladı da ameliyat izi ne zaman kapanır

 9. İyi günler hocam sağ testisden orişit ameliyatı oldum perşembe günü de dikişler yavaş yavaş kendiliğinden düşmeye başladı dikişkerin düştüğü yerde hafif kanama var bir sıkıntı olur mu ameliyat olalı bugün 5.gün oldu banyo yapsak zararı olur mu

 10. Hocam orişit ameliyatı sonrası dikişlerde kanama meydana gelirse bir sıkıntı ya da zararı olur mu

 11. Hocam orişit ameliyatı sonrası dikişlerde kanama olursa bir zararı olur mu

 12. İyi günlr hocam ben sağ ttestisden orşit ameliyatı oldum sağ yumurtalık alındı dün fakat biraz şiş gibi duruyor o şekilde durması normal mi

 13. İyi günler hocam benim sağ testisimde şişme var sadece oturup kalkarken ağrı yapıyor evde uygulayabileceğim bir tedavi var mı yardımcı olursanız sevinirim sadece yürürken ağrı yapıyor

 14. Hocam 8 gün önce ameliyat oldum testislerimde 4 cm lik kıs vardı kasık bolgesinden ameliyati yaptilar ama şişlik halavar hocam. Hocam bide hidrosel vardi

 15. Hocam ben 15 yasındayım testisinden iltihap çıktı agrı var ne yapmalıyım

 16. Hocam 40 yaşındayım hidrosel ameliyatı oldum bir hafta önce. Sağ testis icinde boyutu genede büyük. Doktorum daha önceden bir iltihaplanma yaşandığını ,suan olmayan,ve bunun kurudugunu söyledi ne yapmalıyım

 17. Hocam hidrosel ameliyatı oldum sonrasında ödem oluştu napmam gerekiyor herhangi bir sıkıntı cekermiyim

 18. Hocam 1 defa varikosel 1 defada hidrosel oldum ama spermlerin akışkan değil ve pelte pelte .yumurtada sert ve büyük ne yapmaliyim

 19. Selamlar
  Dediginiz gibi ciddi bir boyut farki varsa mutlaka muayene olmalisiniz
  Saygilar

 20. Selamlar kesinlikle agri yapmaz ultrasonda gozukmesede sizin dikkat etmeniz gereken nokta bebek herhangibir sebeple agladiginda torbasinin sisip sismedigidir . Sisiyorsa fitik var demektir o zaman 2 yasini beklemeden ameliyat gerekir
  Saygilar

 21. Hicbir problem teskil etmez . Arzu ederseniz muayene ve tedavi alternatifleri hakkinda gorusme icin 0212 2348464 ten randevu alabilirsiniz
  PROF DR LEON SAPORTA

 22. Hocam 1 sene önce kasık ameliyatı oldum kanalda kalmış ve sol testis alındı . Hidroselde vardı fakat ameliyatta hidroseli almamışlar şimdi ise aldırmayı düşünüyorum herhangi bir sıkıntı yaratırmı tek testis olmasından dolayı olumsuzluk yaratır mı hidrosel yüzünden rahatsız oluyorum aldırmayı düşünüyorum teşekkürler.

 23. Merhaba doktor bey benim oglum 19 aylik hidrosel tanisi konuldu. Doktor 2 yasina kadar beklememizi onerdi. Fitik ultrasonda gozukmedi. 2 yasina kadar iyilesme olasigi nedir agri yaparmi arada inip tekrar sisme oluyor. Agrisi oldugunu nasil anlariz. Cok tesekkurler.

 24. Prof. Dr. Leon Saporta ile iletişime geçmenizi öneririm http://www.leonsaporta.com/iletisim/

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.