Hidradenitis Süpürativa Hastalığı

Hidradenitis Süpürativa hastalığı koltuk altında gelişen müzmin (kronik) bir cilt iltihabıdır.

hidradenit
hidradenit

İltihaba bağlı yara ve şişlikler çıban veya abse şeklinde olur. Bu gibi şişlik ve yaralar koltuk altı, kasık bölgesi ve makat (anal) bölgesinde, bayanlarda memelerin alt kısmında, kalça aralarında ve uyluğun iç kısmında da oluşabilir. Sürekli tekrarlayan iltihabi olaylardan dolayı bölgede sert, kabuklu ve çirkin yaralar (skar) gelişir. Genellikle ergenlik yaşlarında başlar.

Hidradenitis suppurativa kansere yol açmadığı gibi kötü huylu bir hastalık değildir.

Hidradenitis Süpürativa belirtileri

  • iğne ucu büyüklüğünde siyah nokta içeren cilt yaraları
  • kabarık, kçtü görünümlü ve kırmızı lezyonlar.
  • Ağrı, kaşıntı, aşırı terleme, kötü koku
  • Stress, asosyallik

Tedavisi

Halk arasında bir çok hidradenitis suppurativa bitkisel tedavi karışımı mevcuttur ancak maalesef çoğu zaman sonuçlar geçicidir ve bölgede tekrarlayan enfeksiyon, apse ve fistül oluşumuna neden olmaktadır. Kesin sebebi belli olmayan bu hastalığın ne yazık ki kesin ve standart bir tedavisi de yoktur. Erken dönemde konulan teşhis yaraların ilerlemesini engelleyebilir. Bölgede iltihap oluştuğunda çeşitli antibiyotik ve antiinflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Absenin oluştuğu durumlarda ise cerrahi müdahale ile boşaltılması sağlanabilir. İleri evredeki vakalarda cerrahi eksizyon uygulanabilir.

Önlem

koltuk altı bölgesini temiz tutmak, terlemeyi azaltan giysiler, kilo vermek, Koltuk altındaki kılları tamamen dibinden kesmemek.

Hidradenitis Süpürativa hastalığı
Hidradenitis Süpürativa hastalığı
whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Dr.Ertan BEYATLI | ANKARA

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


2 Yorumlar

  1. Merhaba öncelikle iyi çalışmalar. Uzun zamandır bu hastalıkla yaşıyorum, şu an 24 yaşındayım. 2 sene içinde sağ ve sol koltuk altlarımdan 3 defa ameliyat oldum. Son ameliyattan 5 ay geçti ve şu an sağ koltuk altımda şişlik var. Hareketimi ksııtlıyor tam dikişin altında ve o bölge inanılmaz kabarmış durumda. Tekrar ameliyat olmak ve o süreçten geçmek ürkütüyor beni. Düzenli bir işte çalışamıyorum, sürekli tekrar ediyor. Psikolojik olarak da etkiliyor tabi.. Ne yapacağımı bilmez bir durumdayım…

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.