Helicobacter Pylori Nedir Ne Değildir ?

Helicobacter PyloriGeçtiğimiz son 30 yıl içerisinde bu organizma bir çok gastroduodenal (mide ve ince barsak) hastalıklarında tahmin ettiğimizden daha çok büyük rol oynadığı ortaya çıkmıştır, örneğin kronik gastrit, peptik ülserasyon ve gastrik kanser (mide CA). Aslında bu organizma ilk olarak 1874 yılında Bricher tarafından dile getirilmiş ancak gerekli ilgiyi çekememiştir. 1980 yılında Warren ve Marashal tarafından başlatılan klinik çalışmalar sonucunda mide ve ince barsak hastalıkları ile Helicobacter Pylori organizması arasında çok ciddi bağlantılar tespit edilmiştir. 2005 yılında yaptıkları çalışmalarından dolayı Warren ve Marashal Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülüne layık görülmüştür.

Peki nedir bu Helicobacter Pylori organizması ?

Helicobacter Pylori spiral şekilli, gereksinimlerinde çok titiz olan ve midenin mukus tabakası dışında zorlukla kültür yapılabilen bir organizmadır. Organizmanın en önemli karakteristiklerinden birisi de üreyi hidrolize edebilmesi ve güçlü alkali olan amonyak üretebilmesidir. Amonyak, midedeki hücreleri (antral G hücresi) negatif geri besleme döngüsü yöntemi ile etkileyerek Gastrin salınımına neden olur. Bu durum daha sonra hipergastrinemi ve gastrik asit hipersekresyonuna neden olur.

Organizmanın üreaz (üreyi hidrolize edebilme) özelliği sayesinde varlığı tespit etmek için bir çok test tarif edilmiştir, örneği 13C ve 14C nefes testi (breath test) ve CLO Hızlı Üreaz test kiti (Campylobacter-Like Organism). Ayrıca Helicobacter Pylori organizması Giemsa ve Ethin Starey Silver Stain yöntemleri ile de histolojik olarak tespit edilebilir. Toplumda bu organizmanın tanı ve takibi için nefes (üfleme testi veya gaitada antijen testinin yapılması güvenilirliği açısından uygun görülmüştür. Ancak organizmanın kesin tespiti için mide mukozasından alınan endoskopik biyopsi gereklidir. Dolayısıyla Helicobacter Pylori’nin tespitinde Endoskopi işlemini büyük bir rolü vardır.

Helicobacter Pylorinin enzimatik etkisi sayesinde midenin iç tabakasında (mukus, mukoza) oluşan bozulma ve tahribat ve epiteliumun verdiği inflamasyon yanıtı bu organizmayla ilgili bir çok hastalığa neden olmaktadır.

Helicobacter Pylori’nin neden olduğu hastalıklar

 1. Gastrit
 2. Duodenit
 3. Peptik Ülser
 4. Özofajit
 5. Kolit
 6. Mide kanseri (mide CA)
 7. kronik dispepsi
Helicobacter Pylori
Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori’nin Tedavisi Nedir ? Nasıl tedavi edilir ?

Her bakteride olduğu gibi tedavide antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak Helicobacter pylori  güç tedavi edilebildiğinden tedavide birden fazla antibiyotik birlikte kullanılmakta ve tedaviye mide asidini azaltan bir ilaç ilave edilmektedir. Mide asidinin azaltılması antibiyotiklerin etkisini arttırmaktadır. Tedavide genelde üç ilaç kullanılır. Tedavi süresi 7-14 gün olmalıdır. Tedavide verilen ilaçların çoğu hastada ciddi yan etkilere neden olabilir. Bunların arasında ağızda tat değişikliği, mide ağrısı, baş ağrısı, ekşime, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık. Bu şikayetleri hemen hemen hastaların %60’nda görülmektedir. Ancak bu şikayetler ilaçları kullandıktan 48-72 saat sonra geçeceğinden ilaçların aksatılmaması şiddetle önerilir çünkü böyle bir durum ikinci denemede bakterinin tedavi şansını azaltmaktadır.

Tedavi edildikten sonra tekrarlar mı ?

Etkin bir tedavi uygulandığında bakteri %80-90 olasılıkla tedavi edilmektedir. Bakterinin tekrar midede görülme olasılığı ise çok düşüktür. Ancak maalesef ülkemizde bu bakteriyi tedavi edebilme olasılığı günümüzde %50-65 oranına düşmüştür. Bunun nedeni toplumumuzda antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılması ve tedavide aynı antibiyotikleri ihtiva eden protokollerin tekrar tekrar kullanılmasıdır. Eğer bir antibiyotik kombinasyonu ile bakteri tedavi edilemedi ise tekrar tedavide aynı kombinasyon kullanılmamalıdır. Farklı bir tedavi protokolü uygulanması gerekir. Başarısızlık durumunda uygulanacak ikinci denemede kullanılacak tedavi daha yoğun olacaktır.

whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Dr.Ertan BEYATLI | ANKARA

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


24 Yorumlar

 1. Hocam merhabalar. Annem helipak kullanıyor. 4. Güne girdik. Ancak ağrıları çok fazla. İlaç içtikten sonra çok kötü oluyor. Bir taraftan ilacı bırakmak istemiyoruz bir taraftanda ağrıları çok fazla. Kusma olmuyor ama öğürmesi(böğürmesi) çok fazla oluyor. En azından ağrılarını azaltabileceğimiz bir yol var mıdır? Not: endoskopi yapıldı biopsi yapıldı usg çekildi kan tahlili bakıldı.

 2. Hocam 4 aydir isalim demistim… Endoskopi ve kolonoskopide h.piloriye rastlaninca tedavi icin verilen antibiyotikler beni fena isal yapti ardindan yeni bir gastroentroloji uzmani gaytada tespit ettigi sulu mayaya istinaden maya ilaclari ve lopermid ile tranko buskas draje isimli ilac tedavisine basladi. Bursada yasiyordum. Simdi tatil icin hatay ve malatyadayim

 3. 4 aydir isalim. Antibiyotige bagli bagirsak florasi bozulmus dediler. Bir aylik tedavinin ardindan düzeldim ama bir ay sonra tekrar isal basladi. Kolonoskopi ve endoskopi yapildi. H.pilori diye bir mikrop var dediler ve antibiyotik tedavisine basladilar. Zaten isaldim sabaha kadar tuvaletten cikamadim. Sari su ve sümüksü sivi geliyordu artik. Yeni bir doktora muracaat ettim. Doktorum h.pilorinin seni 4 aydir isal yapmasi mumkun degil dedi. Önce isali gecirelim dedi.

  • helicobacter pylori bakterisi tek başına uzun vadeli ve aşırı ishal yapmaz. önce ishalin neden bulunmalı ve ishal durdurulmalıdır. gastroentroloji uzmanına muayene olmanızı öneririm. durumunuz “psödomembran kolit” olabilir nerede yaşıyorsunuz.

   • Koonoskopiyi yapan da gastroetroloji uzmani zaten hocam. H.pilori tedavisi icin 3lü antibiyotik uygulayinca isalin daha da fena oldu. Simdiki gastro doktorum ise gaytada sulu maya var diye mantar tedavi ile birlikte bagirsak hareketlerini yavaslatici iki ayri ilac verdi. Bursada yasiyorum. H.piloriye bagli 12 parmak bagirsaginda iltihaplanma da var. Alt karindaki agri penis ucumda yanma yapiyor hissi uyandiriyor. Ne yapacagimi sasirdim.

 4. Hocam Merhaba
  Babamda % 15 kilo kaybı,bulantı ve bazı yemeklerde kusma problemi var. 2 kere endoskopi yapıldı biopsi temiz çıktı fakat yoğun gastrit ve mide duvarında kalınlaşma var. H.pylori tedavisi uygulandı biraz rahatlama oldu fakat halen kilo kaybı ve ara sıra bulantı ve kusma oluyor Doktorumuz Lenfoma’dan şüpheleniyor 3. Endoskopi ve biopsi yapılacak Mide kanseri veya ölümcül hastalık olabilirmi? Yardımlarınızı rica ederim.

  Teşekkürler

 5. Hocam h.bacter halsizlik yaparmi ??

 6. merhaba hocam helikobakter bulaşıcımıdır bulaşıcıysa nelerle ve nasıl bulaşır nelere dikkat etmeliyiz yiyeceklerimizede dikkat etmeliyiz

 7. Hocam bende 3 yıldır helikobacter var. 3 lü antibiyotik tedavilerini çok kullandım 2 kez endoskopi oldum. Antepsin ciprased largopen böyle daha bir çok ilaç kullandım ama bir faydasını görmedim. Şikayetlerim hala devam ediyo. Daha çok artmış gibi en son gaita tahlili yapıldı ve pozitif çıktı. Öyle rahatsız ediyo ki yediklerimi bile çıkarıyorum. Yapılan gaita testinden sonra tekrar endoskopi yapılmaya karar verildi. Ben 4. Tedavi yönteminide denedim ve bir sonuç alamadım. Başka tedavi yöntemleri var mı ? Böyle bir durumda hastaneye yatırıp tedavi yöntemi deneme gibi bir şansları yok mu ?

  • Düzensiz ilaç kullanımından dolayı antibiyotiklere karşı midede bulunan helicobacter pylori bakterisi direnç geliştirmiş olabilir. Bunun için endoskopi ile alınan numunede kültür antibiyogram yapilmasini öneririm

 8. Merhaba hocam ekim ayında endoskopi oldum helikobakter gastrit veülser tanısı kondu antibiyotik kullandım ülser tedavisi gördüm ama hiç faydası olmadı .Sancılarım ve mide rahatsızlıklarım arttı.Yeni çektirdiğim endoskopi sonucu ise tanı:duodenum endoskopik bıyopsi -fokal alandalamina probriyada eozinofil varlığı -çevre mukozada düzenli yapı .HK :PAS-AB (ph 2,5),giemsa .cevap verirseniz çok teşekkür ederim.

  • Hangi rahatsızlıklardan fazla şikayetlerimize neden oluyor.tedavi olarak hangi ilaçlar verildi. Endoskopi raporunuzun fotoğrafını ekleyebilirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim. Geçmiş olsun

 9. Merhaba hocam benimde helicobacter pylori goruldu ilac aldim ama antibiyotik ilacin yan etkisi çok şiddetli sizce ne yapmaliyim kalbimde ve ğögüs kisminda sikişma ve nefesim daraliyor yarim saat sonrada birazcik diniyor ama ilacin tekrarindan korktum biraktim ya kalbim durursa diye çok korktum sizce devam mi edeyim yoksa

  • H.pylori eradikasyonu için kullanılan ilaçlar genelde hastalarda ciddi yan etkilere neden olmaktadır ancak tedavi süresinin 2-3. gününden sonra bu yan etkile ciddi bir şekilde azalma gösterir. ilaç bırakıldığında mikroorganizma ilaçlara karşı direnç geliştiriyor ve enfeksiyon kronik hale gelebiliyor. dolayısıyla ilaçlara düzenli bir şekilde devam etmenizi öneririm. geçmiş olsun

   • Peki hocam ramazan ayindayiz niyetli oluyorum ilacimda helipak tedavi paketi bunlari sahurda ac karna alacam ve arti yemeklerden sonrada var diger ilacin aksam iftarim da alacam bi mahsuru var mi acaba siz nasil önerirsiniz kullanma talimatini okudum 12 saat arayla alinmasi lazim diyorda

 10. Hocam merhaba bende helikobakter vardı ilaç kullandım fakat geçmedi. Sonra doktor bir ilaç daha verdi geçmiştir diye birkez daha kontrol yapmadı. Aradan iki üç ay sonra midemde çok fazla miktarda gaz bitirmeye ve sancılar oluşmaya başladı geceleri uyumakta bile zorlanıyordum. sonra bir aile hekimi kombine birkaç antibiyotik verdi yaşadığım sıkıntılar biraz azardı ama geçemedi. Sonra tekrar endoskopi ile bakıldı fakat bakteri görülmedi. İlaç kullanımı olurken endoskopi kesin sonuç verirmi bende hala bakteri var olduğu halde endoskopi de görülmeyebilir mi?

  • bakteri endoskopide alınan biyopside görülebilir bunun için hızlı testler vardır. ilaç kullanırken testin sonucu yanıltabilir ve yanlış negatif sonuç verebilir. testten 10-14 gün önce antibiyotik kullanılmamalıdır. dışkıda veya nefes testinde helicobakter antijeni yapıtırmanızı öneririm. geçmiş olsun

 11. Hastalığın tedavi edilip edilmediği tekrar bir endoskopi ile mi biliniyor acaba?Dr.ilaçlar bitince gel falan dememiş.yinede gidilmeli mi?bu hastalıkta da1. evre v.s durumu varmı acaba?çok tehlikeli bir durum değil anladığım kadarıyla..annemde çıktı da?Dr.bi açıklama yapmamış.ilaçları kullan demiş o kadar. Bizde buralardan araştırıyoruz. Sayfanızı dikkatle takip ediyorum.iyiki varsınız?Allah razı olsun..

  • bakterinin yok olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. bu konuda maalesef bir çok hekim meslektaşımız duyarsız davranmaktadır ve ne yazık ki toplumumuz bu gibi konularda bilgisizdir. kontrol için endoskopi yapılmasına gerek yok, üfleme testi veya gaitada h. pylori antijenine bakılabilir. bakteri devam ederse direnç gelişmeden hemen ikinci kür tedavi verilmelidir. uzun süre devam eden enfeksiyon bazı kötü hastalıklara yol açabilir (makalede bunlar yazılıdır 1-7)

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.