♥ YouTube
Anasayfa / Genel / Gaitada H.pylori antijeni
helicobacteri_ertanbeyatli
HELİCOBACTER PYLORİ

Gaitada H.pylori antijeni

helicobacteri_ertanbeyatliH.pylori – Endoskopi uygulanan hastalarda mideden alınan biyopsi sayesinde bakterinin varlığı kolaylıkla tespit edilebilir. Endoskopi yapılmayan hastalarda ise nefes ya da gaita (dışkı) testi ile bakterinin varlığı saptanabilir.

Ben Dr. Ertan BEYATLI. Bu makalemde birçok sindirim sorununun en önemli sebebi olan H.pylori bakterisi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. Şayet kafanıza takılan sorular olursa çekinmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.

H.pylori araştırıldığında ise hastanın mide asidini azaltan ilaçlar veya antibiyotik kullanmaması gerekiyor çünkü bu tür ilaçlar bakterinin testlerde görünmemesini sağlıyor. Kan ya da tükrük testlerinde bu bakteriye karşı gelişmiş antikorun gösterilmesi bakterinin varlığını göstermez.

Bu testler ile gösterilen antikor hastanın yaşamının herhangi bir döneminde bakteri ile karşılaştığını gösterir, bakterinin canlılığının göstergesi değildir. Bu nedenle pratikte bu testler kullanılmamalıdır. Endoskopi yapılmadan bakterinin araştırılması, nefes testi ya da dışkı muayenesi ile yapılabilir. Nefes testi dışkı muayenesinden daha duyarlıdır.

H.pylori nasıl bir bakteri?

H.pylori spiral şekilli, gereksinimlerinde çok titiz olan ve midenin mukus tabakası dışında zorlukla kültür yapılabilen bir organizmadır. Organizmanın en önemli karakteristiklerinden birisi de üreyi hidrolize edebilmesi ve güçlü alkali olan amonyak üretebilmesidir. Amonyak, midedeki hücreleri (antral G hücresi) negatif geri besleme döngüsü yöntemi ile etkileyerek Gastrin salınımına neden olur. Bu durum daha sonra hipergastrinemi ve gastrik asit hipersekresyonuna neden olur.

Organizmanın üreaz (üreyi hidrolize edebilme) özelliği sayesinde varlığı tespit etmek için bir çok test tarif edilmiştir, örneği 13C ve 14C nefes testi (breath test) ve CLO Hızlı Üreaz test kiti (Campylobacter-Like Organism). Ayrıca Helicobacter Pylori (H.pylori)organizması Giemsa ve Ethin Starey Silver Stain yöntemleri ile de histolojik olarak tespit edilebilir.

Toplumda bu organizmanın tanı ve takibi için nefes (üfleme testi veya gaitada antijen testinin yapılması güvenilirliği açısından uygun görülmüştür. Ancak organizmanın kesin tespiti için mide mukozasından alınan endoskopik biyopsi gereklidir. Dolayısıyla  Helicobacter Pylori’nin tespitinde Endoskopi işlemini büyük bir rolü vardır.

H.pylori
H.pylori

©

19 Yorumlar

 1. Hocam öncelikle kolay gelsin ben 5 aydır mide sorunları yaşıyorum midemde kazınır tarzda ağrı yanma boğazda da yanma oluyordu doktora gittim endoskopi dedi korktum giremedim ilaç yazdı gaviscon aprazol tranko buskas ama kazinma felan kalmadı midemde fakat bas agrilarim sırt agrilarim oluyor son zamanlarda iç hastalıklarına gittim endoskopi yaptiramadigimi söyledim benden kan ve gaita istedi bugün verdim gaita da h.pylori pozitif çıktı bu bakteri olduğu için mi sırt ve mide agrilarim geçmiyor bide mide bulantısı hafif olmaya başladı kusma hic olmadı cok geğirme ve gaz oluyor karnimda bu bakteri yok olursa midem düzelir mi kanser riski ne olur ülserim yok galiba zannetmiyorum midemde yemek yerken ağrı olmuyor açken oluyor veya 2 saat sonra oluyor bana oneriniz nedir ne yapmam gerek yarin doktora gidixem bakım ne diyecek sizinde yorumunuzu bekliyorum şimdiden teşekkürler …!
  Cok korktugumda veya heycanlandigimdada midem bulanıyor agriyor kusamiyorum
  Daha öncelerinde de beni geceleri uykudan kaldırıyordu nefes nefese su an onlar yok hocam

 2. Mevlüt ÖZTÜRK

  EN SONUNDA GÜZEL BİR YAZI İLE KARŞILAŞTIM. Test yaptırmaya 2 hafta kala proton pompa inhibitörleri almayın.
  http://www.ilacpedia.com/helikobakter-pilori-bakterisi-ve-testleri

 3. merhaba doktor bey. önceki biyopsiye göre helicobacter pylori ve intestinal metaplazi varlığı saptandı. 1 sene sonra intestinal metaplazi olmadığı görüldü ama gittiğim doktor beni çok korkuttu. kansere çevirme oranı yüksek dedi bir numunede görülebilirken diğer numunede görülemeyebilir dedi. intestinal metaplazinin kansere çevirme oranı nedir acaba gerçekten çok mu yüksek iyileşmesi için umut yokmu 🙁

 4. melike ışık

  Merhaba doktor bey;bir süredir gastritim vardı dışkıda helikobakter pozitif cıktı ve 14 günlük tedavi verildi.2.kez kontrolü ne kadar süre sonra yaptırmalıyım.

  • Bu konu hakkında çok farklı görüşler vardır. Benim görüşüme göre tedavi biter bitmez kontrol yapılmasında yarar vardır eğer test pozitif çıkarsa hiç ara vermeden dörtlü tedaviye geçilebilir. Geçmiş olsun

 5. Merhaba doktor bey.kabizlik şikayeti ile doktora gittim gaita testi yaptı ve helikopter pylori pozitif dedi 14 günlük Trio tedavi paketi verdi.İlaci kullandım ilaç bittikten 3 gün sonra doktora gittim gaita testi yaptı sonuç negatif çıktı ancak internette tedaviden 15 gün sonra test yapın yalancı negatiflik olabilir diyor.İlac biteli 12 gün oldu ancak 4 gündür yine kabızim acaba geçmedi mi bu bakteri veya tekrarlamis olabilir mi?Bir de demir eksikliğim var bundan kaynaklı olabilir mi?

 6. Serap güvercin

  Hocam merhaba ben Serap şiddetli mide ağrıları çektim bıçak batar gibi yanma sancı vs. Arada yemek tutma zorluğu saplanıp kalmasi endoskopi yaptırdım özel hastanede anestezi ile sonucum çıktı.

  h.pylori ++
  Inflamasyonun şiddetli ++
  Inflamasyonun aktivitesi++
  Instestinal metaplazi –
  Atrofi-
  Lenfoid folikul +
  Displazi –

  2 parça alındı doktor bey
  1.özofagus,endoskopikk biyopsi : olağan görünümde özofagus mukozasi diyor
  2.mide,antrum, endoskopik biyopsi : orta şiddette aktif gastrit bulgular diyor.

  Doktorumunnn randevuları doluydu bende dün süreyya paşa eğitim ve arastrmadaydim hocam dahiliyeye gosterdm ama gastraentoloji uzman biliyorum ve orda yaptırdım endoskopimi bana o bakterinin olduğunu ve tedavi sundu 2 haftalık sonra test sizin yorumumuzu bekliyorum tam olarak neyim vardır hocam ve neden oluşmuştur bu rahatsizliklar
  teşekkür ederim…

 7. Yazınızı yeni okudum ilaçları bırakmam doğru olmamış ama gerçekten çok kötü oldum ve Dr um da bırak dedi. Tedavi şansımı azalttığımı anladım ve üzüldüm. Peki bu tedavinin farklı bir kombinasyonu nu bir ay sonra alsam etkili olur mu acaba. Aynı zamanda kös yetmezliği de var bende bunun için de tedavi almalımıyım

 8. Merhaba hocam, yaklaşık 2 hafta önce endoskopi yaptırdım. Helicobacter pylori teşhisi konuldu. Sonrasında Nidazol, tetra, pizmopen, raneks le tedavi başlandı. Ama benim bünyem bu tedaviyi kaldırmadı. 3. 4. gün mide bulantısı mide de sişme sertleşme ve ağrı arttı ilaçları 5. Günü bırakmak zorunda kaldım. Şu an sadece mide koruyucu Famodin kullanıyorum. Ama endişeliyim tedaviyi yarım bırakmış olmam bakteri yi olumsuz etkiler mi? Yani bu bakteriden kurtulabilmek için ne yapabilirim, nelere dikkat edilmeli, beslenme, üzüntü, stres etkiler mi? Tekrar tekli bir antibiyotik başlanırsa başarılı olur mu? Bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  • Endoskopi ve patoloji raporlarinin sonuc kisminda ne yaziyor? Helicobacter pylori gaita testi kontrolu yapildi mi?

   • Endoskopi raporunda; kös yetersizliği, eritemli pangastrit, erozif antral gastrit yazıyor. Endoskopi sırasında alınan küçük bir parça vardı onu beyaz jel gibi birşeyin içerisinde 4 saat filan bekledikten sonra renk değiştirdi mor renk aldı o parça. Onu görünce doktor helicobacter pylori var dedi. Tedavi başlandı yarım bırakmak zorunda kaldım

   • Gaita testi yapılmadı. Sadece Endoskopi yapıldı

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir