Göbek fıtığı (Umblikal Herni): Tanısı ve tedavisi

Göbek fıtığı

Göbek kordonu, bir anne ile fetüsü rahimdeyken birbirine bağlar. Bebeğin göbek bağı, karın kaslarındaki küçük bir açıklıktan geçer (umblicus). Çoğu durumda, bu delik doğumdan hemen sonra kapanır. Göbek fıtığında karın kasları tamamen kapanmaz açık kalan delikten bağırsak veya diğer dokular karın boşluğundan dışarı çıkarak fıtıklaşır.

Umbilikal fıtıklar genellikle ağrısızdır ve herhangi bir rahatsızlık vermezler. Johns Hopkins‘ e göre Göbek fıtıklarının yaklaşık %90’ı sonunda kendi başına kapanacak. Çocuklarda 4 yaşına kadar bir göbek fıtığı kapanmazsa, tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Göbek fıtıkları neden olur?

Göbek fıtığı neden olur
Göbek fıtığı neden olur

Bir göbek bağı fıtığı, göbek kordonunun geçmesine izin veren karın kasının açılması tamamen kapanmadığında ortaya çıkar. Umbilikal fıtıkları bebeklerde en yaygın olanıdır, ancak yetişkinlerde de görülebilir (Mayo Clinic).

Afrikalı Amerikalı bebekler, prematüre bebekler veya düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde göbek bağı fıtığı gelişme riski daha yüksektir. Erkek ve kız çocukları arasında belirgin fark yoktur (Cincinnati Çocuk Hastanesi Merkezi).

Yetişkinlerde göbek fıtığı genelde, karın kaslarının zayıf bir bölgesine çok fazla basınç uygulandığında oluşur. Bu neden olabilecek bazı faktörler aşağıdadır:

  • kilolu olmak
  • sık gebelikler
  • çoklu gebelik gebelikleri (ikizler, üçüzler vs.)
  • karın boşluğundaki sıvı (asit)
  • karnın ameliyatı
  • kronik, müzmin ve ağır öksürük

Göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

Umbilikal fıtıklar genellikle bebeğiniz ağlıyorsa, gülüyorsa veya banyoyu kullanmaya zorlandıklarında görülebilir. Bu durumlarda göbek ve etrafında bir şişlik ve çıkıntı belirler ve çocuk rahatladığı zaman bu şişlik kaybolur. Bu bulgu annelerin dikkatini çeken en önemli belirtidir.

Yetişkinlerde de göbek fıtığı olabilir. Belirtiler aynıdır – göbek alanının yakınında çok ağrılı şişme veya çıkıntı olabilir. Genellikle tedaviye ihtiyaç duyulur.

Aşağıdaki semptomlar tıbbi tedaviyi gerektiren daha ciddi bir durumu işaret edebilir:

  • bebeğin aşırı ağrı ve acı çekmesi
  • kusma
  • hassas, ağrılı veya renk değiştiren şişlik

Doktorlar göbek fıtıklarını nasıl teşhis eder?

Bir bebeğin veya bir yetişkinin göbek bağı fıtığı olup olmadığını belirlemek için doktor fiziki muayene yapar. Doktor, fıtığın karın boşluğuna geri itilip itilemeyeceğini görecektir (redüksiyon). Ayrıca göbek fıtığı kesesine korkonun veya barsağın sıkışıp sıkışmadığı kontrol edilir. Bu ciddi bir komplikasyondur çünkü bağırsağın sıkışmış kısmı kan dolaşımından yoksun kaldığı için barsak çürümesi gelişebilir.

Bu makaleyi Paylaş

video-ertan-beyatlı-tv-izle

Çok okunanlar..