♥ YouTube
Anasayfa / Genel / Göbek Düşmesi / Göbek Düşmesi’nden Korunma Yolları

Göbek Düşmesi’nden Korunma Yolları

Çoğumuzun başına gelen bir olaydır, Göbek Düşmesi denilen bir şey. Peki bu durum nasıl oluşur ve Göbek Düşmesi’nden Korunma ‘nın yolları için neler yapmalıyız ve nelere dikkat etmemiz gerekir.

Göbek Düşmesi'nden Korunma
Göbek Düşmesi’nden Korunma

Önceki makalelerimizde belirttiğimiz gibi halk dilinde GÖBEK DÜŞMESİ olarak bilinen rahatsızlığın ana nedeni karın içi basıncın artması (örneğin ağır kaldırıldığında, gebelerde, aşırı kilolu insanlarda, ani korku, ani hareket) ve genetik (irsi veya kalıtsal) yatkınlıktır.

Peki bir insan Göbeğin düşütüğünü nasıl anlayabilir?

Bu durumu yaşayan insanlardan elde ettiğimiz bilgilere göre göbek düşmesi anında çok kötü hissettikleri, hazımsızlık, karında şişlik, sırt ağrısı karın ağrısı, bulantı, istifra, iştahsızlık, kabızlık ve gaz çıkaramama gibi şikayetlerdir. Daha sonra bu şikayetlere yenisi eklenir (tüm şikayetler için tıklayın).

Göbek Düşmesi’nden Korunma Yolları

Karın duvarı kaslarının kasılması sonucunda karın için basınç artışı gerçekleşir. Batın karın ön duvarı zarlarına ve diğer organlara zarar verebilir. Bu durumdan korunmak için:

  • Ani ve aşırı hareketlerin yapmaması,
  • çok fazla ağır kaldırmaması,
  • kısa süre içerisinde çok fazla kilo alınmaması önerilir.

Bu makaleyi okuyanlar aşağıdaki makaleyi de okudu:

GÖBEK DÜŞMESİ (KAYMASI, HERNİ) RAHATSIZLIĞI

©

2 Yorumlar

  1. cengiz eflatun

    hocam bugün ayın 12 si yol şartları ve kar şuan engel gelmeme,daha önce asistanınızla görüşmüştüm durumumu kapsamlı yazmıştım, en kısa sürede randevu alıp gelicem,,Zonguldak olursa daha uygun olur,eşim göçebey Zonguldaklı, yer sorunum olmaz köyde kalırım duruma göre,randevumu bunu göz önüne alarak verirseniz sevinirim.

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir