GÖBEK DÜŞMESİ (KAYMASI, HERNİ) RAHATSIZLIĞI

Göbek Düşmesi  800.000+ okunma sayısı

Yıllardır geçmek bilmeyen göbek ve göbek çevresi şikayetleriniz varsa, bu şikayetler nedeniyle gitmediğiniz hastane yaptırmadığınız tetkik ve tahlil kalmadıysa, denenmedik ilaç, serum, bardak çektirmek, koca karı yöntemleri kalmadıysa ve bütün bunlara rağmen yaşadığınız şikayetlerle yine baş başa kalıp üstelik derdinizi bir türlü anlatamadıysanız, çaresizlik ve umutsuzluk eşiğine geldiyseniz ve artık bu sıkıntılardan kurtulmak istiyorsanız, doğru yerdesiniz ve Göbek Düşmesi rahatsızlığı için aşağıdaki makaleyi detaylı ve dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyorum..

Göbek Düğüğü
Göbek Düğüğü

Not: Bu makaleyi yurt içinden ve yurt dışından bize ulaşan ve kalıcı tedavisini gerçekleştirdiğimiz yüzlerce hastamızın ortak şikayetlerinden yola çıkarak yazdım. Amacımız, bu sıkıntılardan muzdarip insanların yakınmalarına tercüman olup kalıcı çözüme kavuşmalarını sağlamaktır çünkü biliyorum ki göbek ve çevresindeki şikayetler birçok hastamızın yaşam tarzını bile etkilemekte olup ciddi çaresizlik eşiğine sürüklemektedir.

BELİRTİLERİ

Toplumda yaygın olarak bilinen “Göbek Düşmesi” durumu kadınlarda erkeklere oranla daha fazla sıklıkta görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık her yaşta görülmesine rağmen özellikle 20-40 yaşları arasında yoğun bir şekilde ortaya çıkmaktadır.Halk arasında göbek düşmesi, kayması, çıkması, düşüklüğü, kaçması, göbek şişliği, eş düşmesi veya kayması, göbek kalkması, kursak kalkması, bazı yörelerde köbek düşmesi olarakta bilinen rahatsızlıklardan mustarip olanlarda başlıca bu şikayetler görülebilir:

 

 • halsizlik, takatsizlik, yorgunluk, bitkinlik, dermansızlık
 • bulantı, kusma, hazımsızlık, iştahsızlık, karında şişlik ve gaz sıkışması
 • Yeme ve içmeden keyif alamamak, hayattan tat alamamak, depresyon
 • dik durmakta zorlanmak, nefesin kesilir gibi olması, nefes darlığı
 • yemeklerden sonra şişkinlik, ekşime, baş ağrısı, sıcak ve ateş basması, terleme
 • baş ağrısı, uykusuzluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu, tembellik
 • eğilirken göbeğin bir tarafa doğru kayması veya hareketin kısıtlanması, göbek kısmına bastırıldığında başka yerlerde atması
 • Bel ve Sırt ağrısı kabızlık veya ishal
 • Göbekte ve çevresinde ağrı ve ağırlık hissi
 • Göbekte ve etrafında şişlik, ödem, hassasiyet, göbekte nohut veya ceviz büyüklüğünde kitle, göbeğin dışa doğru çıkması veya genişlemesi, göbekten kötü ve pis kokulu akıntı ve/veya kan gelmesi

Bu makaleyi Whatsapp ile gönder

Halk arasında bu ve benzeri göbek şikayetleri için genelde Göbek Düşmesi, Göbek Kayması veya Göbek Kaçması tabirleri kullanılır. Çoğu zaman bu hastalara verilen hizmet ve bilgi yeterli gelmez. Hastalar mecburen zoraki olsa da kanaat getirir ve bu durumu kabullenmek zorunda kalır ancak öte yandan ömür boyu göbek şikayetleri de devam eder durur. Bu durumu kabullenemeyen hastalarda ise maalesef zaman zaman çeşitli psikolojik rahatsızlıklar da görülebilir.

GÖBEK DÜŞMESİ ‘NİN TANISI

Halk dilinde Göbek Düşmesi veya kayması durumunda insanların ciddi şikayetleri olmasına rağmen bazen testler, tetkik, tahlillerde, röntgen, ultrason, tomografi ve MR filmlerinde, endoskopi ve kolonoskopiler altta yatan patolojiyi yansıtmayabilir. Bazende Herşey Normal Çıkar ! 

Neden mi? Nedeni şudur, tıpta bazı hastalıklar başlangıç evresinde detaylı ve derin bir inceleme gerektirebilir, örneğin çok erken safhadaki bir apandisit olgusu veya çok küçük çapta ve ultrasonla görülemeyen herniler. Bu durumlarda hekimin elle yaptığı detaylı fiziki karın muayenesi çok önem kazanır. Yani teşhis klinik bulgularla yapılır.

Elbette genelleme yapmamız doğru değildir ancak bu gibi şikayetleri olan insanların %95′inde halk arasında Göbek düşmesi olarak bilinen rahatsızlığa neden olacak bir patolojisi tespit edilir.

Bu insanlar ne yazık ki bir çok yerde çözüm umarak gezerler ve sonuç alamayabilirler. Çoğu zaman muayene bile yapılmadan serum taktırılır ve ağrı kesici iğneler yapılar (ağrı kesici iğne = sadece ağrıyı keser, yani ağrıyı algılamamızı engeller ancak ağrıya neden olan hastalığı ve patolojiyi etkilemez). Aslında en acı olanı da hastanın ailesi ve yakın çevresi de belli bir süre sonra hastanın artık gerçekten hasta olduğuna inanmazlar çünkü herşey normal çıkıyor, ki bu durum da hastanın psikolojisini çok derin bir şekilde etkiler. Psikolojisi etkilenen hastalar da ağrı kesici, sakinleştirici, mide ilaçları, kas gevşetici, uyku hapları ve depresyon ilaçlarında medet umar.. Bu kısır döngü böylece yıllarca akıp gider..

Göbek Düşmesi , göbek kayması
Göbek Düşmesi

NEDENLERİ

Halk arasında Göbek kayması olarak bilinen durumun nedeni aslında altta yatan patolojiye bağlıdır. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, umblical urachus vb. tıbbi hastalıklar. Bunların başında:

 • karın içi basıncın artması (örneğin ağır kaldırıldığında, gebelerde özellikle doğum sırasında ve sonrasında, aşırı kilolu insanlarda, ani korku, ani ve aşırı hareketler)
 • göbek çukurunun derin olmasıdır.

Göbek Düşmesinin Zararları ve Tehlikesi

Şikayetlerini en aza indirmek için bu insanlar kendilerine farklı bir yaşam tarzı benimserler. Yedikleri, içtikleri, zevkleri, moral durumları, hobileri ve daha nice alışkanlıkları istedikleri gibi değil, çözüme kavuşamayan bu rahatsızlığın şekillendirdiği ve gerektirdiği gibi yaşamaya başlarlar. Göbek düşmesi durumundaki insanlar sindirim, sinir, cinsel, kalp ve çalışma hayatlarında sık sık sorunlar yaşarlar.

Göbek Düşmesi ‘nin Tedavisi Yöntemi

Türk Milleti olarak yaşanan bazı inanışlarımız vardır. Örneğin; merdiven altından geçilmez, gece tırnak kesilmez, küle basılmaz, gece sofra örtüsü silkelenmez, gibi inanışlara ilave olarak bir çok inanış toplanabilir. İşte Halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen bu inanışlardan birisidir. Aslında bu inanışların çoğunun bilimsel açıklamaları vardır ancak ne yazık ki birçoğu da henüz bilim adamları tarafından görmezden gelinmektedir. Göbek düşmesi durumunda kişinin, ağır bir şey kaldırdığında göbeğinin düşeceğine inanılır ve “Göbeğim düştü” tabiri kullanılır. Hatta göbeği düşen şahsın yattığı yerden kalkamayacak hale gelmesine inanılır. Karın içi basıncın artışına neden olan bu durum baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, gaz şişkinliği, kabızlık, ishal vb  çeşitli şikayetler meydana gelebilir.

Halk arasında Göbek Düşmesi için birçok yerde Koca karı diye adlandırılan uygulamaları yapılmaktadır. Halk arasında Koca karı uygulaması olarak yapılan bazı yöntemler: Sıcak Su tulumu uygulaması, masaj yöntemleri, Geleneksel Bardak atma-vurma-çekme yöntemi, Hacamat, göbeğe uygulanan sabun, şampuan, hamur, yumurta ve çiğ yumurta akı, tereyağı, soğan, kına ve mutfakta aklınıza gelebilecek her türlü yiyecek içecekle yapılan işlemler. Göbek Düşmesi için Koca karı ve ninelerin diğer uygulamaları, göbek bağı veya kuşak bağlanması. GÖBEK DÜŞMESİ için insanlar genelde ilkel yöntemlerle onu çözmeye çalışır. Koca karı uygulamaları ile göbeği yerine yerleştirmeyi umar. Göbek yerleştirmesi olayı ise göbekteki su kesesini tekrar karına doğru yerleştirilmesidir. Bunun için yörelere göre birçok farklı uygulaması vardır. Göbek yerleştirmesi durumunda ise barsaklara ve karın içi organlara ciddi zararlar verebilir. Ayrıca, geleneksel olarak yapılan bu uygulamalar geçici rahatlık sağladığı gibi her seferinde hastalığın daha da ilerlemesini sağlar ve son aşamalarda ise “göbeğin yer etmiş” tabiri kullanılır.

Peki Tedavisi Nedir?

GÖBEK DÜŞMESİ rahatsızlığının çözümü altta yatan sıkıntıyı bularak ortadan kaldırmakla mümkündür. Örneğin umbilikal veya insizyonel herni, rektus kası diyastazı, umbilikal fistüller, umbilikal sinüsler, omfalit, granüloma, vb. tıbbi hastalıklar. Daha Önce belirttiğimiz gibi halk arasında Göbek Düşmesi olarak bilinen durum aslında çoğu zaman altta yatan bir patolojinin göstergesidir. Tedavisi sağlanarak yüzlerce hastamız eski sağlığına kavuşmuştur. Hastalarımızın çoğu yurtdışından ve uzak illerden geldiği için bir gece hastanede yatırıldıktan sonra ertesi gün taburcu edilir ve rahatlıkla kara, hava ve deniz yolculuğu yapabilir.

Tedavi hakkında Bilgi/Randevu

 

Bu makaleyi okuyanlar aşağıdaki makaleleri de okudu:

 

Kaynaklar – Op.Dr.Ertan BEYATLI, Genel Cerrahi Uzmanı, MD,PhD www.ertanbeyatli.com – Wikipedia – Göbek Düşmesi : tr.wikipedia.org/wiki/Göbek_düşmesi

Özet: Göbek düşmesi aslında hastalıktan ziyade bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın oluşumunda bir çok patoloji sorumludur. Dolayısıyla her hastanın durumu ayrıca değerlendirilmelidir. Sorumlu patolojik faktörler ise geniş bir varyasyon yelpazesi halindedir. Testlerde ve tetkiklerde normal görülen bu varyasyonlar aslında ciddi anlamda göbek ve dolaylı yoldan sistemik şikayetlere neden olur. Bu şikayetlerin, varyasyonların ve zaman sürecinde gelişen patolojinin tümüne halk dilinde “Göbek Düşmesi” tabiri kullanılır..

Hastalıklar; tıp dilinde yapılan bilimsel tanımlamalardan oldukça farklı olarak halkımız tarafından gayet anlamlı isimlerle ifade edilebiliyor. Halkımızın uzun yıllardan beri kalıcılığını korumuş o kadar güzel adlandırmaları var ki, uzman doktor meslektaşlarımız bile bazen hastalıkların tıbbi isimlerini kullanmak yerine bu isimleri tercih edebiliyor. Halk arasında bu gibi tabirlerin birçok örneği vardır bazılarının tıbbi karşılığı vardır bazıların da yoktur mesela Tavuk karası, Kuş palazı, Arpacık, Boğmaca, İnce hastalık, Gut, Karasu, beyazsu, Baloncuk, Dolama, İt dirseği, peygamber sünneti, Kurdaşen, Damar damar üstüne binmesi, Yel girmesi, Gece yanığı, Sedef, Cüzzam, Yazma, Kulunç, Kireçlenme, Fil Hastalığı, Aktutma, Şirpençe, vb.. Op.Dr.Ertan BEYATLI

whatsapp ile paylaş

DMCA 


Hakkında Dr.Ertan BEYATLI | ANKARA

Genel Cerrahi Uzmanı, MD, PhD (Doktora), Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği, Amerikan Akademik Cerrahi Derneği üyesidir | Hemen İletişime Geç →
"Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz."


1.240 Yorumlar

 1. Hocam Merhabalar.
  Yıllardır göbek düşüklüğünden şikayetçi olan annemin tedavisi için arayış içindeyiz. Size nasıl ulaşabiliriz?
  Saygılarımla.

 2. Ertan bey benim oqlum yaklaşık 2senedir karin ağrısı kabızlık ve karnın sağ tarafında ufak bir sislikle atesleniyorr. Apandisit felan değil araştırma hastanelerine kadar gittik ama 2 senedir bir sonuca varamadik. Bu bulgulara bakılarak oqlumun da göbeği kaymış (düşmüş) olabilirmi. İstahsizlikla.beraber iki günde bir ağrı yaşıyor beni aydinlatirsaniz çok memnun olurum

  • öncelikle inflamatuvar barsak hastalıkları açısından araştırılmalıdır, bunun için kolonoskopi ve/veya çift kontrastlı baryumlu kolon grafisi gerekli, ayrıca tarif ettiğiniz şikayetler itibarıyla divertikül (özellikle meckle divertikülü konusuda araştırma yapılabilir. bunlarla sonuç alınmazsa diyagnostik laparoskopi yapılması uygundur. bahsi geçen göbek düşmesi tıbbi bir tanı değildir ancak detaylı muayene ile sıkıntıların altında yatan organik, somatik veya psikosomatik patolojik faktörü tespit edilebilir. geçmiş olsun

 3. Hocam merhaba ben zonguldakdaki hastanede size gelip tesavi olmustum bu gobek dusmesi icin derdime 5 sene boyunca derman aradim ve sizde bulmustum cokda memnun kaldim dakat gecen sene dogum yaptim gobek dusmesi gibi degilde karin boslugumda avuc ici kadar sert bisey var hareketde ediyor ve bulundugu bolgede cok siddetli agri yapiyor istahimda kesildi tekrar yine gitmedigim doktor kalmadi surekli utrasona gonderiyorlar bir sonuc cikmiyor usandim artik tekrar size gelmek istiyorum bulundugunuz hastane yine zonguldakdaki hastanemi bilgi verirseniz cok sevinirim

  • merhaba Füsun hanım. şuanda izmirde görev yapıyorum sizi buraya beklerim. gelmeden önce elinizdeki raporların fotoğrafını göndermenizi öneririm. iletişim bölümünden bilgileriniz gönderin sizinle irtibata geçelim. geçmiş olsun

 4. Hocam merhaba iki sezaryen ve bir apandisit ameilyatı oldum.
  Karnımın sag tarafında gobek deligi hizasında dort parmak sonrası huzurzuzlasıyor uyusuyor gibi rahatsızlık verıyor genel cerrah böbrek kan tahlilleri bisey cıkmadı gobek kyması olabılırmı cok tşk ederim simdiden

  • geçirdiğiniz ameliyatlardan dolayı bölgedeki cilt ve ciltaltı sinir uçlarında meydana gelen kesiler nedeniyle uyuşukluk olabilir bu normaldir ve zamanla azalabilir. bunun dışında halk arasında anlatılan göbek kayması bilindiği gibi tıbbi bir terim değildir dolayısıyla detaylı karın muayenesi ile altta yatan başa bir patoloji varsa tespit edilip tedavi edilebilir.testler normal çıkıyorsa elle detaylı karın muayenesi şart. geçmiş olsun

 5. Hocam gecen yaz cok agir armut kasalari taşımıştım 1.71 boyundayim ve 50kiloyum cok zayif oldugum icin gobegim kacmis. Ne yaptiysam yerine gelmedi. Gobegim midemin altina cikiyo ve midemle birlikte oarsi cok agriyo, cok bulantim oluyo. 2yil olucak ve ben cok zayifladim hicbisey yiyemiyorum midem asiri bulaniyo. Gunde 1dilim ekmek bile yemedigim gunler oluyo. Simdi bi de midemi usutmusum 1aydir midem daha da cok bulaniyo hic yemek yiyemiyorum gecen gece acile gittim tansiyonum 10a6ymis serum taktilar ama bnde hicbi degisiklik olmadi 🙁 ne yapmaliyim? Dahiliyeye de gittim hicbi test bile yapmadi karnima bakti sadece biraz ve gonderdi 🙁 genel cerraha mi cikmaliyim acaba ? 🙁

  • genel cerrahi uzmanına muayene olmanızda yarar vardır. göbek ve karın kısmınızın fotoğrafını (önden ve sol yan profilden) yorumunuza eklerseniz size daha fazla yardımcı olabilirim. geçmiş olsun

 6. ISMAIL GÜN(GÜLŞEN GÜN)

  HOCAM SIZDEN ACİL TELEFON BEKLİYORUM.AMELİYAT HANENİZ NEZAMAN BİTİYOR.ÇÜNKÜ SİZE ULAŞAMIYORUM
  BELLİ Kİ ÇOK YOĞUNSUNUZ.ALLAHRIZASI İÇİN BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRM.SAYGILARIMLA.İSMAİL GÜN.0535495****

 7. Hocam göbeğimin sağ tarafında şişkinlik ve orta tarafında ağrı var midemde şişkinlik oluyo karnımın içinde sanki su varmış gibi guruldama ve idrarda yanma var 10 aydır bu sıkıntıyı çekiyorum göbek düşmesi olabilirmi yardımcı olabilirmisiniz?

 8. Hocam merhaba ben yaklaşık 7 senedir karın ağrısı şikayetim var benim rahatsızlığım kışın olmuyor yazın şiddetli bir şekilde oluyor ve ağrının olduğu bölge göbek deliğinin sağ tarafı apandisin ve bagırsakların olduğu bölge sabah kalktığımda agrım bir başlıyor yatana kadar gidiyor ve gitmediğin doktor kalmadı kronoskopi haricindeki bütün tetkikleri yaptırdım herşey normal çıkıyor bir tek endoskopide gastrit çıktı onunda her gün bu kadar ve o bölgeye agrı yapacagını düşünmüyorum şuan 28 yaşındayım önceden çok ağır şeyler kaldırıyordum bu rahatsızlığımın göbek kaçmasıyla bir alakası Olabilir mi?

  • göbek kaçması halk arasında bilinen bir ifadedir yani tıbbi bir tanı değildir. dolayısıyla detaylı muayene ile sıkıntılarınıza neden olan patolojiyi tespit ona yönelik çözüm bulunabilir. geçmiş olsun

 9. Şükrü Yaman

  Selamun aleyküm. hocam, ben 4 yıl önce ağır kaldırmaktan dolayı iş bitiminde ağrıyla karşılaştım . Ve sağ testisimle hemen yukarı göbek bölgesinde ağrı oluştu .sağ Testisimde sertlik var. Ve ilişki sonrası iki bölge de ağrı oluşuyor. Gitmediğim hastane kalmadı. Hepsi de ultrason çektirmemi istediler. Çektirdim fakat hiç bir séyim cikmiyor. Kas gevşetici veriyorlar ama hiç bir ise yaramiyor. Ilk başlarda apandesitten şuphelenmiştim ama temiz çıktım. Hocam ALLAH aşkına beni bu dertten kurtarin yoksa ömür boyu bu acıyı çekmek istemiyorum. Eğilip kalkarken ağrı saplanıyor . Cevabinizi bekliyorum teşekkürler.

 10. Hocam iyi günler Ben üç çocuk annesi yim. Doğumların normal oldu. Yaklaşık 11 yıl önce ilk çocuğum dan sonra göbeğinde ağrı ve hassasiyet oluştu, Ayriyeten mide bulantısı halsizlik iştahsızlık sırt ağrısı ve aşırı zayıflama, ve böbek kısmım içe goğru gitti ,göbeğimin etrafı çukur oldu,Doktora gittim doktor bu konuyla alakalı bir bilgim yok dedi. Annem göbeğime baktığında yerinde atmadığını söyledi.Bu şikayetlerim devam ediyor doktor doktor geziyorum bu halsizlik ve iştah için.
  Ama birşeyin yok diyorlar.psikolojik olarakta yıpranmış.
  Ensonunda antidepresan kullanmayı düşünüyorum.daha iyi hissetmek için.bilgi verirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.

 11. hocam bende 4 yıldır göbek çevremde bir şişkinlik oluyor geceleri yatarken sağa sola yatamıyorum sanki iç organlarım başka yerlere kayıyor gibi oluyor.sağa sola yatamıyorum düz yatıyorum .göğüs kafesimin altında sanki bir şeyler hareket ediyo gibi oluyor.geceleri kustuğum zamanlarda oldu.bazen sabah kalktığımda göbek çevremde ağrı hissediyorum.dahiliye doktarına gittim kan tahlili ultrasonda rahatsızlığım çıkmayınca birşeyin yok dedi.sonra başka dahiliyeciye gittim reflü üzerine ilaçlar verildi.daha sonra gastroentolojiden bakıldım doktor kolosnokobiye ihtiyaçın yok
  psikiyatri doktoruna git dedi.evdekilerde bana inanmayaya başladı hocam ne yapmalıyım sizce benim rahatsızlığım ne.

 12. sevgili hocam 2 yaşından itibaren karın ağrısı şikayetlerimiz başlamıştır ve gittiğimiz ünv sitelerde pankreatik atak gecirildiğini söylediler ama altındaki sebebini bir türlü bulamadılar şuan kızım 8 yaşında ve ara ara devamlı pabkreatik atak gecirmekteyiz en son yatışımız 24.04.2017 tarihinde yine atak gecirdik amilaz 2032 lipaz 7709 değerleri cıkmıştır cevremizdekiler göbeği düşmüş diyolar.. Göbek düşmesi ile alakalı bir durum varmıdır. cvb nızı bekliyorum..

  • 2 yaşından itibaren sıkıntıların başlaması ve pankreas tarafından salgılanan hormon değerlerinin bu kadar yüksek oması ilk önce doğuştan gelen (konjenital) bir hastalığın olduğunu düşündürür. özellikle pankreas kanalını veya ana safra yollarını etkileyen patoloji araştırılabilir. Bunun için ERCP yapılmasını öneririm. Geçmiş olsun

 13. Hocam Merhaba, annem over ca hastası, 3. Kez ameliyat oldu ve son ameliyatı hipec’ti. Şuan kemoterapi tedavisini göruyor ama göbeği yerinde değil. Ve cok agrısı var. Agrısına hiç bir çözüm bulunamıyor.

  • hipec tedavisi (Hipertermi intraperitoneal kemoterapi – HIPEC) tek başına başına yan etki olarak bazı karın şikayetleri yapabilir önce bu durumdan emin olmak lazım. ayrıca daha önce geçidiği ameliyatlardan kaynaklanan karın öndüvarı ve özellikle göbek kısmında komplikasyonlar (halk dilinde göbek düşmesi) olabilir. bunu detaylı bir muayene ile anlamak mümkün olabilir. Çözüm sıkıntıya göre uygulanır. Önce sıkıntının adını koymak lazım! nerede yaşıyorsunuz?

   • Hocam Ankara yaşıyoruz. Toöografi ve diğer sorunu bulmak adına bazı uygulamalar yapıyorlar. Ağrısına morfin bile fayda etmıyor. Gaz sıkışması diyorlar. Ama gaz ve tuvalet problemide yok. Sancı şeklinde geliyor, istifra edıyor, iki büklüm yürüyor. Yurumeye bile takati yok.

 14. Hocam merhabalar,annemi göbek kacmasi rahatsizligi icin muayene ettirmek istiyoruz.randevu nasil alabiliriz?

 15. Hocam merhaba öncelikle benim sıkıntım üzüntü heyecan korku gibi durumlarda midem bulunmaya başlıyor ardından karnımda kalp gibi bir damar atıyor dün acile gittiğimzde eş çıkığı dedi doktor. Cidden hayatımı çok olumsuz etkiliyor sürekli mide bulantısı ve halsizlik. Sizce ne yapmam gerekiyor

 16. Merhaba hocam 1 yıldır mide sıkıntım vardı doktora gittim endoskobi yaptılar sonucum temiz çıktı kan düşüklüğü çıktı kabızlık midede şişkinlik mide bulantisi halsizlik bas agrisi sırtıma ağrı vuruyor 1 yıldır gitmediğim doktor kalmadı hiç bi çare bulamadım acaba bu şikayetlerimin sebebi göbek dusmesi olabilir mi? göbeğimde yerinde atmiyor

  • durumunuzun değerlendirilmesi için detaylı bir muayene yapılmasında yarar vardır. Göbek Düşmesi halk arasında ifade edilen bir terimdir ve tıbbi literatürlerde bir karşılığı yoktur. dolayısıyla bu durumun altında yatan patolojiyi tespit etmek lazım. Dilerseniz elinizdeki raporlarla birlikte muayeneye gelebilirsiniz. iletişim

 17. Neden göbek düşmesi ameliyatı koymuyorsunuz

 18. sonra birisi göbek kaçmıştır dedi şişeyleyle göbeğimi büktü o anda karnım çok rahatladı gözlerim açıldı sanki sonra yine eski durum depresif huzursuzum sonra hacamatçı birisi tekrar yerine getirdi oanda sanki herşey değişti ağzımın tadı bile dışkılamam ruh halim göbeğim ufaldı başka biri olmuştum ama herşey sol tarafta sıkıntyla başlıyor devam ediyor sanki göbekten altarafta tıkalı yım ama bazen rahat oluyorum kendi kendime neden iyiyim neden kötüyüm diye soruyorum inanın iyi olduğumda sigara bile az içiyorum karnım huzursuz sanki göbeğimden alt tarafta iletişimsizlik var rahat değilkarnımdaki iyileşmeyle beraber her şey düzeliyor farklı biri oluyorum ama tam bir fayda görmedim ne gastro ne cerrhi muayeneve ilaçlar ıkınmaktan hemoroid oldum sanki dışkı içimde bekliyor dışkılamam gerektiğini düşündüğümde tuvalete gidi yorum huzursuz oluyorum ama gelmiyorbu gerçekten göbek kaçmasımılütfen yardım edin
  göbek akçması adı altında yapılan müdahalelerden çok fayda gördüm ama yine kötüleşiyorum benim neyim var acaba sahi birde yüzütü yattımda karnım da daılmıyan göbek altında hava kabarcığı sertlik gibi birşey var yer değiştiriyo yüz üstü set yerdeyatıpyatp tıp karnımı bastırırsam hissediyumhalsizlik güçsüzlük hiçbirşeyistememe sanki boşlukta gibiyim lütfen yardım edin

  • anlattığınız şikayetler doğrultusunda halk arasında göbek düşmesi-kaçması olarak bilinen durumun olma ihtimali yüksektir ancak öncelikle kalın barsak ve rektum detaylı bir şekilde araştırılmalıdır.

 19. slm yıllardan beri g. şikayetlerim varbazen kabıa yada karnımın şimesi yapamama diyelimsol tarfıma bastırdığımda gaz çıkarma ve dışkılama hissi olyor göbeğimin altına bastırdığımda sanki penisdahil alt taraf rahatlıyorbazen kabız bazen ishalim ençok kabızlıksırt üstü yattığımda sanki karnımda birşeyler yrine gliyor rahatlıyorum genelde c. istesizliğimvar ama sırt üstü yatarsam rahatlıyorumhep psikiyatriye yönlendirdiler ama rahatlama olmadı gstro ıbs dedi genel gerrahi mega rektum dedisirdalut mr ve tranko buskas verdi rahatladım ama şimdi oda fayda etmiyor sonra birisi g

 20. hocam merhaba ben her hareket ettiğimde yaklaşık 1 yıldır göbek etrafımdan su sesi geliyor.karnımda ağrı yok ama midemde 2 hafta önce helikobacter saptandı bulantı oluyor bazen yanma da oluyor antibiyotık tedavisi kullanıyorum ama göbek etrafındaki su sesleri geçmiyor.nedeni mikrop mu yoksa göbek düşmesi mi bilmiyorum onu öğrenmek istiyodum

 21. Gulbahar yaman

  Gülbahar yaman merhaba doktor bey benim yıllardır süren göbek dusuklugum var göbeğim midem de atiyo çok ağrı yapıyor sırtımada vuruyor dik yuruyemiyorm midemde gastrit de oldugu için buna bağlayarak bir çok ilaç kullandım fakat ne agrim geciyo ne göbeğim yerine geliyor ağrılara dayanamıyorum sizinle nasıl iletişime gece bilirim

 22. Hocam ben iki yildir bu durumdan muzdaribim. Gobek cevremde hem bi yanma hissi var . Surekli bagirsaklarim hareketli gibi ama ishal degilim. Gaz sıkışması cok oluyor. Daha once gobek dusmesinden dolayi kari koca islemiyle cektirdim ceken kiside biraz canimi yakti ondan sonra hic yerine gelmedi hep fatkli yerlerde atiyor gibi gobegim. Ve agri surekli karin icinde farkli bolgelerde dolasiyor. Genelde sol gogus kaburgamin altinda agri oluyor o bolgeden asagi dogru gurultu geliyor. Yaptirmadigim test kalmadi. Sadece mide fitigi var dediler oleca kullaniyorum yine ayni. Birde surekli basim dönüyor. Midem bulaniyor gibi. Birturlu bas donmem de durmuyor iki yildir boyle devam ediyorum hauatima. Cozum ariyorum.

 23. Yavuz Selim altun

  Hocam iyi gunler 1 yil önce sürekli kusma gegirme şikayeti ile hastaneye gittim reflü gastrit gibi tanilar kondu kullanmadigim ilaç yaptrmadigim tetkik kalmadı kusmadan kurtuldum lakin bu geģirme beni bitiriyor.özelliklede yemeklerden sonra Karnım çok şişiyor sol tarafım.karnımın içi fazla gaz dolu lakin çok bi ağrım yok.lütfen bana yardım edin size ulaşmaya çalıştim fakat telefonu acmadinz cvap bekliyorum hocam saygilar

 24. Merhaba Dr. Bey Gümüşhane den yazıyorum. Benim göbek çevremde (daha çok üst tarafı) rahatsızlık oluyor. On yıllardır var genel cerraha gittim.endiskopi oldum antral gastrit ve korpusta saplı Polip teshisi konuldu. Biyopsi temiz çıktı. Antibiyotik tedavisi vs.sonuc olarak midedeki sindirim sıkıntısı hala devam ediyor. Bende göbek düşmesi diye dusunuyorum ama burdaki dr lar öğle birsey yok diyor. Ara ara bogazimin icinde seğirme hissettim (ağrısız) midemdede oluyordu. Bugün 1.5 saat kesintisiz midem seğirdi.cevap verirseniz memnun olurum .ne yapmam gerekiyor. İyi günler dilerim.

 25. Ertan bey yıllardır gobegimde agrilarim var baska hastaliklar cikti geccti gobek sancilarim gecmiyo dusuyo cektiriyorum tabikide koca kari yontemiyle ama yine ayni ..size muayene olmak istiyorum yardmci olurmsnz??

 26. Merhaba ertanbey bende 4 yildir yilda iki kere cok agrili karin sancilari cekiyorum.yaptirmadigim tetkik kalmadi hic biraey bulamadilar.akdeniz atesi dahil yapildi temografi batin ulyrasyon tahliller felan sonuc bir sorun yok denip gonderildim .ama bu oyle bir duruma geliyoki adim dahi atamiyorum haraket beni inanilmaz agriya maruz birakiyor haraket esnasinda organlarim birbirine carpiyo ve patliycak hissiyati veeiyor.karin bolgeme biri mudahale etse zipliyorum agridan apandis supesi vok oldu ama aonuc ondafa hep menfi.sonus olarak buyukleeim gobek dusmesi desiler 4 .yilin sonunda hic bir bulgu cikmayinca yaptirdim eskilerin dedigini agrim bir gun sonra gecdi
  Acaba dedim tesadufmu yoksa boyle bir durum olabilirmi beni bu konuda aydinlatirsaniz sevinirim

 27. Merhaba . Bende 2 gün önce şınav çekmeye çalışıyorum . Çektikten sonra karnım acımaya başladı . Göbeğim düştü mü pek emin değilim . Kusmam yok ağrım yok ama göbeğim acıyo . Buna nasıl bir yöntem bulabilirim . ?

 28. Merhaba hocam. Çok sık değil belki ama yılda 3-5 kez oluyor bu. Sabah kalktığımda sadece göbek deliğimin çevresi kıpkırmızı oluyor ve inanılmaz derecede agrıyor. İdrar yaparken agrısına dayanamıyorum göbeğimi avuc icimle sıkıştırarak ancak idrarımı yapabiliyorum. O gun akşama kadar iki büklüm geziyorum. Elimi göbeğime değdiremiyorum. günüm zehir oluyor. Genel cerrahiye defalarca gittim muayene oldum bu şikayetlerimi anlattım ama göbek düşmesi değil dedi. sizin kanaatiniz nedir hocam?

 29. Caner sağlam

  Merhaba hocam bende es kaymasin'dan müzdarip'im nasil randevu alabilirim yardimci olursaniz sevinirim

 30. Ertan bey iyi günler,
  benim annemde göbek kaymasi var ve yillardir cekiyor dediginiz gibi hicbir Dr.anlamiyor,sorum su;amaliyatsiz yerine getiriyormusunuz olursa size getirmek istiyorum.Tesekkürler.v

Bir Cevap Yazın

You have to agree to the comment policy.