Göbek Düşmesi DUASI

kocakari_ilaclari2
kocakari_ilaclari2

Göbek düşmesi duası – Göbeği düştüğü söylenen kişi sırt üstü yere yatırılır,karnı açılır. Sonra elle karnı yoklanır, göbeğin düştüğü yer bulunur. Yavaş yavaş, aşağıdan yukarı, yanlardan göbeğe doğru ovulur. Böylece göbek yerine getirildiğine inanılır.

Peki işlem nasıl uygulanır?

Bu işlem sabahları aç karnına, erken yapılır.Kolay yerine getirilmeyen göbek düşmelerinden hastanın karnının altından dolanan boş bir kasnak geçirilir, sonra kasnak yavaş yavaş bükülür. Karın kasnakta sıkışıp kalınca boşluğa alınan göbek yerine getirilir.

Ayrıca birkaç gün göbeğin üzerine Sabun bırakılır. Göbek düşmelerinde uygulanan başka bir yöntem de okuyup üflemedir.

Hocaya cinciye gidilir. Bu iş üç ya da yedi sabah yapılır. Hoca duruma göre, hastayı soyar, göbeğinin üstüne eğilir okur, üfler.

Kadın hastalarda göbeğe dua, ayet yazılır. Trabzon’un başta Maçka olmak üzere birtakım ilçelerinde, bucaklarında bu iş bugün de yapılmaktadır. Maçka’da kadın göbeğine dua, ayet yazmakla tanınan kimseler arasında Bilal Hoca, Muhammed Hoca başta gelirdi.

Bu gibi uygulamalar ne yazık ki haklımız arasında oldukça yaygındır ve ne yazık ki karın içi organlara ciddi zararlar verebilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi için buradaki makaleye bakmanızı öneririm (GÖBEK DÜŞMESİ (KAYMASI, HERNİ) RAHATSIZLIĞI).