♥ YouTube
Anasayfa / Genel / Göbek Deliği ağrısı – Sebepleri, tanı ve tedavisi
göbek ağrısı nedenleri

Göbek Deliği ağrısı – Sebepleri, tanı ve tedavisi

göbek deliği ağrısı nedenleri

Soru ve Cevaplarla göbek deliği ve etrafındaki ağrıların nedenleri nelerdir

Umblikus Nedir? Göbek deliği Latincede Umbilicus/Navel olarak da bilinir. Göbek deliği altında bulunan dokular göbek kordonunu (umbilikal kord) desteklemektedir. Göbek Kordonu anne karındaki embriyo ve fetusa plazentadan (plasenta) giden bütün besinleri temin eder.

Doğum sonrasında göbek kordonu kesilip klemplenir ve zamanla bölgede ileride göbek deliği olarak adlandırdığımız skar dokusu ve çukurluk oluşur.

Göbek Deliği Ağrısı ‘nın nedenleri nelerdir?

Göbek deliği ağrısı göbekle ilgili hastalıklarda ortaya çıkabilir (direkt ağrı) ancak bu ağrıların çoğu indirekt şekilde dolaylı (visceral/referred) veya yansıyan (parietal) yoldan ağrılardır.

Dolaylı göbek ağrısı (visceral/referred)

Karın muayenesinde hastalıklı organ uyarıldığında duyan ağrı anatomik olarak farklı bir bölgede hissedilir. Örneğin Apandiks karnın sağ alt köşesinde yer alır ancak iltihaplandığında (apandisit) karnın sağ alt köşesine elle yapılan basıda ağrı göbek ve çevresinde hissedilir.

Yansıyan göbek ağrısı (parietal)

Hareketsiz ve sakin bir pozisyonda iken göbek altında olmayan bir organdan göbek ve çevresinde hissedilen ağrıya yansıyan ağrı denir. Örneğin apandisitin ilerleyen dönemlerinde göbek çevresinde hissedilen dolaylı (visceral) ağrı artık sağ alt karın köşesinde de hissedilmeye başlanır (parietal ağrı)

Göbek ağrısına neden olabilecek hastalıklar

Bu hastalıklar iki ana grupta sınıflanabilir

1-Direkt Göbek Ağrısı: dar ve sıkı kıyafetler, boğulmuş (inkarsere) veya çürümüş (strangüle) fıtık, göbek iltihabı (Omfalit), göbek etrafındaki kaslarda yırtılma ve diğer Göbek sorunları.

2-İndirekt Göbek Ağrısı:

A- Dolaylı göbek ağrısı (visceral/referred)

  • apandisit
  • irritable barsak sendromu (İBS)
  • mezenter arter iskemisi

B- Yansıyan göbek ağrısı (parietal)

En sık görülen göbek ağrısı nedenleri nelerdir?

  1. kabızlık
  2. apandisit
  3. Umbilikal herni
  4. Omfalit

KRONİK AĞRIYLA İLGİLİ SIKLIKLA DİLE GETİRİLEN YANLIŞ DÜŞÜNCELER

Göbek Ağrısı

Bu makaleyi okuyanlar aşağıdaki makaleleri de okudu:

©

37 Yorumlar

  1. 58 yaşındayım .Nisan ayı başında plazmakinetik yöntemi ile prostat ameliyatı oldum. Ara ara hafifde olsa kanamalarım oluyor.Benim sorunum prostat ameliyatından bir hafta öncesinden de yaşadığım karnımda göbek deliği çevresinde dolgunluk,baskı tarzında bir gerilme sıkıntısı yaşıyorum. Karnım gergin.Yürürken,eğilip kalkarken karnımın üstünde baskı,ağırlık hissediyorum.Sanki nefes alıp verirken bile göbeğimde bir ağırlık ,baskı hissediyorum.İç çamaşırımın lastiği bile karnımı sıkıyor geliyor bana..İshal,kabızlık,bulantı,kusma yok.İki günde bir büyük tuvaletime çıkıyorum.Sanki büyük tuvalet ihtiyacım var gibi karnım burkuyor,hafif ağrı hissediyorum.Bu can sıkıcı durum yemek sonrası veya aç iken farketmiyor. Doktora gittim karnın davul gibi gaz var dedi. Usg,kan idrar tahlilleri yapıldı,temiz çıktı. Sadece idrarda bakteri çıktı.Doktorum antibiyotik ve ağrı kesici hap verdi,gaz yapıcı gıdalardan uzak durmamı söyledi.Ben yediğim,içtiğim şeylere dikkat etmeme ve ilaçları kullanmama rağmen sıkıntım devam ediyor.Karnımdaki bu sorun prostat ameliyatının yarattığı bir sorun olabilir mi?Bunun için bana ne önerirsiniz, yanıtınız için şimdiden teşekkür eder,saygılarımı sunarım.

    • karındaki şikayetlerin prostat ameliyatından önce olduğunu belirtiyorsunuz zaten. detaylı bir fiziki muayene ile kontrastlı batın CT ve gerekirsen endoskopi ve kolonoskopi yapılmasını öneririm.

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir