♥ YouTube
Anasayfa / Genel / Ganglion – Belirtileri, sebepleri, tanı ve tedavi yöntemleri
Ganglion nedir ve nasıl tedavi edilir?
Ganglion nedir ve nasıl tedavi edilir?

Ganglion – Belirtileri, sebepleri, tanı ve tedavi yöntemleri

Ganglion Nedir

Ganglion, içi jöle veya jel ile dolu kistik oluşumdur. Genelde vücutta eklemlerin veya tendonların (kasları kemiklere bağlayan sert dokular) bulunduğu bölgelerde görülür, örneğin el bileği, ayak bileği, dirsek.

Kistlerin genelde eklemlere veya tendonlara bir bağlantı noktası mevcuttur (tıpkı şişirilmiş bir balon gibi) Bu kitleler genelde ağrısız ve yumuşaktır.

Ganglion Belirtileri Nelerdir

hastaların eklem hizalarında belirgin ve düzgün sınırlı şişlik, çoğu zaman hareketli ve yumuşak olur ancak sık sık enfeksiyon veya travmaya maruz kalan ganglionlar hareketsiz ve sert olabilir. Bu kistler çoğu zaman ağrısız ve zararsızdır ancak büyüyen ganglionlar eklemlerin veya tendonların zamanla hareketini kısıtlayabilir.

ganglion

Ganglionların Tanı ve Teşhis yöntemi

Genelde doktor tarafından yapılan fiziki muayene tanı konması için yeterlidir. Eklem hizasında ağrısız, düzgün ve belirgin sınırlı, hareketli ve kaygan lezyonlar. Şüpheli durumlarda yüzeysel doku USG (ultrason) çekilebilir.

Ganglion Tadavisi Nedir ?

Bazı küçük ganglionlar (<1.5 cm) zamanla kendiliğinden kaybolabilir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda takip etmek yeterlidir. Daha büyük kistler için enjektör (tıbbi iğne) yardımıyla boşaltılabilir bu işleme “Ponksiyon” denir. Bu hastaların %50’sinde tekrarlama görülebilir.

iğne ile ganglion boşaltılması - Ponksiyon
iğne ile ganglion boşaltılması – Ponksiyon

Büyük ganglionlar, ponksiyon sonrası tekrarlayan ganglionlar, ağrı yapan ve eklem hareketini kısıtlayan ganglionlar ve şüpheli durumlarda cerrahi seçenek söz konusu olabilir. Cerrahi girişimle ganglionlar tamamen çıkartılır (eksize edilir). Cerrahi eksizyona rağmen tekrarlama şansı %1-2’dir.

©

11 Yorumlar

 1. İyi günler hocam yazınızı okudum benim bileğimdeki de aynı buna benzer bi sey tedavisi ağrılı olur , bide doktora gitmeden kendiliğinden iyileşme olanaği var mı

 2. Antalya serik

  Merhaba ben taner ben gece ranzaya uymaya cikarken sağ bilek uzerinde sislik ve yumsaklik var idi ama cikarken bilegimin uzerine dustum ve sislik indi sonra biraz agri oldu ve ağızdan desik bi tat oldu sustukten sonra benim be yapmam gerekir bu durumda

 3. muaz/türkiye/el

  merhaba metin bey

  benimde bileğimde şişlik var ameliyat randevusu aldım ama sizin yorumunuzu okuyunca kararsız kaldım siz ameliyatı olduğunuza pişman oldunuz mu? demişsiniz ya bileğimi rahat kullanamıyorum acaba bileğiniz düzeldi mi? bunlar benim de endişelerim de ondan soruyorum.

 4. merhabalar

  ben bu ameliyati 1.5 sene once oldum ve tekrar sislik olusmadi.Yalniz bilegimi eskisi gibi kullanamiyorum bilegimde bir uyusukluk hissi var bilegimi tam duz haline getiremiyorum cocugumun arkasindan yerde emekleyemiyorum herhangi bir aci hissetmiyorum ama bilegimi tam anlamiyla kullanamiyorum bir anormallik var acaba bu neden kaynaklaniyor ?nasil bir tedavi yontemi izlemeliyim yoksa ilerleyen zamanlarda kendiligin bu uyusukluk kaybolacakmi ?yardimci olursaniz sevirim simdiden cok tesekkurler

 5. KONU İLE İLGİLİ SORULARINIZI BURAYA EKLEYEBİLİRSİNİZ. GEÇMİŞ OLSUN

Soru sor veya düşünceni yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir