Genel » FCP, DCL ve PSI…

FCP, DCL ve PSI nedir?

09.01.2018 tarihi iribarı ile Google PageSpeed internet sitelerin hızını belirlemek için PageSpeed Insights algoritmasına bazı yeni kriterler kattı. Bunlar FCP ve DCL dir. Gelin bakalım bunlar ne anlama geliyor.

FCP, DCL ve PSI nedir?

İlk önce kısaltmaların açılımını yapalım:

  • PSI: PageSpeed Insights → PageSpeed Trendler
  • FCP: First Contentful Paint → İlk Katkılı Boya
  • DCL: DOM Content Loaded → Yüklenen DOM İçeriği

PageSpeed ​​Insights Hakkında

Mobil ve masaüstü aygıtlar için nasıl sayfa hazırlayacağınıza ilişkin PageSpeed ​​Insights raporları.

Hız puanı

Görüntülenecek Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu’ndan (CrUX) alınan veriler içeren PageSpeed ​​Insights. PSI iki metrik rapor eder: İlk İçerikli Boya (FCP) ve DOMContentLoaded (DCL).

Her metriğin (FCP veya DCL) medyan değeri, CrUX raporu tarafından izlenen sayfalarla karşılaştırılır. Her metrik, dağılımın nereye düştüğüne bağlı olarak bir kategoriye atanır:

Hızlı : Bir sayfanın her metriği hızlıysa. Metriğin medyan değeri, tüm sayfa yüklerinin en hızlı üçüncü sırada.
Yavaşça : Bir sayfanın herhangi bir metriği yavaşsa. Metriğin medyan değeri, tüm sayfa yüklerinin en yavaş üçüncü sırada.
Ortalama : Diğer tüm vakalar. Metriğin medyan değeri tüm sayfa yüklerinin ortasındadır.
Genel bir hız puanı, her bir metriğin kategorilerine bakarak hesaplanır:

Sayfa Yük Dağılımı

Sayfa Yük Dağılımı bölümü, bu sayfanın FCP ve DCL ölçümlerini CrUX veri kümesindeki dağılımını gösterir. Her metriğin dağıtımı üç kategoriye ayrılır: Hızlı, Ortalama ve Yavaş. Bu Dağıtımlar da haftalık olarak güncellenir.

Optimizasyon puanı

PageSpeed ​​Insights, performans bekleme oranını tahmin eden bir sayfanın 0-100 değerini izlerken ne kadar iyi olduğunu değerlendirir. Bir sayfanın iki alanda performansını artırabilecek olup olmadığını değerlendirir:

kat kat yüklemeye kadar geçen süre: Kullanıcıdan yeni bir sayfa istediği andan, ekranın üst kısmındaki içerik tarayıcı tarafından görüntülenene kadar olan geçen süre.

tam sayfaya yükleme süresi: Kullanıcının sayfaya yeni bir sayfada istekte bulunduğu andan geçen süre.