Endoskopi nedir, ne zaman, neden ve nasıl yapılır?

endoskopi (halk dilinde hortum) ışık yardımıyla organların içini gösteren bir tüptür. “endo” kelimesi “iç” ve “skopi” eki de “görüntüleme” anlamına gelmektedir. bu işlem esnasında yemek borusu (özofagus) mide (gastro) ve ince barsakların başlangıç kısmı (duodenum) görüntülenmektedir. dolayısıyla işlemin gerçek adı özofago-gastro-duodenoskopi’dir.

endoskopi33Endoskopi işlemi çok kısa süren bir işlemdir (ortalama 5 dk). işlem öncesinde hastanın refleksini baskılamak ve önlemek için ağız içi ve dil köküne doğru uyuşturucu bir sprey sıkılır (lokal anestezi).

işlem esnasında tespit edilen yara, kitle vb. lezyonlardan birer parça (biyopsi,patoloji) alınır. dolayısıyla kesin tanı konulur.

Endoskopi işlemi bayıltılarak (genel anestezi) veya sersemleştirilerek te (sedasyon) yapılabilir ancak lokal anestezi her zaman ilk tercihimizdir. mideye hortum salma

 

  • ali1905

    1 hafta once endoskopi yaptırdım ama hala boğazımda ağrı oluyor

  • http://www.ertanbeyatli.com/ Op.Dr.Ertan BEYATLI

    endoskopi sonrası boğazda ağrı olmaz. endoskop aletinin mukozayla sürtünmesinden dolayı kaynaklanan sızı hissi ise en fazla 4-5 saat devam eder. Ancak endoskopi işlemi ile ilgili gelişen bir komplikasyon varsa ağrı olur. endoskopiyi uygulayan hekimle irtibata geçmenizi öneririm. geçmiş olsun