gobekkdusme

Endoskopi nedir, ne zaman, neden ve nasıl yapılır?

endoskopixx

endoskopi (halk dilinde hortum) ışık yardımıyla organların içini gösteren bir tüptür. “endo” kelimesi “iç” ve “skopi” eki de “görüntüleme” anlamına gelmektedir. bu işlem esnasında yemek borusu (özofagus) mide (gastro) ve ince barsakların başlangıç kısmı (duodenum) görüntülenmektedir. dolayısıyla işlemin gerçek adı özofago-gastro-duodenoskopi’dir.

endoskopi33Endoskopi işlemi çok kısa süren bir işlemdir (ortalama 5 dk). işlem öncesinde hastanın refleksini baskılamak ve önlemek için ağız içi ve dil köküne doğru uyuşturucu bir sprey sıkılır (lokal anestezi).

işlem esnasında tespit edilen yara, kitle vb. lezyonlardan birer parça (biyopsi,patoloji) alınır. dolayısıyla kesin tanı konulur.

Endoskopi işlemi bayıltılarak (genel anestezi) veya sersemleştirilerek te (sedasyon) yapılabilir ancak lokal anestezi her zaman ilk tercihimizdir. mideye hortum salma

 

gobekkdusme

2 Yorum

  1. ali1905 diyor ki:

    1 hafta once endoskopi yaptırdım ama hala boğazımda ağrı oluyor

  2. endoskopi sonrası boğazda ağrı olmaz. endoskop aletinin mukozayla sürtünmesinden dolayı kaynaklanan sızı hissi ise en fazla 4-5 saat devam eder. Ancak endoskopi işlemi ile ilgili gelişen bir komplikasyon varsa ağrı olur. endoskopiyi uygulayan hekimle irtibata geçmenizi öneririm. geçmiş olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.