Ertan BEYATLI
Kanalı

bayıltarak endoskopi nasıl yapılır ?

endoskopi nasıl yapılır

altında yapılan işlemi hem hasta hemde doktor açısından bir kaç önemli avantajı vardır:

 1. hasta işlemi hiçbir şekilde hissetmez, 3-5 dk. uykudan sonra rahat bir şekilde uyanır  ( ile yapılan endoskopiler bazen  20-30 dk sürebilir)
 2. işlem süresi daha kısa ve kolay
 3. işlem daha sağlıklı, güvenli ve risksiz
 4. işlem esnasında gerektiğinde biyopsi alma işlemi daha kısa ve kolay
 5. işlem esnasında tespit edilen hastalıkları (örneğin ülser, polip, gastrit, reflü) daha detaylı bir şekilde inceleme imkanı
 6. Endoskopik onkolojik tarama ve kontrollerde (örneğin mide kanseri, kolon CA, vb) birden fazla bölgeden biyopsi alma imkanı.
 7. Özellikle hipertansiyon, kalp ve akciğer rahatsızlıkları olan hastalarda işlemin daha kontrol edilebilir şartlarda yapılabilmesi
 8. Psikolojik travma etkisi yaratabilen korku, endişe, stres ve heyecanın minimum sınırlarda olması
 9. Tedavi amaçlı endoskopilerde (terapötik uygulamalar, biyopsi alınması, polipektomi, balon dilatasyonu, stent yerleştirilmesi, PEG takılması…vb) rahatlık ve kolaylık sağlaması

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı endoskopinin bayıltarak genel anestezi altında gerçekleştirilmesi her zaman daha uygundur.

Bazı durumlarda lokal anestezi altında endoskopi yapılması da mümkündür.

Unutmayın !

Endoskopi işlemi “Mideye hortum atma” değildir. Bir çok Sindirim sistemi hastalıkların tanı konması için en değerli ve yegane yöntemdir. Üstelik basit, ağrısız ve kısa bir işlemdir… Op.Dr.Ertan BEYATLI

Yapmak mı Tanı koymak mı?

Yapmak, bakmak, görmek, tanı koymak. Bu dört aşma tam olmalıdır. İşlem esnasında bir hastalığı fark etmekle tanıyı koymak ayrı anlama gelir. Çünkü endoskopi subjektif bir işlemdir ve tamamen hekimin tecrübesi be bilgisine bağlı olarak nereye baktığına neyi gördüğüne ve hangi görüntüyü nasıl değerlendirip tanı koymasına bağlıdır.

En tehlikeli hastalıklarda bile bu görüş farklılığını görebiliyoruz. Örneğin, normal olarak rapor edilen bir merkezin başka merkezde kanserle sonuçlanan somut olgular vardır. Dolayısıyla Endoskopi işleminden maksimum verim almak için bazı hususlara dikkat edilmeli:

 • Endoskopi yaptırmka için bir neden olmalıdır.
 • İşlemi yapan tecrübeli bir hekim olmalıdır.
 • İşlem esnasında hastanın uyumasını sağlayan ekibin bulunulması şart (endoskopi hemşiresi, anestezi uzmanı veya teknisyeni vb.)
 • İşlemi yapan hekim tarafından yeterli hasta bilgilendirilmesi yapılmalıdır.
 • İşlemden önce hastanın kafasında soru işaretleri olmamalıdır.
 • İşlem için önceden belirtilen hazırlıkların yapılması şarttır.
 • İşlem ile ilgili görüntülü rapor veya CD alınmalıdır.

Türk Dil Kurumunun TDK tıp terimleri 2013 = Endoskop: İçgöreç , Endoskopi :İçbakı

 

Endoskopide saptanan Mide Polibi (Gastrik Polip)
Endoskopide saptanan Mide Polibi (Gastrik Polip)