Boğulmuş Fıtık – İnkarsere, Strangüle herni

Karın duvarı fıtıklarının en korkulan komplikasyonu “boğulmuş fıtıktır”. Basit fıtık ameliyatları hasta ve hekimi için ne kadar kolay ve sorunsuz ise, boğulmuş fıtık ameliyatları da o kadar zor ve risklidir. Acil cerrahi gerektiren boğulmuş fıtık ameliyatı ile en uygun koşullarda (elektif olarak) yapılan normal fıtık ameliyatları aşağıda kıyaslanmıştır.

Boğulmuş fıtık opElektif fıtık op
Ani ortaya çıkar ve acil koşullarda yapılırEn uygun zamanda yapılır
Hasta 3-4 gün hastanede yatarHasta aynı gün taburcu olur
Maliyet yüksektir ve belli değildirMaliyeti bellidir ve düşüktür.
Komplikasyon riski yüksektir.Komplikasyon riski çok düşüktür.
Yama ile onarım sıklıkla risklidirYama ile gerdirmesiz onarım yapılır.
Bir bölüm barsak çıkarmak gerekebilir.Karın içine girmek dahi gerekmez.

bogulmus_fitik2

Karın duvarındaki delikten dışarı doğru çıkan barsak, kendi eksenleri etrafında bir kangal gibi dönerse, bir daha karın içine geri girmesi zorlaşabilir. Daha önceleri, sırt üstü yatınca veya elle itince karın içine giren bir fıtığın, uzanmakla veya el yardımıyla kaybolmaması durumunda “boğulmuş“ fıtıktan söz edilebilir:

Boğulmuş Fıtık Evreleri

EVRE I Boğulmuş fıtık ilk bulgusu, fıtık şişliğinin artık kaybolmamasıdır. Birkaç saat sonra fıtık bölgesinde ağrı başlar. Hasta bir hekime başvurmadığı takdirde, barsak pasajı da duracağı için, hasta aşağıdan gaz ve dışkı çıkaramaz hale gelir. Buna bağlı olarak hastanın ağrıları kramp şeklinde tüm karına yayılır:

EVRE II Hastanın hastaneye gitmemekte direnmesi durumunda, dar bir delikte sıkışmış olan barsak kan dolaşımı bozulmaya başlar. Bu barsak kangrenine sebep olur. Bu evrede hastanın lökosit sayısı yükselir ve ağrısı şiddetlenir:

EVRE III Hastanın hala tedavi olmaması durumunda, kangrene olan barsak bölgesi delinir ve karın içinde yaygın peritonit ortaya çıkar. Hastanın ateşi yükselir, genel durumu bozulur ve sepsis tablosu ile ölüm gelişir:

EVRE IV Günümüzde artık evre IV hastalara büyük şehirlerde rastlanmamaktadır.

Böyle bir tehdit ile karşı karşıya kalmamak için, en kısa zamanda fıtık ameliyatı olmak gerekir.

Fıtık Nedir ? Neden Olur ? Riski var mı ?