Ameliyatta Atılan Dikişler Ne Zaman ve Nasıl Alınır?

Birçok hastanın merak ettiği ortak bir soru vardır, ameliyattan sonra dikişler alınır mı ? alınıyorsa ne zaman ve nasıl alınır ?  Bu yazıda ameliyatlarda atılan dikişler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Genel olarak cerrahi müdahalelerde atılan dikiş malzemeleri iki ana gruba ayrılır:

  • Emilen Dikişler
  • Emilmeyen Dikişler

Emilen (eriyen, Absorbable) Dikişler : bu dikiş malzemeleri atıldıktan belli bir süre sonra vücut dokuları tarafından eritilir ve emilir dolayısıyla alınması gerekmez. Bu tip dikişlerin farklı emilim süreleri vardır (bir ay, üç ay, altı ay..vb.) ve yapılan ameliyatın türü ve bölgesine göre değişir. Örneğin: vicryl, pagesorbe, catgut..vb.

Emilmeyen (erimeyen, Non-absorbable): Bu dikiş malzemeleri de adından anlaşıldığı gibi emilmez ve belli bir süre sonra vücuttan alınması gerekir. Bu süre atılan dikişlerin bölgesi, ameliyat türü ve hastanın genel durumuna göre farklılık gösterir. Örneğin yara iyileşme süreci daha uzun olan şeker hastalarında dikişler daha geç alınabilir. Dikişi örnekleri: ipek, prolen, naylon..vb. Bazı emilmeyen dikişler ise alınmaz ve ömür boyu vücutta kalır, örneğin kanayan damraların bağlanmasında kullanılan ipek dikişler ve fıtıklarda kullanılan prolen sütürler. Klipsler emilmeyen dikiş sınıfına girer ve belli bir süre sonra alınması gerekir.

Ameliyat sonrası (Postop) Cerrahi Dikişlerin Alınma Süresi
Ameliyat sonrası (Postop) Cerrahi
Dikişlerin Alınma Süresi

 

Dikişler Nasıl Alınır?

Ameliyatta atılan dikişler tercihen aynı merkezde ve cerrahın kontrolü altında alınması uygundur.  Dikişlerle ilgili komplikasyon, yara yeri enfeksiyonu, yara dudakların tam kavuşmaması vb. durumlarda dikişler daha uzun sürede alınabilir veya aşamalı olarak (atlanarak) uygulanabilir. Dikiş alınması için kullanılan malzemeler (makas, bistüri, pens, penset vb) steril olmalıdır.

Yayınlayan

Op.Dr.Ertan BEYATLI

Türk Cerrahi Derneği Üyesi | Amerikan Gastroenteroloji Derneği | Avrupa Cerrahi Araştırmalar Derneği | Amerikan Akademik Cerrahi Derneği | Amerikan Laparoendoskopik Cerrahlar Derneği>> daha fazla bilgi..

“Ameliyatta Atılan Dikişler Ne Zaman ve Nasıl Alınır?” için 2 yorum

  1. Merhaba yas 29 kilo 85 boy 1.78 sol ayağımı odun motoruyla kestim kaval kemiğimden5cm üstünden 10cm boyunda 13 dışına 4içine Dikiş atıldı ne zamana kadar üzerine basmamam gerekir eskisi gibi ne kadar zaman içinde düzelir ilk 2gün kapalıydı yaram şimdi açtım sabah akşam pansuman oluyo verdiği ilaçlar amoklavin 12saatde bir 2defa Ağrı kesici günde 3defa dolorex ve krem fito günde 3defa sürüyorum bilginize

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>